Aż 130 dni do transakcji

Obecnie wynosi już 130 dni. Sprzedający są jednak bardziej skłonni do ustępstw cenowych.

 
 Od kilku miesięcy widoczny jest wydłużający się czas sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie. W sumie od września zeszłego roku czas sprzedaży wydłużył się o 44 dni i wynosi 130 dni. Dłuższy czas sprzedaży notowaliśmy tylko w I kw. 2009 r. (176 dni), kiedy rozpoczęliśmy nasze badania w tym zakresie. Trudności w sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym są pochodną bardzo dużej podaży, także na rynku pierwotnym, który silnie konkuruje ceną z używanymi mieszkaniami. Przewagą rynku pierwotnego jest także możliwość znalezienia ofert, które kwalifikują się do dopłat w ramach Rodziny na Swoim. Tymczasem wskaźnik obowiązujący dla mieszkań używanych (4723,20 zł za m kw.) powoduje, że osoby zainteresowane ostatnimi miesiącami działania programu są zmuszone do korzystania z oferty deweloperów.

Wyniki ankiety przeprowadzonej na stronie www.metrohouse.pl pokazują, że kupujący nie spieszą się z zakupami. 58,5 proc. ankietowanych przed podjęciem decyzji o zakupie planuje obejrzenie przynajmniej 10-ciu mieszkań. 

Warto zwrócić uwagę, że nawet spadające ceny nie są w stanie zahamować wydłużającego się czasu sprzedaży. Mediana ceny m kw. w transakcjach w maju i czerwcu wyniosła 6795 zł, co oznacza, że w dalszym ciągu ruch transakcyjny zdominowany jest przez segment popularny mieszkań, w tym wielką płytę, która występuje w co trzeciej transakcji na rynku.

Wydłużającemu się czasowi sprzedaży towarzyszy wzrost elastyczności przy negocjowaniu cen. Z 3 proc. do 3,5 proc. wzrosła średnia wartość negocjacji przy sprzedaży mieszkania. To wartość coraz bliższa wynikowi z początku 2009 r., kiedy rynek mieszkań pogrążony był w stagnacji. W 14 proc. transakcji nie udało się wynegocjować żadnej kwoty, ale jednocześnie w co dziesiątej transakcji negocjacje przekroczyły 10 proc. Spośród majowych i czerwcowych transakcji duże kwoty można było negocjować nie tylko w przypadku największych i najtrudniej sprzedających się lokali, ale też przy mieszkaniach dwupokojowych. Przykładowo w Wawrze przy metrażu 57 m kw. klienci kupili mieszkanie tańsze o 62 tys. zł (18,6 proc.) od ceny wyjściowej, a na Bielanach 50 m kw. zakupiono taniej o 75 tys. zł niż wynikało to z ceny ofertowej.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Dziękuję Pani Katarzynie Czarneckiej za profesjonalne przygotowanie transakcji. Gdyby nie Pani interwencja w trakcie, to zapewne wyszłabym z tych negocjacji."

— Marta Z., Gdańsk