Domy kopułowe

dom kopułowyKojarzą nam się z igloo lub afrykańskimi lepiankami. Ich korzenie sięgają prehistorii. W czasach wieżowców okrągłe domy wydają się być czymś egzotycznym. Może się to jednak zmienić wraz z popularyzacją i rozwojem domów kopułowych. Są to domy w kształcie bryły. Mogą składać się z jednej lub większej ich ilości, dobudowywanej od razu lub z biegiem czasu.
 

Co wyróżnia domy kopułowe na tle tradycyjnych
 

Domy kopułowe są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, żeby pozwolić sobie na budowę tradycyjnego domu. Właściciel może np. przeznaczyć na powstanie domu kopułowego posiadane oszczędności. Pozwala to na uniknięcie kredytu na całe życie, a jeśli w przyszłości odłoży kolejne pieniądze - na dobudowanie dodatkowych kopuł i powiększenie powierzchni użytkowej nieruchomości. Ponadto, przy powierzchni 35 m2 nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. Jak łatwo zauważyć, domy kopułowe nie posiadają dachu, a co za tym idzie - nie poniesiemy kosztów jego budowy. Oszczędzimy również na fundamentach, ponieważ obwód koła jest mniejszy, niż obwód kwadratu. Ceny materiałów również będą mniejsze, ponieważ powierzchnia kuli jest mniejsza od powierzchni sześcianu. Atutem zamieszkiwania w takim domu jest sposób cyrkulacji powietrza, sprawiający, że w przeciwieństwie do kwadratowych domów, nie ma ono którędy uciekać. Czas budowy domu kopułowego jest dużo krótszy od tradycyjnego i zwykle trwa od 3 do 4 miesięcy, a przy użyciu technologii nadmuchowej- nawet jeden dzień. Przy wyborze materiałów nie jesteśmy ograniczeni do cegły, czy drewna. Istnieje szeroka paleta surowców, od gliny po beton. Kolejną ciekawą zaletą jest możliwość wybudowania basenu w cenie domu. Okrągły dom powstaje przy użyciu wodoszczelnego siatkobetonu, który może posłużyć jako zbiornik na wodę. Jest to dobry pomysł na wykorzystanie przestrzeni, która zostaje niewykorzystana podczas procesu powstawania domu. Woda w takim basenie nagrzeje się znacznie szybciej, niż w tradycyjnym domu i dłużej zatrzyma ciepło.
 

Wpływ domów kopułowych na samopoczucie
 

Domy kopułowe mają istotny wpływ na samopoczucie osób w nich przebywających. Człowiek podświadomie szuka okrągłych sklepień, dających poczucie bezpieczeństwa. Dzieje się tak dlatego, że jest to kształt wywodzący się z natury. Najstarszą kopułą jest… sklepienie ziemi. Nasi przodkowie mieszkali w jaskiniach i lepiankach. Okrągły kształt mają również zarodki wszelkiego rodzaju. W domu kopułowym człowiek nie czuje podświadomie niepokoju związanego z możliwością zawalenia się sufitu, bo… go nie ma. Istnieją także fizyczne czynniki wpływające na realne bezpieczeństwo okrągłych domów - izolują mieszkańców od środowiska zewnętrznego, hałasu, są niepalne i nieodporne na zewnętrzne zmiany temperatury. Nie poddają się również trzęsieniom i huraganom.
 

Cena
 

Ceny domów kopułowych mogą być różne, zależnie od materiału, z którego są wykonane i dodatkowych usług. Cena domu, składającego się z rdzenia styropianu o grubości 25 cm, obłożonego obustronnie siatkobetonem, wynosi 537 zł za m2. Przykładowo, dom o powierzchni 35 m2 będzie kosztował 18800 zł netto. Jeżeli doliczymy kolejne koszty, takie jak: prąd, kanalizacja, instalacje wodne, układ wentylacji wymuszonej, drzwi i okna, a także roboty ziemne i fundamentowe, koszt wzrośnie do 1380 zł. W takim wypadku, koszt wybudowania domu o powierzchni 35 m2 to 49500 zł netto. Biorąc pod uwagę fakt, że ceny ogrzewania rosną z roku na rok, koszt budowy domu zwróci się po 15 latach. Jak widać, domy kopułowe mają wiele zalet. Czy pozwoli im to zagościć na dobre w krajobrazie miast przyszłości? Czas pokaże.

Marzena Piotrowska


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Serdecznie dziękujemy Panu Karolowi Weiherowi za wszelką pomoc przy wyborze i czynnościach formalno-prawnych związanych z zakupem mieszkania w Gdańsku."

— Marta i Wojciech S., Gdańsk