Barometr Metrohouse

Z baz pośredników znikają mieszkania eksponowane na rynku od kilkunastu miesięcy. Taka wyprzedaż najdłużej sprzedawanych mieszkań skutkuje wzrostem średniego czasu oczekiwania na nabywcę. W Warszawie wynosi on już prawie 6,5 miesiąca.


Wakacyjne miesiące nie były czasem odpoczynku na warszawskim wtórnym rynku mieszkań. Znacznie wzrosła liczba osób składających zapytania odnośnie bieżącej oferty, co znalazło odzwierciedlenie w zwiększeniu liczby transakcji. W stosunku do dwóch przedwakacyjnych miesięcy wzrost wyniósł aż 20 proc. Znamienną obserwacją było zwiększenie zainteresowania mieszkaniami, które dość długo i bezskutecznie były eksponowane w poszukiwaniu kupującego. Skuteczne negocjacje w przypadku takich mieszkań zaowocowały licznymi transakcjami. Miało to przełożenie w wydłużeniu się średniego czasu sprzedaży mieszkania, który dziś wynosi już 192 dni i jest najdłuższy od czasu rozpoczęcia publikacji statystyk w 2009 r. Krótszy czas odnotowano nawet wiosną 2009 r., kiedy na rynkach szerokim echem odbiło się bankructwo Lehman Brothers i zapaść na rynku kredytów hipotecznych. – Dziś mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją. W przeciwieństwie do wspomnianego okresu przełomu 2008/2009 r. obecnie notujemy wzmożoną aktywność kupujących. Inaczej wygląda też oferta kredytów hipotecznych i inaczej kształtowane są ceny ofertowe. Dziś sprzedający świadomi są wysokiej podaży i spadków cen, jakie miały miejsce w ostatnich latach, przez co z większą rozwagą podchodzą do wyceny swoich mieszkań, mówi Mariusz Kania, prezes Metrohouse. W okresie wakacyjnym mieszkania sprzedawane po kilkunastu miesiącach od rozpoczęcia procesu nie należały do rzadkości. Rekordziści na sprzedaż czekali prawie trzy lata.Pomimo znacznego zwiększenia możliwości negocjacji ceny w miesiącach wiosennych, w wakacyjnych transakcjach średni poziom upustów obniżył się do poziomu 3 proc. Tylko 4 proc. kupującym udało się wynegocjować więcej niż 10 proc. ceny ofertowej. W kilku przypadkach końcowa cena była wyższa niż cena ofertowa. Najmniej skuteczne negocjacje dotyczyły dwupokojowych mieszkań o metrażu ok. 40 m kw., które były eksponowane na rynku nie dłużej niż 1,5 miesiąca.Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

Serdecznie Państwu dziękuję za profesjonalną i merytoryczną pomoc, wielkie zaangażowanie i życzliwość. Z całą pewnością polecę Państwa usługi innym potencjalnym klientom.Szczególne podziękowania składam na ręce Pani Justyny Buczek, która jest osobą niezwykle życzliwą, pomocną i kompetentną, bardzo operatywną, o wysokiej kulturze osobistej oraz niezwykle ujmującej osobowości.

— Violetta D., Gdańsk