Jak dogrzać mieszkanie w bloku?

Dłuższa noc, krótszy dzień, niższe temperatury, deszcz, mrok. Wszystko to wiąże się z początkiem jesieni, a co za tym idzie z pytaniami mieszkańców bloków – kiedy „zaczną grzać?”. Często zdarza się, że gdy nasze kaloryfery zaczynają emitować ciepło, jest ono niewystarczające do ogrzania całego lokalu. Jak temu zaradzić i jak bez większych nakładów finansowych dogrzać mieszkanie, tego dowiecie się w poniższym artykule.

Dla tych którzy są na etapie kupna mieszkania

Ci, którzy rozglądają się za nowym lokum i lubią ciepło muszą pamiętać o tym, że najzimniejsze są mieszkania znajdujące się na ostatnim piętrze, na parterze oraz skrajne, z racji tego, że dookoła tych mieszkań nie ma innych które mogłyby dogrzać nasze „M”. Jeśli chodzi o położenie względem czterech stron świata, to najlepsze są mieszkania, które mają okna osadzone w kierunku południowo-wschodnim. Ci zaś, którzy kupują mieszkanie z rynku wtórnego muszą dokładnie zbadać szczelność okien oraz, w przypadku starego budownictwa, sprawdzić czy blok jest ocieplany.

Dobre, szczelne okna

Przez okna ucieka pięć razy więcej ciepła niż przez ścianę, dlatego warto zadbać o dobrej jakości okna. Mimo tego, że w porównaniu do domów, w mieszkania jest o wiele mniej okien, to i tak w dużym stopniu odpowiedzialne są za temperaturę powietrza w naszym lokum. Dlatego tylko jak czujemy powiew z okien, warto zadbać o ich uszczelnienie lub zainwestowanie w nowe, jeśli uszczelnienie już nie pomaga. Kupując mieszkanie od dewelopera nieszczelność okien można zgłosić w ramach posiadanej rękojmi.

Zatrzymaj ciepło w sercu mieszkania

Najczęstszym  powodem uciekającego powietrza w mieszkaniu jest nieszczelna termoizolacja ścian, drzwi, luk wentylacyjnych i okien. Nawet jeśli nasz system grzewczy jest bardzo dobry, to przy nieszczelności któregoś z powyższych elementów ciepłe powietrze miesza się z zimnym, napływającym z zewnątrz, co powoduje generalne ochłodzenie mieszkania. Jednak, gdy chcemy uszczelnić nasze okna, drzwi, musimy pamiętać o tym, aby nie przesadzić z dokładnością. Brak cyrkulacji powietrza w mieszkaniu może doprowadzić do powstania wilgoci.

Zadbaj o kaloryfery

Kaloryfery najczęściej umieszczane są pod parapetami, co powoduje, że ciepło które jest z nich emitowane trafia wprost na parapet i tam się zatrzymuje. Żeby temu zapobiec możemy pod parapet podkleić folię aluminiową. Dobrym sposobem na to, by kaloryfer emitował więcej ciepła jest regularne usuwanie z niego kurzu, który w pewnym stopniu również powoduje niejednolite rozchodzenie się ciepła po mieszkaniu.

Elektryczne dogrzewanie

Najczęściej spotykanym, ale i najdroższym pomysłem na dogrzanie mieszkania jest zakup farelki, czyli niewielkiego urządzenia o regulowanej skali temperatury z wmontowaną grzałką. Szybko się nagrzewa i emituje sporo ciepłego powietrza. Sam zakup farelki jest niedrogi, jednak użytkowanie jest dość kosztowe z racji nieustannego poboru prądu.

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Szanowny Panie, chciałbym pochwalić profesjonalizm w pracy Pana Patryka Przewodowskiego. Jestem zaskoczony zaangażowaniem, z jakim podchodzi on do pracy. Piszę do Pana, ponieważ nigdy nie spotkałem pośrednika nieruchomości, który z taką pasją zajmował się swoimi klientami."

— Łukasz D., Warszawa