Barometr MH: Krótszy czas sprzedaży jesieniąWbrew dużej podaży na rynku wtórnym i coraz bardziej wymagającym klientom, którzy odwlekają w czasie decyzję o zakupie mieszkania jesienią skrócił się średni czas sprzedaży. 86 dni to wynik, jaki odnotowaliśmy na początku roku i jednocześnie najkrótszy czas sprzedaży w okresie ostatnich trzech lat. Wynik jest nieco zaskakujący, bo obserwując trend raczej trudno było spodziewać się przyspieszenia tempa sprzedaży obecnej oferty. Zaskoczenie może być mniejsze, gdy porównamy medianę średniej ceny m kw. z poprzedniego okresu (7880 zł) z obecnym (7650 zł). Coraz niższe ceny transakcyjne zachęcają do zakupów, a oferty dobrze wycenione przez sprzedających znajdują swoich nabywców w czasie znacznie krótszym od średniej.

23 proc. wszystkich transakcji w Warszawie zostało sprzedanych w ciągu pierwszego miesiąca od pojawienia się oferty. Tak szybka sprzedaż dotyczyła mieszkań z poziomu cenowego 270-350 tys. zł, czyli najczęściej poszukiwanych na rynku mieszkań dwupokojowych do 45 m kw.

Od przełomu marca i kwietnia konsekwentnie zwiększa się możliwość negocjacji ceny. Nasze dane z września i października wskazują, że średnie negocjacje wynoszą 2,7 proc. ceny ofertowej. Należy wziąć pod uwagę, że różnica ta może być wyższa z uwagi na to, że część z ofert zanim trafiła do baz pośredników była sprzedawana bezskutecznie po wyższych cenach ofertowych. W 25 proc. sprzedanych ofert cena ofertowa nie podlegała negocjacjom.


Mariusz Kania, prezes zarządu Metrohouse & Partnerzy S.A.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Wasz przedstawiciel, Pani Danuta Gołuńska zasługuje na wyróżnienie. W moim życiu miałem do czynienia z różnymi pośrednikami, ale z tak taktowną, kulturalną i merytoryczną obsługą spotkałem się po raz pierwszy. Z tego miejsca, na Państwa - Zarządu Firmy ręce pragnę złożyć Pani Danucie słowa uznania i podziękowania."

— Piotr T., Chojnice