Działki letniskowe. Podstawowe kryterium to przystępna cena

SobieskiRynek działek letniskowych jest mocno sezonowy. Okienko transakcyjne trwa zaledwie kilka miesięcy w roku, począwszy od wczesnej wiosny aż do końca lata. W pozostałe miesiące ruch w obrocie tego rodzaju nieruchomościami praktycznie zamiera. Wyniki ankiety przeprowadzonej w Metrohouse wskazują, że zainteresowanie działkami letniskowymi jest stosunkowo niewielkie. Aż 46 proc. ankietowanych pośredników z całej Polski przyznaje, że rzadko spotyka się z zapytaniami klientów dotyczącymi możliwości zakupu działki letniskowej. Zaledwie 11 proc. twierdzi, że pytania o takie nieruchomości trafiają się często. Wyniki te jednak wymagają pewnego komentarza. Oceniamy, że większość transakcji na rynku to transakcje bezpośrednie. Zwykle stronami sprzedającymi są osoby sobie znane – sąsiedzi, znajomi z pracy, a informacja o chęci sprzedaży działki rozchodzi się pocztą pantoflową. O ile w przypadku mieszkań trudniej jest znaleźć nabywcę z bezpośredniego kręgu znajomych czy rodziny, gdy w grę wchodzi stosunkowo niedroga działka zainteresowanie jest dużo większe.
 

Ile chcemy zapłacić za działki letniskowe
 

Osoby, które noszą się z zakupem działki za miastem celują głównie w segment najtańszych ofert. 64 proc. ankietowanych doradców Metrohouse twierdzi, że zapytania dotyczą zakresu cen do 50 000 zł. Klienci głównie poszukują działek z gotowym domkiem letniskowym lub przynajmniej domkiem holenderskim, który świetnie sprawdza się na działce. Tak twierdzi 62 proc. pośredników Metrohouse. Stosunkowo niewiele zapytań dotyczy poszukiwań gruntów do samodzielnego zagospodarowania domem letniskowym – tylko 16 proc. pytanych agentów odpowiedziało, że takie zapytania przeważają w ich pracy.
 

Na co zwracamy uwagę kupując działki letniskowe?
 

Przy wyborze działki letniskowej największą uwagę zwracamy na cenę oferty. Tak twierdzi 4 na 5 ankietowanych doradców. W zasadzie ta odpowiedź zdominowała zupełnie inne opcje. Na kolejnych miejscach znalazł się m.in. letniskowy charakter miejscowości, w której zamierzamy nabyć działkę. Większość letnisk  znajduje się w kompleksach podobnych działek, w częściach letniskowych i właśnie takie oferty cieszą się większym zainteresowaniem niż te oddalone od skupisk ludzkich. Zwracamy też uwagę na spokojną i bezpieczną okolicę, bliskość do miejsca zamieszkania oraz walory turystyczne okolic. Wśród wymienionych przez doradców Metrohouse odpowiedzi znajdowały się również takie jak – bliskość do rzeki/jeziora, możliwość dojazdu trasą szybkiego ruchu, a także możliwość postawienia w przyszłości całorocznego domu. Nie traktujemy zakupu jako inwestycji. Walory inwestycyjne czy prestiż miejsca zakupu wg doradców Metrohouse nie mają żadnego znaczenia.

Pośrednicy ze Szczecinka, którzy w swojej ofercie mają działki rekreacyjne położone na Pojezierzu Drawskim i Szczecineckim potwierdzają, że klienci najczęściej poszukują działek zlokalizowanych w niedalekiej odległości od jezior i kompleksów leśnych. Często pytają też o działki z bezpośrednim dostępem do jeziora. – Największym zainteresowaniem cieszą się grunty o powierzchni do 2000 m kw., których ceny kształtują się w granicach od 15 do nawet 70 zł za m kw. Rozbieżność ta wynika przede wszystkim z położenia działki. Tutaj znaczenie ma odległość do najbliższego jeziora i punktów atrakcyjnych turystycznie, jak również możliwy dostęp do mediów. Nie mniej ważna dla klientów jest możliwość zagospodarowania działki zgodnie z jej przeznaczeniem. Grunty rolne, często służące rekreacji osiągają niższe ceny niż grunty budowlane, mówi Grzegorz Krajewski, dyrektor oddziału Metrohouse w Bornem Sulinowie.

O cenach działek - w II części tekstu.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Byłam bardzo zadowolona ze współpracy z Panią Joanną Stańczykiewicz. Pełen profesjonalizm - zaangażowanie, punktualność, chęć dogodzenia klientowi."

— Adrianna P., Kraków