2015-04-17

Oprocentowanie kredytów najniższe w historii

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, zarówno ceny ofertowe jak i transakcyjne zanotowały nieznaczne, lecz dosyć zróżnicowane wahania cenowe. Średnia zmiana kwot ofertowych wyniosła -0,5%, transakcje w większości analizowanych miast pozostały natomiast na tym samym poziomie lub nieznacznie wzrosły. Po aktualizacji wskaźnika WIBOR oprocentowanie kredytów hipotecznych zauważalnie spadło osiągając najniższy poziom w historii. Ciekawostką jest również pojawianie się oferty kredytu z marżą wynoszącą zaledwie 0,85%.

Ceny ofertowe mieszkań maleją
W minionym miesiącu średnia zmiana kwoty ofertowej wyniosła -0,5%. W marcu, podobnie jak w lutym, nie odnotowano znaczących ruchów cenowych, choć nadal były dosyć zróżnicowane. – W większości miast ceny są niższe niż przed rokiem. Dla 15 analizowanych lokalizacji obniżka w skali roku wynosi 0,9%. Największy spadek zanotował Olsztyn, w którym mieszkania są tańsze aż o 7% – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. Co ciekawe, dane dotyczące cen działek budowlanych z ostatnich 3 lat pokazują przeciwną tendencję, bowiem wzrasta wartość gruntów budowlanych. – Aktualnie w największych polskich miastach cena ziemi jest wyższa średnio o 6% w porównaniu z I kwartałem 2014 roku i aż o 14% w stosunku do cen z analogicznego okresu sprzed dwóch lat – dodaje Marta Kosińska.

Ceny transakcyjne z niewielkimi wahaniami
W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, ceny transakcyjne spadły jedynie we Wrocławiu i Gdyni. W pozostałych z analizowanych miast kwoty nabywanych mieszkań pozostały na tym samym poziomie lub tylko nieznacznie wzrosły. – Przeczy to powszechnej na rynku nieruchomości teorii, że ograniczenia w dostępie do kredytów oraz spadek akcji kredytowej, połączone z konkurencją ze strony deweloperów przełożą się na tańsze mieszkania – zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Warto zaznaczyć, że w Warszawie, Poznaniu i Łodzi wahania cen nie przekroczyły 1%. W stolicy popularność zdobywają jednak mieszkania o coraz większej powierzchni, natomiast w Gdańsku kupuje się nieco droższe nieruchomości. W tych miastach średnia ponowne zbliża się do poziomu 5000 zł za metr kwadratowy. – Ciekawie rozwija się sytuacja na krakowskim rynku nieruchomości wtórnych. Przeciętna cena za mkw. spadła już poniżej poziomu 6000 zł. Co ciekawe, to właśnie w stolicy Małopolski są sprzedawane mieszkania o największym metrażu – dodaje Jańczuk.

Oprocentowanie „hipotek” najniższe w historii
Ważną informacją dla kredytobiorców jest to, że banki zaktualizowały już WIBOR. W efekcie oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło do najniższego poziomu w historii. – Dla kredytów z wysokim wkładem wynosi ono średnio 3,46%, a tych z minimalnym tylko 3,65%. Niższe już najprawdopodobniej nie będzie, chyba że banki niespodziewanie zaczną redukować marże – stwierdza Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.

Choć w ostatnich miesiącach oprocentowanie spadało to marże rosły. Sporym zaskoczeniem jest więc oferta przygotowana przez Bank BPH, z marżą wynoszącą zaledwie 0,85%. – Aby ją otrzymać trzeba zapłacić aż 5% prowizji. Poza tym bank zastrzega, że oferta jest przeznaczona tylko dla osób, które otrzymają wysoką ocenę w zakresie ryzyka kredytowego, do czego potrzebna jest np. dobra historia kredytowa. Bank wymaga również zapewniania stałych wpływów na rachunek oraz aktywnego korzystania z karty kredytowej. – dodaje Sadowski.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałam podziękować za świetną współpracę przy szukaniu mieszkania. Pan Janusz od 27.12 2012 r. był moim agentem i dzięki jego wytrwałości, cierpliwości i zaangażowaniu, dzisiaj podpisałam umowę kupna u notariusza. Pan Janusz przez cały ten czas poszukiwań okazywał pełne zrozumienie i dyskrecję. Życzyłabym sobie w innych instytucjach mieć do czynienia z takimi profesjonalistami."

— Katarzyna S., Kraków