Czas na własną działkę letniskową

Największym zaskoczeniem podczas poszukiwań działki letniskowej, jest fakt, że  czasem zdarza się, że jedna działka jest dużo tańsza od pozostałych w tej okolicy. Zanim zakupimy działkę w super okazji cenowej musimy zadać sobie kilka ważnych pytań. Poniżej dowiesz się na co wato zwrócić uwagę, zanim powiesz: „kupuję to działkę”.

Zastanów się w jakim celu kupujesz działkę?

Młode osoby kupujące działkę letniskową myślą o wykorzystaniu jej głównie w celach rekreacyjnych – chcą mieć miejsce, gdzie będą mogli pogrillować, bądź spędzić miło czas ze znajomymi na świeżym powietrzu. Jednak z biegiem czasu, priorytety zmieniają się i nasza działka letniskowa zyskuje zupełnie inne funkcje, czyli tj. np. uprawa roślin, lub postawienie własnego domku letniskowego. Myślimy o niej w kontekście spędzania urlopów i długich weekendów. Warto zatem podczas zakupu zwrócić uwagę, czy grunt nadaje się pod drobną uprawę oraz czy można uzyskać pozwolenie na postawienie małego domku letniskowego. Jeśli chcemy uprawiać rośliny, musimy wybrać działkę niedaleko miejsca zamieszkania, bo osiągnięcie plonów możliwe jest wtedy, gdy odpowiednio zadbamy o nasze grządki. W zależności od tego, do jakich celów chcemy przeznaczyć naszą działkę powinniśmy także zwrócić uwagę na jej kształt. Jeśli chcemy postawić domek i uprawiać ogródek, najlepszym rozwiązaniem jest działką w kształcie prostokąta.

Jeśli zdecydujesz się na postawienie domku…

Jeśli chcemy zakupić działkę i postawić na niej niewielki domek, musimy posiadać wiedzę na temat planu zagospodarowania przestrzennego, który dostępny jest w gminnym wydziale architektury i urbanistyki. Jeśli obszar na których chcemy postawić domek nie jest objęty żadnym planem zagospodarowania, powinniśmy wystąpić o wniosek o wydanie warunków zabudowy. W momencie, gdy mamy w planach postawienie domku, dobrze jest zorientować się, czy istnieje możliwość podłączenia mediów. Co z tego, kiedy działka posiada atrakcyjną cenę, jeśli koszty uzbrojenia działki będą bardzo wysokie? Pamiętajmy też, że posiadanie domku letniskowego to obowiązki podatkowe. Podatek od domku letniskowego jest wyższy niż od standardowego domu mieszkalnego, dlatego dobrze jest zastanowić się, czy nie lepiej kupić działki budowlanej, by docelowo zbudować na niej budynek mieszkalny.

Możesz także zostać członkiem Polskiego Związku Działkowców

Jeśli chcemy korzystać z rodzinnych ogródków działkowych, musimy stać się członkiem Polskiego Związku Działkowców. W takiej sytuacji wtedy będziemy mogli użytkować działkę, jednak nie będzie ona naszą własnością. O działkę w ogródkach działkowych może starać się każda osoba, która ukończyła 18 rok życia i jest zameldowana na terenie Polski. Jeśli interesuje nas uzyskanie do użytkowania tego typu działki, musimy się liczyć z tym, że warunkiem jest przejście szkoleń z zakresu prawa działkowego oraz z zakresu współżycia z sąsiadami.

W Metrohouse znajdziecie szeroką ofertę działek rekreacyjnych na terenie całej Polski:
 

http://bit.ly/2tfIApO

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Dziękujemy (z Żoną), za sprawne i szybkie załatwienie sprzedaży/kupna przedmiotowej działki.Choć nie obyło się bez nieco nerwowej atmosfery na końcu (z powodu nieoczekiwanej zmiany zdania przez sprzedającą), to jednak szczęśliwie udało się nam (między innymi dzięki rzeczowej i spokojnej Pana argumentacji), sprawę doprowadzić do końca."

— Dariusz Sz., Gdańsk