Coraz więcej mieszkań dostępnych z dopłatami Skarbu Państwa

Na początku bieżącego roku firma Metrohouse wraz z analitykami Metrofinance dokonała przeglądu ofert rynku wtórnego w osiemnastu największych polskich miastach. Badanie zostało powtórzone w połowie marca.

Wyniki kolejnej analizy wskazują, że na 18 analizowanych miast w 13 z nich zwiększył się udział mieszkań, które kwalifikują się do programu dopłat do kredytów. Największy wzrost dostępności najtańszego segmentu mieszkań odnotowuje się w Szczecinie i Białymstoku – wzrost odpowiednio o 12 i 9 punktów procentowych. Dziewięć miast zanotowało minimalny wzrost dostępności ofert w granicach 1-2% (Kraków, Bydgoszcz, Zielona Góra po 1% i Warszawa, Lublin, Rzeszów, Kielce, Katowice po 2%). We Wrocławiu i Gdańsku dostępność mieszkań w ramach Rodziny na swoim wzrosła o 5 punktów procentowych, a w Łodzi o 6 punktów. W dwóch miastach poziom dostępności pozostał bez zmian – w Poznaniu (62%) oraz w Toruniu (77%).

Widoczne spadki cen nieruchomości, które teoretycznie powinny przynieść wzrost dostępności mieszkań poniżej wyznaczonych wskaźników nie znalazły odzwierciedlenia w potencjale dostępnych mieszkań na rynku wtórnym w trzech analizowanych miastach. Nieznaczny spadek dostępności mieszkań jest zauważalny w Gorzowie Wielkopolskim (o 1 punkt procentowy), a także w Opolu i Olsztynie (o 3 punkty procentowe).

Należy zauważyć, że dość duży przyrost mieszkań spełniających wymagania dopłat do kredytów w Szczecinie i Białymstoku wynika z kilku czynników. Przede wszystkim do zwiększenia dostępności tych mieszkań przyczyniły się spadki cen mieszkań, które spowodowały, że lokale, które do tej pory znajdowały się na progu dostępności w ramach Rodziny na swoim po minimalnym obniżeniu żądań cenowych przez sprzedających spełniają już kryteria programu. Poza tym na rynku zauważalny jest proces urealniania cen ofertowych, które zostały skalkulowane w zeszłym roku, często jeszcze w nieco innych warunkach rynkowych. Obecnie sprzedaż mieszkania wiąże się z potrzebą obniżenia żądań cenowych.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

Dnia 16.05.2017r sfinalizowałam zakup mieszkania za pośrednictwem Pana Dawida Grodzickiego. Postanowiłam wyrazić swoją opinię na temat otrzymanego przed Pana Dawida wsparcia podczas całego procesu sprzedażowego pisemnie, gdyż postawa jaką zaprezentował ww. doradca zasługuje na szczególne uznanie i wdzięczność. Pragnę serdecznie podziękować Panu Dawidowi za jego rzetelność i fachowość.

— Anna T., Warszawa