Cena usługi barierą w kontakcie z pośrednikiem

Ankietowanym, którzy wcześniej zadeklarowali, że nie zamierzają skorzystać z usług biura pośrednictwa zadano dodatkowe pytanie o przyczynę swojej decyzji. Aż 45% z nich stwierdziło, że brak zainteresowania usługami jest spowodowany zbyt wysoką prowizją wypłacaną przy transakcji pośrednikowi.

Obecnie na rynku standardowe wynagrodzenie pobierane od kupującego wynosi od 2,5% do 2,9% ceny nabywanej nieruchomości + VAT. Zdarzają się jednak bura pośrednictwa, które wprowadzają nowe standardy. Do jednych z nich należy spółka Metrohouse, która w ramach akcji „Kupujący Nie Płaci Prowizji” oferuje nieruchomości, przy których zakupie nabywca nie pokrywa wynagrodzenia pośrednika. Jest ono pokrywane z wynagrodzenia pobieranego od sprzedającego. - Nasza akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem poszukujących do zakupu nieruchomości, co świadczy, że aspekt finansowy współpracy z pośrednikiem jest bardzo istotny, twierdzi Mariusz Kania, prezes zarządu Metrohouse. – Zwolnienie kupującego z płacenia prowizji wzbudziło też wiele dyskusji w kręgu pośredników, ale znalazło naśladowców, co pokazuje, że rynek pośrednictwa może już wkrótce zmienić się, z korzyścią dla klienta, dodaje Kania.

Druga duża grupa ankietowanych (40%) przyznaje, że samodzielnie potrafi przeprowadzić transakcję na rynku. – Jest to wysoki odsetek, który z jednej strony świadczy o dużej wierze we własne możliwości, a z drugiej podtrzymuje stereotypy o niewielkim stopniu skomplikowania transakcji, mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. Rzeczywistość jest jednak odmienna – minęły już czasy, gdy do sprzedaży potrzebne było zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej. Zmienia się prawo, podatki, a nawet formy promowania nieruchomości. Ktoś, kto na bieżąco nie śledzi rynku i nie zna jego mechanizmów może mieć problemy z przejściem przez cały cykl począwszy od eksponowania oferty na rynku, aż do przekazania nieruchomości nowemu właścicielowi.

8% ankietowanych , którzy nie zamierzają skorzystać z biura nieruchomości nie ma zaufania do biur nieruchomości, a 7% kupuje mieszkanie z rynku pierwotnego bezpośrednio od dewelopera, choć należy dodać, że pośrednicy, którzy sprzedają ofertę dewelopera nie pobierają od klienta dodatkowej prowizji.

Z badań wynika, że 32% ankietowanych, którzy biorą pod uwagę skorzystanie z usług pośrednika nie chciałoby zapłacić więcej niż 1% prowizji, natomiast jeszcze liczniejsza grupa (39%) liczy na wynagrodzenie dla pośrednika zawarte w przedziale 1-3%. Zaledwie w sumie 8% zadeklarowało, że mogłoby zapłacić za usługę od 4 do 7%. Jednak 8% ankietowanych nie zamierza płacić w ogóle za usługę pośrednictwa.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pani Anna Durakiewicz jest doskonałym specjalistą w zawodzie, z profesjonalnym podejściem do klienta, a także wspaniałą osobą, z którą z przyjemnością się pracuje. W szczególności doceniam elastyczność w umawianiu spotkań (w tym dyspozycyjność w weekendy), profesjonalne porady i pomoc w pozostałych formalnościach). Zdecydowanie będę ją polecać znajomym."

— Halszka X., Warszawa