2022-12-27

Jak urządzić kawalerkę?

 

Zastanówmy się, co zajmuje najwięcej miejsca w naszych domach? Z pewnością odpowiemy, że kuchnia i łazienka! Wprawdzie zawsze można zrezygnować z wyspy na środku kuchennej przestrzeni, kiedy do zagospodarowania ma się tylko 40 metrów kwadratowych. A może da się jednak pogodzić realizację swoich marzeń nawet w najmniejszej przestrzeni?

 

Jak urządzić kawalerkę? Oto kilka sposobów na mały metraż

jak urządzić kawalerkę

 

Pomyślmy o 25 metrowej kawalerce. To bardzo niewiele, a jednak – sukces gwarantuje, jak zawsze – dobra organizacja!

 

Zacznę od.. łóżka! Dlaczego? Ile czasu przebywając w domu poświęcamy na sen? (Tu, uwaga, ciekawostka: Wg naukowców to średnio 20 lat podczas całego życia!)  To dlatego spanie na wolno stojącej kanapie nie będzie dobrym pomysłem. Ponadto, codzienne rozkładanie i składanie jej nawet w teorii wydaje się być dosyć męczące.

 

W przypadku wysokich mieszkań można zaoszczędzić metraż chociażby dzięki antresoli, pełniącej funkcje sypialniane. Jeśli natomiast przestrzeń jest standardowa, czyli ok 2,50 metra wysokości z pomocą przychodzi rozwiązanie zainspirowane „Łóżkiem Murphy'ego”.

 

(Uwaga: kolejna ciekawostka: William Lawrence Murphy[1876-1959]. Podczas pobytu w San Francisco zamieszkał w jednopokojowym mieszkaniu. Jak to mówią „Potrzeba matką wynalazków”. William zakochał się w śpiewaczce operowej, która miała przestać go odwiedzać, ponieważ przyjmował ją na łóżku. Odpowiednio zmotywowany i niesiony miłosnym natchnieniem znalazł idealne rozwiązanie jak urządzić swoją kawalerkę. Codziennie rano zamieniał swój pokój z sypialni na salon, by wieczorem, jak za dotykiem czarodziejskiej różdżki zmienić go z powrotem w sypialnię.)

 

Łóżka Murphy’ego, to nic innego, jak łóżka składane do ściany, lub szafy. Najlepsze rozwiązanie na małą, ale i wielofunkcyjną przestrzeń. Np. na zdjęciu poniżej. Zgadnijcie, gdzie w tym pokoju znajduje się łóżko. :)

jak urządzić kawalerkę?

 

Oczywiście jest to żółta szafa. Spójrzcie, ile miejsca można zaoszczędzić, kiedy tylko pomyśli się nieszablonowo. Zdjęcie przedstawia stanowisko pracy, więc od razu przyszedł mi do głowy pomysł na dodatkową oszczędność miejsca. (Jeśli będziecie szukać ofert w sieci, znajdziecie więcej, jeśli wpiszecie hasło „półkotapczan”.) To super sprawa dla każdego, kto zastanawia się jak urządzić kawalerkę.

 

Skoro można złożyć łóżko – tym bardziej da się zrobić to samo z biurkiem. (TIP: można zrobić to samodzielnie! Wystarczy paleta, blat ze sklejki, sznurki, wkręty, trochę farby i nieco więcej cierpliwości ). Wybaczcie za jakość poniższych zdjęć – pochodzą z mojego prywatnego archiwum.

 

jak urządzić kawalerkę?

 

jak urządzić kawalerkę?

 

Jeśli mowa o składanym biurku, dlaczego nie można by w ślad za nim skonstruować stolika jadalnianego, który nie zajmuje miejsca, kiedy nie jest wykorzystywany. Przykład? Stół z opuszczanym blatem. :) Zamiast tradycyjnego stołu można także zamontować wąską wyspę, przy której staną dwa wysokie hokery. Jeśli wyspa jest wystarczająco szeroka, jej podstawę może tworzyć szafka na garnki! Jeśli miejsce pod blatem umożliwia tylko swobodne siedzenie – sam blat stworzy miejsce idealne zarówno do przygotowania jak i zjedzenia posiłku.

 

Jak urządzić kawalerkę? Kolejne podpowiedzi znajdziecie w dalszej części tekstu

 

Kolejną, istotną kwestią w tym jak urządzić kawalerkę jest przechowywanie. Oczywistym jest fakt, że ktoś z syndromem zbieractwa może mieć kłopot w każdej przestrzeni. Jednak w tak małych mieszkaniach niezwykle ważny jest rozsądek w wyborze gromadzonych przedmiotów i przede wszystkim sam na to sposób.

 

Zamiast dużej stojącej szafy lepiej sprawdzi się sufitowy pawlacz. Pamiętacie je z czasów PRL’u? Praktycznie nie odbierają przestrzeni użytkowej, a jednak jest gdzie przechować zimową kurtkę latem.

Jeśli właśnie adaptujecie do życia wysokie studio w którym sypialnia mieści się na antresoli – wykorzystajcie schody jako półkę na książki!

 

Jak więc urządzić kawalerkę? Przede wszystkim sprytnie! Jeśli nie macie miejsca na przechowywanie szlafroka lub piżamy w łazience, a chcecie mieć je zawsze pod ręką, wykorzystajcie wewnętrzną ścianę drzwi! Wystarczy zamontować haki lub drążek na wieszaki, które widać tylko wewnątrz łazienki. Tak samo zaproponowałabym, by nie wywieszać prania na stojącą suszarkę, ale na podwieszonych tuż pod sufitem sznurach lub żyłkach. Pranie wyschnie i tak, z tą różnicą, że zaoszczędzimy tak cenne miejsce w przestrzeni, która służyć ma również do wypoczynku. To tylko kilka przykładów, które być może zachęcą Was do dalszych poszukiwań.

 

Gdy zastanawiacie się jak urządzić kawalerkę polecam Wam zainspirować się Pinterestem lub Instagramem. Wystarczy wyszukać frazę „tiny house”, pod którą kryje się mnóstwo pomysłów na sprytne zaaranżowanie nawet najmniejszych przestrzeni. Bo jak to mówią, ogranicza nas jedynie wyobraźnia! Czemu więc nie skorzystać z doświadczenia innych? :)

 

 

Autorka: Karolina Wasilewska-Buraczyk

 

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pan Łukasz Sadowski zasłużył na wiele pozytywnych komentarzy. Dziękujemy za wspaniałą obsługę, będziemy Pana polecać, ponieważ jest Pan bardzo kompetentny, profesjonalny i Firma powinna być z Pana dumna. Odezwiemy się ponownie ze zleceniem sprzedaży innej nieruchomości."

— Karolina G., Łódź