Ile kosztuje ubezpieczenie niskiego wkładu własnego?

wkład własnyOd 01.01.2015 wzrasta wysokość wkładu własnego do kredytu przy zakupie nieruchomości. Jeśli nie będziemy w stanie zebrać więcej niż 10 proc. wkładu własnego, nie tracimy szans na uzyskanie kredytu. Zgodnie ze znowelizowaną Rekomendacją S uzyskanie kredytu na sfinansowanie 90 proc. inwestycji będzie nadal możliwe pod warunkiem ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia wkładu własnego. Koszty obsługi takiego kredytu będą nieco jednak wyższe. Jak bardzo?


Prześledźmy to na przykładzie kilku wariantów. Za każdym razem przedmiotem zakupu jest mieszkanie w cenie 300 tys. zł. W pierwszym przypadku posiadacz tylko 10 proc. wkładu własnego musi ubezpieczyć niski wkład własny, co wiąże się z marżą kredytu wyższą o 0,25 pkt. proc. Przez ponad 5 lat jego rata uwzględnia wyższą marżę i wynosi 1284,36 zł, następnie rata spada do poziomu 1245,82 zł. Jeżeli mamy 15 proc. wkładu własnego przez pierwsze trzy lata zapłacimy ratę w wysokości 1198,38 zł, a kolejne już nieco niższe – 1162,21 zł. Posiadając pełny wymagany wkład własny oczywiście nie ma potrzeby ubezpieczania niskiego wkładu własnego, a rata wyniesie 1073,69 zł. Kupując w 2016 r. mieszkanie z 10 proc. wkładem własnym wyższa marża spowoduje wzrost kosztu całego kredytu o 2582,18 zł, a przy 15 proc. wkładu własnego 1338,29 zł. 

 

 

Photo credit: Diana Parkhouse / Foter.com / CC BY


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałabym złożyć wyrazy wielkiego uznania i podziękowania za możliwość współpracy z Panią Kamilą oraz Panią Kasią, dzięki którym nasza firma ma wspaniałe biuro. Współpraca z Panią Kamilą i Panią Kasią była czystą przyjemnością. Uśmiech na twarzy, pogoda ducha, kompetencje połączone ze świetną organizacją pracy, płynnym kontaktem między stronami jak i obiegiem informacji."

— Karolina Z., Warszawa