2016-11-09

Mieszkania dla seniorów. Na co warto zwracać uwagę?


Rodziny z dziećmi najczęściej wybierają mieszkania znajdujące się w dobrej komunikacji z centrum, niedaleko szkół, przychodni i parków z placem zabaw. Single zaś celują w mieszkania typu „kawalerka” lub dwupokojowe, znajdujące się w ścisłym śródmieściu, w bliskiej odległości od restauracji i centrów handlowych. A jak jest z osobami starszymi? Co możemy podpowiedzieć rodzicom, czy dziadkom myślącym o zakupie mieszkania?


Dla osób starszych mieszkanie jest miejscem, gdzie zaspokajają większość swoich potrzeb, co związane jest z ich mniejszą mobilnością. Obecnie osoby starsze coraz częściej podejmują decyzje o zmianie miejsca zamieszkania, na co wpływ ma najczęściej nieprzystosowanie aktualnego mieszkania do funkcjonowania  w starszym wieku.  Zakup nowego mieszkania odbywa się zazwyczaj po procesie odsprzedaży poprzedniego, a w decyzjach zakupowych seniorzy są wspierani przez swoje dzieci i wnuki. Na co musimy zwracać uwagę pomagając naszym rodzicom i dziadkom w zakupie nowego mieszkania? Oto kilka najważniejszych wytycznych:


1.    Wielkość mieszkania


Mimo tego, iż osoby starsze są przyzwyczajone do swojego poprzedniego mieszkania, mającego większy metraż, musimy się postarać przekonać ich do mniejszego lokum. Mniejsze lokale po pierwsze są tańsze w utrzymaniu – mowa tutaj o opłatach za czynsz i media. W mniejszych mieszkania łatwiej jest utrzymać porządek.  Oczywiste jest, że z wiekiem człowiek staje się coraz mniej aktywny fizycznie i coraz trudniej mu wykonać podstawowe prace domowe. Dlatego też metraż ok. 50 m2 jest idealny dla pary seniorów.


2.    Które piętro wybrać?


Najlepsze mieszkania dla seniorów do mieszkania na parterze lub pierwszym piętrze. Dlaczego? W tym przypadku należy przemyśleć wszelkie wypadki losowe, typu: awaria prądu, nie działająca winda. A co z codziennym wchodzeniem z zakupami na wyższe piętro? Mieszkania na parterach mają często własne ogródki. To dodatkowe miłe udogodnienie dla seniora.


3.    Lokalizacja


Wymarzona lokalizacja dla seniorów to niedaleka odległość od przychodni i aptek, gdyż z biegiem lat każdy człowiek bywa coraz częściej w tych właśnie placówkach. Kolejna rzecz to obiekty handlowe. Warto, by rodzice/dziadkowie nie musieli zbyt dużo czasu spędzać na poszukiwaniu podstawowych produktów spożywczych. Dobrze jest by osiedle, które wybieramy zaopatrzone było w podjazdy na wózki, ławki oraz niskie krawężniki, które znacznie ułatwiają poruszanie się osób starszych.


4.    Warunki mieszkalne


Jeśli chodzi o warunki mieszkalne to ważnym aspektem jest podłoga – najlepiej by była to wykładzina, bo terakota lub parkiet może zwiększać ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Uważajmy też na progi znajdujące się w futrynach drzwi. W łazience lepiej, by zamiast wanny znalazł się brodzik, do którego łatwiej jest wejść niż do wanny. W przyszłości warto również zainwestować w barierkę przy muszli klozetowej oraz przy brodziku prysznicowym.


Powyższe wskazówki mogą okazać się pomocne w wyborze zakupu mieszkania przez naszych rodziców, czy dziadków. Przede wszystkim należy jednak wsłuchać się w ich potrzeby, aby wracając do swojego lokum z uśmiechem mogli stwierdzić: „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”.

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Ogromne zaangażowanie, wsparcie oraz serce włożone w sprzedaż naszego mieszkania. Pełen profesjonalizm na każdym etapie. Błyskawiczna sprzedaż. Bardzo dziękujemy za całą obsługę i szczerze polecamy."

— Piotr K, Wrocław