Ile kosztują działki letniskowe

HenrykowIle kosztują działki letniskowe
 

W serwisie Szybko.pl działki oznaczone jako rekreacyjne stanowią obecnie tylko 2 proc. wszystkich wystawionych do sprzedaży gruntów. Jednak spośród innych rodzajów nieruchomości jest to grupa ofert o największym zróżnicowaniu. – Pojęcie działka letniskowa ma wielorakie konotacje. W tej grupie zdarzają się działki rolne, które z typowym letniskiem nie mają zbyt wiele wspólnego, poprzez ogrodzone działki w większych skupiskach podobnych nieruchomości, siedliska z budynkami gospodarczymi, typowe letniska z sezonowymi domkami typu np. Mikołajki czy Brda, aż po całoroczne rezydencje, które swoim standardem i ceną przewyższają oferty z największych miast Polski, mówi Marta Kosińska z szybko.pl. Bardzo szeroka jest także rozpiętość powierzchni działek określanych jako letniskowe – począwszy od małych trzystumetrowych parceli przypominających nieco rozwiązania dostępne w Rodzinnych Ogródkach Działkowych, aż po kilkuhektarowe posiadłości zaaranżowane pod pełnienie funkcji rekreacyjnych.

W związku z dużym zróżnicowaniem działek, ich zabudową, stopniem atrakcyjności lokalizacji i różną powierzchnią trudno jest precyzyjnie określić przeciętną cenę m kw. wystawionego do sprzedaży gruntu. Część z działek to typowe grunty rolne, na wyrost nazwane przez oferentów letniskowymi. Największy udział w ofercie rynkowej stanowią działki zlokalizowane w województwie mazowieckim (23 proc. wystawionych do sprzedaży działek letniskowych) i tu ceny są najwyższe osiągając średni poziom 100 zł za m kw. W zależności od rodzaju działki oferty mają ceny od 13 do 420 zł za m kw. Rozpiętość jest więc ogromna. Duża dostępność działek jest w województwie pomorskim, gdzie ceny kształtują się od 10 do nawet 700 zł za m kw. W tym przypadku olbrzymie znaczenie oprócz wyżej wymienionych czynników ma bliskość do morza i znanych nadmorskich kurortów. W sumie jednak średnia cena działek letniskowych jest tu nieco niższa niż na Mazowszu i wynosi 90 zł. Dość duży wybór ofert znajdziemy też na Dolnym Śląsku, gdzie za m kw. działki zapłacimy już od 6 do 150 zł. Natomiast dość wysokie średnie ceny działek widoczne są w woj. kujawsko-pomorskim i wielkopolskim, gdzie wynoszą odpowiednio 95 i 80 zł za m kw. – Nie warto jednak przywiązywać szczególnej wagi do średnich cen, bo do jednej kategorii „działki letniskowe” ogłoszeniodawcy wrzucają duże areały gruntów, jak i całoroczne domy w kurortach, mówi Marta Kosińska.
 

Nie szalejemy na punkcie działek letniskowych
 

W opinii biorących udział w ankiecie doradców nie można mówić o boomie na działki letniskowe. Mniej zapytań dotyczy m.in. terenu Mazur, gdzie dotychczas popyt na takie grunty był znacznie większy. Zapytania klientów dotyczą z reguły najtańszych ofert. Brak też podaży szczególnie atrakcyjnych i zagospodarowanych działek w pobliżu zbiorników wodnych. Na to wszystko nakładają się wysokie oczekiwania cenowe sprzedających. Działki, które znajdują się w ofercie są nierzadko przeinwestowane, zbyt kosztowne na kieszeń przeciętnego nabywcy, który bardziej poszukuje niedrogiej bazy wypadowej na weekendowe wyjazdy niż komfortowego domu spełniającego funkcje całoroczne. W opinii Krzysztofa Dawcewicza, doradcy Metrohouse z Legionowa rynek takich nieruchomości bywa bardzo przeszacowany. – Ostatnio spotkałem się z sytuacją, kiedy właściciel działki rekreacyjnej po długiej i bezskutecznej sprzedaży zdecydował się radykalnie obniżyć cenę ze 150 do 50 tysięcy zł. Dopiero wtedy zauważyłem zainteresowanie zakupem tej działki. Mimo złożenia kolejnych ofert, klient zrezygnował w końcu ze sprzedaży czekając na powrót lepszej koniunktury. To nic, że działka była w niezbyt ciekawej lokalizacji, a dom w słabym stanie technicznym. Przystępna cena zrobiła swoje. Wypowiedź ta w dużym stopniu koresponduje z wynikami ankiety, które wskazują jak ważne znacznie przy wyborze działki ma cena.

O tym, jakie działki kupują Polacy - w I części tekstu.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałabym złożyć wyrazy wielkiego uznania i podziękowania za możliwość współpracy z Panią Kamilą oraz Panią Kasią, dzięki którym nasza firma ma wspaniałe biuro. Współpraca z Panią Kamilą i Panią Kasią była czystą przyjemnością. Uśmiech na twarzy, pogoda ducha, kompetencje połączone ze świetną organizacją pracy, płynnym kontaktem między stronami jak i obiegiem informacji."

— Karolina Z., Warszawa