Kilka trików – jak optycznie powiększyć pomieszczenie/wnętrze?


Po pierwsze – światło

Światło w niedużych pomieszczeniach może zdziałać naprawdę wiele. Naturalne światło najprościej uzyskać poprzez wielkoformatowe okna, a jeśli takich nie posiadamy, wystarczy powiesić jaśniejsze zasłony, firany, czy rolety, które przepuszczają więcej światła.  Przytłumione światło daje efekt bardziej przytulnego miejsca, jednak optycznie je pomniejsza. Nie tylko naturalne słoneczne światło daje efekt większej powierzchni, ale również sztuczne. Jak to zrobić? Wystarczy zainwestować w jasne abażury oraz smukłe lampy stojące. Najlepiej jednak sprawdzają się niewielkie, punktowe halogeny, które zajmują mało miejsca, a zarazem dają dużo światła.

Odpowiednie barwy to podstawa

Bardzo ważną kwestią aranżacji własnego lokum jest dobór odpowiednich kolorów, mowa tu nie tylko o kolorach ścian, ale również mebli, czy nawet dodatków. Jeśli decydujemy się na pomalowanie mieszkania w różnych, kontrastowych kolorach, najlepiej, by były to jasne barwy. Ciemne i mocno ze sobą kontrastujące sprawiają wrażenie pomniejszenia powierzchni. Jeśli chodzi o meble, to efekt powiększenia powierzchni uzyskamy dzięki niskim, jasnym regałom o prostej linii.

Lustra, lustra

Powieszenie luster w odpowiednim miejscu może powiększyć pomieszczenie nawet dwukrotnie. Lustra wiszące poziomo poszerzają pokój, natomiast wiszące pionowo wydłużają go. Najlepszy efekt powiększenia pomieszczenia uzyskamy wieszając lustro naprzeciwko wejścia do niego, gdyż daje to efekt pogłębienia pokoju. Zatem lustro jest dobrym sposobem na powiększenie mieszkania, ale również świetnym elementem dekoracji.

Błyszczące powierzchnie

Błyszczące powierzchnie pozwalają uzyskać podobny efekt jak lustra – odbijają światło. Od lśniących się mebli, ścian, dodatków odbija się światło, a to sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. Szkło nałożone na meble, drzwi, czy ścianę nadaje pomieszczeniu efekt bardziej otwartej przestrzeni oraz lekkości.

Pozbądź się zbędnych dodatków

Jeśli mieszkamy w małym lokum – nie zagracajmy go zbędnymi figurkami, ramkami, obrazkami itp. Nie dość, że tego typu dodatki zajmują miejsce, które możemy wykorzystać na bardziej pożyteczne rzeczy, to zmniejszają nasze pomieszczenie tym samym powodując bałagan. Im więcej dodatków, tym pokój sprawia wrażenie ciemnego i ciasnego. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie życia bez ramek, figurek itp., to postarajmy się by były one w jasnych odcieniach, w miarę płaskie i jak najmniej zdobne.

Pokochaj biel

Za co powinni pokochać biel lokatorzy małych mieszkań? Odpowiedź jest prosta: za to, że optycznie powiększa i rozświetla jak również daje ogromne możliwości aranżacyjne. Białe ściany odbijają światło, zacierają granice pomiędzy sufitem, a podłogą, co wszystko daje efekt powiększenia. Przeciwnicy bieli mieszkający na małych powierzchniach, a chcący je powiększyć mogą posłużyć się różnymi odcieniami białego, lub po prostu innymi jasnymi kolorami.

 

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pan Maciej Kończak stanął na wysokości zadania wykazując się najwyższą kulturą w podejściu do klienta, ogromnym doświadczeniem i dużą wiedzą merytoryczną. Pan Maciej jest osobą bardzo cierpliwą i sumienną, która wnikliwie wsłuchuje się w potrzeby i oczekiwania klienta. Jednocześnie bardzo twórczo podchodzi do tematu, dzięki czemu w krótkim czasie pomógł nam znaleźć idealne mieszkanie."

— Michał C., Warszawa