Barometr MH: Krótszy czas sprzedaży jesieniąWbrew dużej podaży na rynku wtórnym i coraz bardziej wymagającym klientom, którzy odwlekają w czasie decyzję o zakupie mieszkania jesienią skrócił się średni czas sprzedaży. 86 dni to wynik, jaki odnotowaliśmy na początku roku i jednocześnie najkrótszy czas sprzedaży w okresie ostatnich trzech lat. Wynik jest nieco zaskakujący, bo obserwując trend raczej trudno było spodziewać się przyspieszenia tempa sprzedaży obecnej oferty. Zaskoczenie może być mniejsze, gdy porównamy medianę średniej ceny m kw. z poprzedniego okresu (7880 zł) z obecnym (7650 zł). Coraz niższe ceny transakcyjne zachęcają do zakupów, a oferty dobrze wycenione przez sprzedających znajdują swoich nabywców w czasie znacznie krótszym od średniej.

23 proc. wszystkich transakcji w Warszawie zostało sprzedanych w ciągu pierwszego miesiąca od pojawienia się oferty. Tak szybka sprzedaż dotyczyła mieszkań z poziomu cenowego 270-350 tys. zł, czyli najczęściej poszukiwanych na rynku mieszkań dwupokojowych do 45 m kw.

Od przełomu marca i kwietnia konsekwentnie zwiększa się możliwość negocjacji ceny. Nasze dane z września i października wskazują, że średnie negocjacje wynoszą 2,7 proc. ceny ofertowej. Należy wziąć pod uwagę, że różnica ta może być wyższa z uwagi na to, że część z ofert zanim trafiła do baz pośredników była sprzedawana bezskutecznie po wyższych cenach ofertowych. W 25 proc. sprzedanych ofert cena ofertowa nie podlegała negocjacjom.


Mariusz Kania, prezes zarządu Metrohouse & Partnerzy S.A.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

Serdecznie Państwu dziękuję za profesjonalną i merytoryczną pomoc, wielkie zaangażowanie i życzliwość. Z całą pewnością polecę Państwa usługi innym potencjalnym klientom.Szczególne podziękowania składam na ręce Pani Justyny Buczek, która jest osobą niezwykle życzliwą, pomocną i kompetentną, bardzo operatywną, o wysokiej kulturze osobistej oraz niezwykle ujmującej osobowości.

— Violetta D., Gdańsk