Wynajem krótkoterminowy

wynajem krótkoterminowyChciałbyś rozwinąć swój biznes w innym mieście, ale bywasz w nim tylko przez parę godzin, góra kilka dni w tygodniu i ponoszenie kosztów tradycyjnego  wynajmu nie jest dla Ciebie opłacalne? A może chciałbyś urządzić „domówkę” lecz przeraża Cię myśl o zniszczeniach i sprzątaniu własnego domu? Pojawiło się rozwiązanie - wynajem krótkoterminowy.
 

Czym jest wynajem krótkoterminowy?
 

Wynajem krótkoterminowy jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy wynajmem długoterminowym, a tym, co oferują hotele. Jego początki sięgają lat 80-tych w Stanach Zjednoczonych. W praktyce polega na użyczeniu klientowi apartamentu na okres liczony w dobach.
 

Co do zaoferowania ma nieruchomość na 24 godziny?
 

Ludzie coraz częściej preferują mieszkanie w apartamentach, niż w hotelowych pokojach. Pozwala to na zachowanie większej prywatności. Nie bez znaczenia jest oczywiście cena - często 2 razy niższa, niż w hotelu. W Warszawie waha się między 130 zł a 1000 zł, w zależności od lokalizacji i standardu nieruchomości. Wiąże się to z inną zaletą - większą powierzchnią. Podczas gdy w hotelu mamy do dyspozycji zwykle jeden pokój, najczęściej niewielkich rozmiarów, apartamenty oferują ich kilka.

Kolejnym plusem, a zarazem sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest kuchnia, znajdująca się w mieszkaniu. Często w ofercie wynajmu krótkoterminowego mieszkania znajdziemy dodatkowe usługi, takie jak drobne zakupy. W połączeniu z kuchnią powoduje to, że nie musimy wieczorem wychodzić z miejsca noclegu. To świetna oszczędność czasu, który jest tak cenny, szczególnie jeśli odwiedzamy miasto w celach biznesowych.
 

Apartamenty na imprezy
 

Apartamenty krótkoterminowe są wybierane także przez osoby organizujące prywatne imprezy.

W tym wypadku częściej liczy się wysoki standard i ceny są wyższe - średnio wynoszą 500 zł.

Dodatkowo, należy doliczyć koszt kaucji. Im bardziej luksusowy apartament, tym więcej pieniędzy trzeba założyć na ewentualne zniszczenia. Wśród warszawskich apartamentów prym wiodą wieżowce Platinium Towers, zlokalizowane przy placu Grzybowskim. Wiele z mieszkań jest przeznaczonych na wynajem pod imprezy. Dla osoby organizującej imprezę, wynajem mieszkania na jedną dobę jest znacznie mniej kłopotliwy, niż urządzenie prywatki u siebie. Nie musimy myśleć o  sprzątaniu, a wraz z wyjściem z apartamentu i zostawieniem kluczy na recepcji lub w skrzynce pocztowej można zapomnieć o martwieniu się czymkolwiek.
 

Także w porównaniu z imprezą w klubie, taka domówka wychodzi korzystniej. W większości lokali wstęp jest płatny i wynosi ok. 20 zł, a ceny drinków zaczynają się od 25 zł. Wynajem apartamentu jest szczególnie opłacalny przy organizacji wieczorów panieńskich i kawalerskich, ponieważ nie trzeba martwić się o miejsca noclegowe dla gości, które w tym wypadku są wliczone w cenę.
 

Wynajmy firmowe
 

Wynajem krótkoterminowy jest coraz chętniej wybierany przez duże spółki, które wysyłają swoich pracowników do innych miast na krótki okres czasu. W tym wypadku nie sprawdziłby się najem długookresowy, który zobowiązuje do zawarcia umowy na czas dłuższy, niż rok (rzadko pół roku), przy zachowaniu miesięcznego okresu wypowiedzenia. Naraziłby on przedsiębiorstwo na ryzyko w wypadku rozwiązania umowy z pracownikiem na niepotrzebne koszty.
 

Najem krótkoterminowy na świecie
 

Obecnie prym w najmie krótkoterminowym wiodą Stany Zjednoczone, z których usługa się wywodzi. Znajduje się tam aż 61% światowego rynku wynajmu krótkoterminowego. Drugie miejsce zajmuje Europa z 17% udziałem. Kolejne miejsca przypadają Australii i Oceanii (11%) i Azji (5,5%). W niektórych dużych miastach najem krótkoterminowy może być problematyczny, a nawet niezgodny z prawem. Taka sytuacja ma miejsce w Nowym Jorku. Mieszkanie musi być wynajęte na co najmniej miesiąc, a w Londynie - aż na trzy. Tymczasem w Singapurze wynajęcie mieszkania na krótki czas jest możliwe pod jednym tylko warunkiem. Musi być w nim jego obecny  właściciel :)
 

Czy jest to opłacalne?
 

Średnia cena za dobę w warszawskim lub krakowskim mieszkaniu wynosi 200 zł. Średni koszt miesięcznego wynajmu dwupokojowego mieszkania w Warszawie wynosi 1800 zł, a w Krakowie - 1500 zł. Oznacza to, że graniczne obłożenie, czyli okres, w którym mieszkanie musi być wynajęte, aby przychód z wynajmu krótkoterminowego zrównał się z tym z długoterminowego, wynosi w przybliżeniu 9 dni dla Warszawy i tylko 7,5 dla Krakowa. Trzeba jednak wziąć pod uwagę dodatkowe koszty, które generuje najem krótkoterminowy, takie jak: wyższy standard wykończenia (bardziej odpowiadający hotelowi, niż mieszkaniu dla studenta), serwis mieszkania, wydatki na reklamę. Należy liczyć się także z tym, że najem krótkoterminowy jest bardziej ryzykowny pod względem zniszczeń, ponieważ kaucja nie zawsze jest w stanie pokryć wszystkie straty, jakie wyrządzą beztroscy imprezowicze pod wpływem alkoholu. Zdarzają się drobne kradzieże.

Można przewidzieć, że popyt na wynajem krótkoterminowy będzie wzrastał. Jednak przed podjęciem decyzji o wybraniu tej formy zarobku należy obliczyć, czy jesteśmy w stanie spełnić warunki, dzięki którym w naszym wypadku będzie on miał większą rentowność, niż tradycyjny, długoterminowy wynajem.

Marzena Piotrowska


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chcielibyśmy podziękować za pośrednictwo w kupnie mieszkania. Od pierwszego kontaktu współpraca z firmą układała się bez zarzutu. Szczególnie dziękujemy niezwykle sympatycznemu Panu Marcinowi Mrozowi za jego aktywność i gotowość do współpracy, świetne rozeznanie w ofercie oraz znakomitą umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktu z klientem."

— Dorota i Andrzej K., Lublin