Działki letniskowe. Podstawowe kryterium to przystępna cena

SobieskiRynek działek letniskowych jest mocno sezonowy. Okienko transakcyjne trwa zaledwie kilka miesięcy w roku, począwszy od wczesnej wiosny aż do końca lata. W pozostałe miesiące ruch w obrocie tego rodzaju nieruchomościami praktycznie zamiera. Wyniki ankiety przeprowadzonej w Metrohouse wskazują, że zainteresowanie działkami letniskowymi jest stosunkowo niewielkie. Aż 46 proc. ankietowanych pośredników z całej Polski przyznaje, że rzadko spotyka się z zapytaniami klientów dotyczącymi możliwości zakupu działki letniskowej. Zaledwie 11 proc. twierdzi, że pytania o takie nieruchomości trafiają się często. Wyniki te jednak wymagają pewnego komentarza. Oceniamy, że większość transakcji na rynku to transakcje bezpośrednie. Zwykle stronami sprzedającymi są osoby sobie znane – sąsiedzi, znajomi z pracy, a informacja o chęci sprzedaży działki rozchodzi się pocztą pantoflową. O ile w przypadku mieszkań trudniej jest znaleźć nabywcę z bezpośredniego kręgu znajomych czy rodziny, gdy w grę wchodzi stosunkowo niedroga działka zainteresowanie jest dużo większe.
 

Ile chcemy zapłacić za działki letniskowe
 

Osoby, które noszą się z zakupem działki za miastem celują głównie w segment najtańszych ofert. 64 proc. ankietowanych doradców Metrohouse twierdzi, że zapytania dotyczą zakresu cen do 50 000 zł. Klienci głównie poszukują działek z gotowym domkiem letniskowym lub przynajmniej domkiem holenderskim, który świetnie sprawdza się na działce. Tak twierdzi 62 proc. pośredników Metrohouse. Stosunkowo niewiele zapytań dotyczy poszukiwań gruntów do samodzielnego zagospodarowania domem letniskowym – tylko 16 proc. pytanych agentów odpowiedziało, że takie zapytania przeważają w ich pracy.
 

Na co zwracamy uwagę kupując działki letniskowe?
 

Przy wyborze działki letniskowej największą uwagę zwracamy na cenę oferty. Tak twierdzi 4 na 5 ankietowanych doradców. W zasadzie ta odpowiedź zdominowała zupełnie inne opcje. Na kolejnych miejscach znalazł się m.in. letniskowy charakter miejscowości, w której zamierzamy nabyć działkę. Większość letnisk  znajduje się w kompleksach podobnych działek, w częściach letniskowych i właśnie takie oferty cieszą się większym zainteresowaniem niż te oddalone od skupisk ludzkich. Zwracamy też uwagę na spokojną i bezpieczną okolicę, bliskość do miejsca zamieszkania oraz walory turystyczne okolic. Wśród wymienionych przez doradców Metrohouse odpowiedzi znajdowały się również takie jak – bliskość do rzeki/jeziora, możliwość dojazdu trasą szybkiego ruchu, a także możliwość postawienia w przyszłości całorocznego domu. Nie traktujemy zakupu jako inwestycji. Walory inwestycyjne czy prestiż miejsca zakupu wg doradców Metrohouse nie mają żadnego znaczenia.

Pośrednicy ze Szczecinka, którzy w swojej ofercie mają działki rekreacyjne położone na Pojezierzu Drawskim i Szczecineckim potwierdzają, że klienci najczęściej poszukują działek zlokalizowanych w niedalekiej odległości od jezior i kompleksów leśnych. Często pytają też o działki z bezpośrednim dostępem do jeziora. – Największym zainteresowaniem cieszą się grunty o powierzchni do 2000 m kw., których ceny kształtują się w granicach od 15 do nawet 70 zł za m kw. Rozbieżność ta wynika przede wszystkim z położenia działki. Tutaj znaczenie ma odległość do najbliższego jeziora i punktów atrakcyjnych turystycznie, jak również możliwy dostęp do mediów. Nie mniej ważna dla klientów jest możliwość zagospodarowania działki zgodnie z jej przeznaczeniem. Grunty rolne, często służące rekreacji osiągają niższe ceny niż grunty budowlane, mówi Grzegorz Krajewski, dyrektor oddziału Metrohouse w Bornem Sulinowie.

O cenach działek - w II części tekstu.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pragnę ze swojej strony podziękować za znalezienie klienta na wynajem mojego mieszkania. Pan Mirosław Koński będzie przeze mnie szczególnie dobrze zapamiętany, bo rzadko spotyka się w dzisiejszych czasach osobę, która nie dość, że zawsze jest dobrze do swojej roli przygotowana, to cechuje się wysoką kulturą osobistą, rzetelnością i dbałością o interesy swojego klienta."

— Sandra S., Marki