Barometr Metrohouse: Końcówka roku zdecydowanie dla kupujących

Końcówka roku była bardzo aktywnym okresem transakcyjnym. W Metrohouse & Partnerzy listopad i grudzień należały do najlepszych okresów pod względem obrotów. Do zakupów zachęcały coraz niższe ceny i większe możliwości negocjacji. Z analizy naszych transakcji wynika, że średnia procentowa wartość negocjacji na stołecznym rynku wyniosła 3,2 proc. i jest to najwyższy wynik od II kwartału 2009 r., kiedy na rynku panował okres silnej stagnacji. W rzeczywistości sprzedający obniżają ceny w jeszcze większym stopniu, ponieważ, zanim rozpoczną korzystanie z biura nieruchomości, w wielu przypadkach eksponują samodzielnie ofertę po wyższych cenach.  

Zwiększone możliwości targowania się na rynku wtórnym mają swoje podłoże w nadpodaży, która jest dodatkowo wzmacniana rekordowo wysoką liczbą oferowanych inwestycji na rynku pierwotnym. W tej sytuacji tempo sprzedaży mieszkania zależy od przyjętej strategii, w której najgorszym wariantem jest kurczowe trzymanie się wystawionej ceny nie pozostawiając marginesu na negocjacje.

Po nieco zaskakującym skróceniu się czasu sprzedaży mieszkań we wrześniu i październiku, obecnie czas oczekiwania na transakcję wynosi ponownie 99 dni. Niewykluczone, że w kolejnym notowaniu czas sprzedaży dodatkowo wydłuży się. Będzie to miało związek z pogorszeniem się sytuacji kredytobiorców w rezultacie zaostrzenia wymogów banków. Wielu klientów będzie zmuszonych do dodatkowego przeanalizowania swoich możliwości nabywczych  i po ich weryfikacji do ponownego wejścia na rynek.

Mariusz Kania
Prezes Zarządu
Metrohouse & Partnerzy S.A.

---------------------------------

Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse & Partnerzy S.A. w Warszawie.

Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ceną ofertową z momentu rejestracji oferty w bazie ofert Metrohouse a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży.

Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru (najkrótsze i najdłuższe czasy sprzedaży).

Zastrzeżenie:
Ekspozycja oferty na rynku może być odpowiednio dłuższa z uwagi na możliwość bezpośredniego oferowania nieruchomości przez właściciela przed podpisaniem umowy pośrednictwa z agencją.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałam podziękować za świetną współpracę przy szukaniu mieszkania. Pan Janusz od 27.12 2012 r. był moim agentem i dzięki jego wytrwałości, cierpliwości i zaangażowaniu, dzisiaj podpisałam umowę kupna u notariusza. Pan Janusz przez cały ten czas poszukiwań okazywał pełne zrozumienie i dyskrecję. Życzyłabym sobie w innych instytucjach mieć do czynienia z takimi profesjonalistami."

— Katarzyna S., Kraków