Zakup mieszkania – 5 zdań, które wolałbyś usłyszeć od agenta.

Zakup mieszkania  to długo wyczekiwane i bardzo ważne dla większości ludzi wydarzenie. Chcielibyśmy, żeby wszystko poszło po naszej myśli. Jednak zdarza się, że jest inaczej. Wtedy żałujemy, że o pewnych rzeczach nie wiedzieliśmy wcześniej. Metrohouse przestawia 5 zdań, które chcielibyśmy usłyszeć od swojego agenta, zanim  zdecydujemy się na zakup nieruchomości.

 

1.    Nie bój się  wydać nieco więcej niż planowałeś
 

Ustaliłeś budżet w wysokości 300 tysięcy i z tego powodu odrzucałeś każdą ofertę powyżej tej kwoty?  A potem okazało się, że kolejne 50 tysięcy wydałeś na remont mieszkania?  To bardzo częsty scenariusz. Korzystniejsze  okazuje się zwiększenie budżetu i przeznaczenie nieco wyższej kwoty na zakup mieszkania gotowego do wprowadzenia i posiadającego cechy, na których nam zależy. W ogólnym rozrachunku okazuje się, że wydanie większej sumy będzie mniejszym kosztem niż późniejszy remont. Ponadto, w przeliczeniu na raty kredytu, kwota ta będzie praktycznie nieodczuwalna, a komfort dużo większy.

 

2.    Kup mieszkanie na rodzinnym osiedlu
 

Kiedy kupujesz pierwsze mieszkanie, bardzo prawdopodobne jest, że nie myślisz jeszcze o założeniu rodziny. Równie prawdopodobne jest, że nie planujesz, że będzie to ostatnie lokum, w którym zamieszkasz. Z tego względu nie szukasz lokalizacji w pobliżu szkół i innych miejsc ważnych dla rodzin z dziećmi. A powinieneś! Miejsca z udogodnieniami dla dzieci zawsze będą w cenie. Z tego powodu czas sprzedaży będzie krótszy, a wartość nieruchomości – wyższa. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się wyprowadzić do nowego, wymarzonego mieszkania.
 

3.    Dowiedz się całej prawdy o nieruchomości
 

Z formalnego punktu widzenia, właściciel powinien powiadomić nas o stanie nieruchomości. Często jednak dzieje się inaczej i niewygodne fakty zostają  „zamiecione pod dywan”.  Chyba nie chciałbyś kupić mieszkania wiedząc, że za oknem powstaje supermarket lub że przetrwało inwazję karaluchów?  W takiej sytuacji może nas uratować tylko godny zaufania agent nieruchomości, który nie tylko uczciwie przekaże informacje, które uzyskał od sprzedającego, ale też poświęci odpowiednio dużo czasu, żeby je zweryfikować.
 

4.    Wybierz mieszkanie, na którego utrzymanie będzie Cię stać
 

Każdy chce mieć jak najładniejsze mieszkanie, najlepiej w okazyjnej cenie. Zanim jednak takie wybierzecie, zadajcie sobie pytanie - Czy będzie Was stać na jego utrzymanie?  Odpowiedzi na nie poszukajcie razem z agentem nieruchomości. Warto skorzystać z kalkulatora kredytowego, np. tego dostępnego na stronie Metrohouse: http://bit.ly/2aqz8CQ . Dzięki temu  będzie wiadomo, ile pieniędzy po zapłaceniu raty kredytu zostanie Ci na inne wydatki. W dobrych agencjach nieruchomości, podczas spotkania z pośrednikiem obecny będzie także doradca finansowy, który przedstawi Wam najkorzystniejsze warianty kredytu.   Kolejną kwestią, którą należy sprawdzić – szczególnie przy okazyjnie niskiej cenie mieszkania – jest czynsz i inne rachunki.

 

5.    Nie musisz zgodzić się na pierwszą cenę sprzedającego
 

Ustalenie ceny transakcyjnej – to najbardziej stresująca część zakupu nieruchomości. Podczas negocjacji cenowych warto pozostać twardym i nie zgadzać się na pierwszą, często nieco zawyżoną ofertę sprzedającego. Agent nieruchomości powinien nam przypomnieć, że mieszkanie, którym się zainteresowaliśmy, nie jest jedynym na rynku.  Może zdarzyć się jednak, że tego nie zrobi ze względu na to, że im wyższa cena, tym wyższy będzie jego zarobek. Na szczęście można uniknąć takiej sytuacji, podpisując umowę na wyłączność z dobrą agencją.

W Metrohouse kupujący z taką umową nie płaci prowizji.

 

  Opracowanie powstało na podstawie artykułu opublikowanego w serwisie freshome.com    

 

 

Marzena Piotrowska


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Szanowny Pracodawco pana Maćka Kołodzińskiego, zatrudnia Pan pracownika bez reszty oddanego swojej pracy, który wykonuje ją z niezwykłą pasją, na cały zegar, wręcz z dynamiką i uporem. Dąży permanentnie w swojej służbie do pełnego zaspokajania oczekiwań, próśb klienta - człowieka."

— Krystyna i Janusz D., Świdnica