Dłuższy czas sprzedaży

Na rynku wtórnym w Warszawie sprzedaż mieszkania wymaga coraz dłuższego oczekiwania na nabywcę. W końcówce roku do 154 dni wzrósł średni czas ekspozycji oferty do momentu sprzedaży. Obecny wynik jest coraz bliższy najwyższemu jak do tej pory odczytowi – z I kw. 2009 roku, kiedy, aby sprzedać mieszkanie trzeba było oczekiwać ponad 170 dni.Mieszkania sprzedają się coraz dłużej, co skłania ich właścicieli do coraz bardziej dynamicznych zmian cen. W ciągu ostatniego roku ceny mieszkań sprzedawanych w stolicy spadły o 12,8 proc., a obecna cena transakcyjna wynosi nieco ponad 6700 zł za m kw. – Taka skala spadków nie jest tylko „zasługą” sprzedających, którzy co jakiś czas dokonują weryfikacji warunków cenowych swojej oferty. To kupujący wyznaczają poziom akceptacji cen rynkowych stawiając na mieszkania najtańsze, dostępne w realiach niskiej dostępności kredytów, komentuje Mariusz Kania, prezes agencji Metrohouse. O ile korekty cen z najpopularniejszego segmentu w końcu przynoszą efekt w postaci transakcji, to obniżki lokali o większych metrażach niekoniecznie. – Co trzecie mieszkanie do sprzedaży na rynku wtórnym w Warszawie ma powierzchnię ponad 70 m kw. Tak duża podaż, niewspółmierna do zainteresowania nabywców poszukujących małych mieszkań, powoduje, że kolejne zniżki cen mogą przejść bez echa, mówi Mariusz Kania. Najlepszą taktyką jest w tej sytuacji rozsądne rynkowe podejście do określenia ceny ofertowej już na samym początku sprzedaży. Źle skalkulowana cena ofertowa spowoduje brak zainteresowania i przeciągający się czas sprzedaży.

Pomimo niesprzyjających warunków rynkowych sprzedający niezbyt łatwo decydują się na obniżki cen podczas negocjacji. Średnio w XI i XII 2012 r. udało się zbić cenę o 2,7 proc. W miesiącach wiosennych możliwości negocjacji okazały się najwyższe w całym roku i wynosiły 3,5 proc. Tym razem najwyższe negocjacje (8-12 proc.) dotyczyły niewielkich mieszkań położonych w centralnych rejonach Warszawy.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pan Maciej Kończak stanął na wysokości zadania wykazując się najwyższą kulturą w podejściu do klienta, ogromnym doświadczeniem i dużą wiedzą merytoryczną. Pan Maciej jest osobą bardzo cierpliwą i sumienną, która wnikliwie wsłuchuje się w potrzeby i oczekiwania klienta. Jednocześnie bardzo twórczo podchodzi do tematu, dzięki czemu w krótkim czasie pomógł nam znaleźć idealne mieszkanie."

— Michał C., Warszawa