Ile kosztują działki letniskowe

HenrykowIle kosztują działki letniskowe
 

W serwisie Szybko.pl działki oznaczone jako rekreacyjne stanowią obecnie tylko 2 proc. wszystkich wystawionych do sprzedaży gruntów. Jednak spośród innych rodzajów nieruchomości jest to grupa ofert o największym zróżnicowaniu. – Pojęcie działka letniskowa ma wielorakie konotacje. W tej grupie zdarzają się działki rolne, które z typowym letniskiem nie mają zbyt wiele wspólnego, poprzez ogrodzone działki w większych skupiskach podobnych nieruchomości, siedliska z budynkami gospodarczymi, typowe letniska z sezonowymi domkami typu np. Mikołajki czy Brda, aż po całoroczne rezydencje, które swoim standardem i ceną przewyższają oferty z największych miast Polski, mówi Marta Kosińska z szybko.pl. Bardzo szeroka jest także rozpiętość powierzchni działek określanych jako letniskowe – począwszy od małych trzystumetrowych parceli przypominających nieco rozwiązania dostępne w Rodzinnych Ogródkach Działkowych, aż po kilkuhektarowe posiadłości zaaranżowane pod pełnienie funkcji rekreacyjnych.

W związku z dużym zróżnicowaniem działek, ich zabudową, stopniem atrakcyjności lokalizacji i różną powierzchnią trudno jest precyzyjnie określić przeciętną cenę m kw. wystawionego do sprzedaży gruntu. Część z działek to typowe grunty rolne, na wyrost nazwane przez oferentów letniskowymi. Największy udział w ofercie rynkowej stanowią działki zlokalizowane w województwie mazowieckim (23 proc. wystawionych do sprzedaży działek letniskowych) i tu ceny są najwyższe osiągając średni poziom 100 zł za m kw. W zależności od rodzaju działki oferty mają ceny od 13 do 420 zł za m kw. Rozpiętość jest więc ogromna. Duża dostępność działek jest w województwie pomorskim, gdzie ceny kształtują się od 10 do nawet 700 zł za m kw. W tym przypadku olbrzymie znaczenie oprócz wyżej wymienionych czynników ma bliskość do morza i znanych nadmorskich kurortów. W sumie jednak średnia cena działek letniskowych jest tu nieco niższa niż na Mazowszu i wynosi 90 zł. Dość duży wybór ofert znajdziemy też na Dolnym Śląsku, gdzie za m kw. działki zapłacimy już od 6 do 150 zł. Natomiast dość wysokie średnie ceny działek widoczne są w woj. kujawsko-pomorskim i wielkopolskim, gdzie wynoszą odpowiednio 95 i 80 zł za m kw. – Nie warto jednak przywiązywać szczególnej wagi do średnich cen, bo do jednej kategorii „działki letniskowe” ogłoszeniodawcy wrzucają duże areały gruntów, jak i całoroczne domy w kurortach, mówi Marta Kosińska.
 

Nie szalejemy na punkcie działek letniskowych
 

W opinii biorących udział w ankiecie doradców nie można mówić o boomie na działki letniskowe. Mniej zapytań dotyczy m.in. terenu Mazur, gdzie dotychczas popyt na takie grunty był znacznie większy. Zapytania klientów dotyczą z reguły najtańszych ofert. Brak też podaży szczególnie atrakcyjnych i zagospodarowanych działek w pobliżu zbiorników wodnych. Na to wszystko nakładają się wysokie oczekiwania cenowe sprzedających. Działki, które znajdują się w ofercie są nierzadko przeinwestowane, zbyt kosztowne na kieszeń przeciętnego nabywcy, który bardziej poszukuje niedrogiej bazy wypadowej na weekendowe wyjazdy niż komfortowego domu spełniającego funkcje całoroczne. W opinii Krzysztofa Dawcewicza, doradcy Metrohouse z Legionowa rynek takich nieruchomości bywa bardzo przeszacowany. – Ostatnio spotkałem się z sytuacją, kiedy właściciel działki rekreacyjnej po długiej i bezskutecznej sprzedaży zdecydował się radykalnie obniżyć cenę ze 150 do 50 tysięcy zł. Dopiero wtedy zauważyłem zainteresowanie zakupem tej działki. Mimo złożenia kolejnych ofert, klient zrezygnował w końcu ze sprzedaży czekając na powrót lepszej koniunktury. To nic, że działka była w niezbyt ciekawej lokalizacji, a dom w słabym stanie technicznym. Przystępna cena zrobiła swoje. Wypowiedź ta w dużym stopniu koresponduje z wynikami ankiety, które wskazują jak ważne znacznie przy wyborze działki ma cena.

O tym, jakie działki kupują Polacy - w I części tekstu.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Chciałabym podziękować Pani Laurze. Jest to przemiła osoba. Czuliśmy się bardzo zaopiekowani, regularnie się kontaktowała, to była rzeczywista współpraca trwająca dłuższy czas. To jedyny pośrednik, który wytrwale i naprawdę szukał nam nieruchomości. Ze swojej strony mogę zagwarantować,że jak najbardziej polecam Metrohouse".

— Anna P.