Jakie działki kupują Polacy?

działka 5 faktówJakie działki kupują Polacy? Pod lupę wzięliśmy kilkaset transakcji działek o powierzchni do 1 ha. Oto 5 faktów na temat rynku działek.

  1. Najwięcej chętnych na działki 1000-1500 m kw.

Największym zainteresowaniem nabywców cieszyły się działki budowlane o powierzchni pomiędzy 1000 a 1500 m kw. Aż 35 proc. transakcji dotyczyło takich właśnie gruntów. Co ciekawe zaledwie 1 proc. wszystkich transakcji dotyczyło grupy działek do 500 m kw., które zwykle nie nadają się do wybudowania nawet małego domu. 11 proc. transakcji przeprowadzono na działkach o areale większym niż 3000 m kw.

  1. 170 zł za m kw.

Analizując w skali ogólnopolskiej średnie ceny działek budowlanych z najpopularniejszego segmentu 1000-1500 m kw. średnia cena sprzedaży wyniosła 170 zł za m kw.

  1. Warto się targować

Kupując działkę mamy większą szansę na skuteczne zbicie ceny niż w przypadku mieszkań. Kupujący przy stoliku negocjacyjnym obniżali cenę średnio o 7 proc. Należy jednak pamiętać, że cena działki spada często już podczas przedłużającej się bezskutecznej sprzedaży. Rekordziści uzyskiwali upust wielkości 50 proc. ceny ofertowej! Dodajmy też, że aż w 30 proc. transakcji oferenci nie zdołali wynegocjować żadnych kwot w stosunku do ostatniej ceny ofertowej.

  1. Oferenci muszą uzbroić się w cierpliwość

O ile średni czas sprzedaży mieszkania wynosi zwykle od 3 do 5 miesięcy, to w przypadku działek sprzedający muszą uzbroić się w cierpliwość. W 2015 r. średni czas oczekiwania na zdecydowanego klienta wyniósł 16 miesięcy. Dość rzadkie były sytuacje, kiedy działki sprzedawały się w czasie krótszym niż miesiąc (tylko 16 proc. sprzedanych działek). Rekordziści czekali na sprzedaż aż 3,5 roku.

  1. Nie chcemy działek w szczerym polu

Nie zwiększyło się zainteresowanie działkami budowlanymi w obrębie miast. Z uwagi na niższe ceny sprzedający nadal skupiają się na gminach otaczających największe polskie metropolie. Przy poszukiwaniach oprócz ceny biorą pod uwagę rozwiniętą infrastrukturę oraz szybki dojazd do centrum. Dlatego też większym zainteresowaniem cieszą się miejscowości i ich okolice położone np. na szlaku kolejek dojazdowych. Mimo atrakcyjnych cen spadło zainteresowanie zakupem działek znacznie oddalonych od terenów miejskich.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałbym serdecznie podziękować za pomoc i wsparcie Panom: Arturowi Zieziuli i Rafałowi Kowalskiemu - od znalezienia oferty do zamknięcia sprawy kredytem. P.S. Kontakty do Panów mam, będę polecał."

— Paweł P., Warszawa