Barometr Metrohouse

Ostatnie notowania naszego Barometra nie były optymistyczne dla sprzedających mieszkania. Przypomnijmy, że na początku roku, głównie dzięki wyprzedaży mieszkań, które zalegały w bazach pośredników, średni czas sprzedaży wzrósł do ponad ośmiu miesięcy. Mieszkania sprzedawane w okresie lipiec-sierpień mają więc rekordowo krótki czas sprzedaży, który wynosi niecałe 3,5 miesiąca. Tak szybkie transakcje odnotowywaliśmy ostatni raz na początku 2012 r.; później czas sukcesywnie się wydłużał osiągając apogeum właśnie na początku tego roku. W stolicy sprzedają się stosunkowo niedrogie mieszkania. Mediana sprzedanych w okresie wakacyjnym lokali to zaledwie 307 tys. zł. Przy średniej cenie transakcyjnej 7400 zł można za taką kwotę kupić zaledwie 41,5 m kw.

4 na 10 sprzedawanych mieszkań to lokale wybudowane w latach 70-80-tych w technologii wielkiej płyty. Tym razem słabą popularnością cieszyły się kamienice. Natomiast chętniej wybierano do zakupu lokale wybudowane po 2000 r. (29 proc. transakcji). Jednak sprzedaż w tym przypadku dotyczyła mieszkań z ceną zbliżoną do średniej warszawskiej, czyli wybierano raczej bardziej odległe dzielnice, w których zakup w tych cenach jest jak najbardziej realny. Statystycznie najszybciej sprzedawane mieszkania (poniżej 30 dni) to dwupokojowe lokale w budynkach wybudowanych od 1960 do 1990 r.Szybsza sprzedaż nie idzie w parze ze zwiększonymi możliwościami negocjowania cen mieszkania. W ostatnich dwóch miesiącach różnica między ostatnią ceną ofertową a transakcyjną wyniosła 2 proc. W co piątej transakcji nie udało się wynegocjować żadnej kwoty. Nie było też przypadku, by cena ofertowa została obniżona o więcej niż 10 proc. Nominalnie najczęstszymi wartościami upustów były kwoty od 5 do 12 tys. zł.W czołówce najchętniej wybieranych w okresie wakacyjnym dzielnic znalazły się Mokotów, Bemowo, Bielany, Praga Południe, Śródmieście i Włochy.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chcielibyśmy podziękować za pośrednictwo w kupnie mieszkania. Od pierwszego kontaktu współpraca z firmą układała się bez zarzutu. Szczególnie dziękujemy niezwykle sympatycznemu Panu Marcinowi Mrozowi za jego aktywność i gotowość do współpracy, świetne rozeznanie w ofercie oraz znakomitą umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktu z klientem."

— Dorota i Andrzej K., Lublin