Barometr Metrohouse: Końcówka roku zdecydowanie dla kupujących

Końcówka roku była bardzo aktywnym okresem transakcyjnym. W Metrohouse & Partnerzy listopad i grudzień należały do najlepszych okresów pod względem obrotów. Do zakupów zachęcały coraz niższe ceny i większe możliwości negocjacji. Z analizy naszych transakcji wynika, że średnia procentowa wartość negocjacji na stołecznym rynku wyniosła 3,2 proc. i jest to najwyższy wynik od II kwartału 2009 r., kiedy na rynku panował okres silnej stagnacji. W rzeczywistości sprzedający obniżają ceny w jeszcze większym stopniu, ponieważ, zanim rozpoczną korzystanie z biura nieruchomości, w wielu przypadkach eksponują samodzielnie ofertę po wyższych cenach.  

Zwiększone możliwości targowania się na rynku wtórnym mają swoje podłoże w nadpodaży, która jest dodatkowo wzmacniana rekordowo wysoką liczbą oferowanych inwestycji na rynku pierwotnym. W tej sytuacji tempo sprzedaży mieszkania zależy od przyjętej strategii, w której najgorszym wariantem jest kurczowe trzymanie się wystawionej ceny nie pozostawiając marginesu na negocjacje.

Po nieco zaskakującym skróceniu się czasu sprzedaży mieszkań we wrześniu i październiku, obecnie czas oczekiwania na transakcję wynosi ponownie 99 dni. Niewykluczone, że w kolejnym notowaniu czas sprzedaży dodatkowo wydłuży się. Będzie to miało związek z pogorszeniem się sytuacji kredytobiorców w rezultacie zaostrzenia wymogów banków. Wielu klientów będzie zmuszonych do dodatkowego przeanalizowania swoich możliwości nabywczych  i po ich weryfikacji do ponownego wejścia na rynek.

Mariusz Kania
Prezes Zarządu
Metrohouse & Partnerzy S.A.

---------------------------------

Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse & Partnerzy S.A. w Warszawie.

Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ceną ofertową z momentu rejestracji oferty w bazie ofert Metrohouse a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży.

Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru (najkrótsze i najdłuższe czasy sprzedaży).

Zastrzeżenie:
Ekspozycja oferty na rynku może być odpowiednio dłuższa z uwagi na możliwość bezpośredniego oferowania nieruchomości przez właściciela przed podpisaniem umowy pośrednictwa z agencją.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Gratuluję tak wspaniałego, energicznego i zaangażowanego pracownika jak Pani Anna Chmielecka. Kupowałam zwykłą kawalerkę, a byłam obsłużona jakbym kupowała apartament za milion dolarów. To miłe, że są jeszcze firmy i ludzie, w których wyznacznikiem standardów świadczenia usług nie jest tylko zasobność portfela klienta, ale po prostu chęć pomocy i profesjonalne, indywidualne podejście."

— Aneta K., Legionowo