Drogo jak w Paryżu, tanio jak Białymstoku

 

Gdzie w Europie można znaleźć mieszkanie w rozsądnej cenie? Eurostat przeprowadził badania w kilkudziesięciu miastach na temat dostępności mieszkań. Wyniki przeanalizowała agencja Metrohouse.
 

Mieszkanie w rozsądnej cenie?

Tym razem nie analizowano cen mieszkań. Zapytano po prostu mieszkańców poszczególnych miast, którzy mieli odpowiedzieć na pytanie: „Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że w twoim mieście można łatwo znaleźć mieszkanie w rozsądnej cenie?”.  Różnice w odpowiedziach są naprawdę bardzo duże.
 

Najbardziej pesymistyczni w swoich odpowiedziach są mieszkańcy Paryża, gdzie zaledwie 5 proc. ankietowanych zgodziło się z powyższym stwierdzeniem. Bez nadziei na znalezienie mieszkania w niskich cenach są także Skandynawowie. Mieszkańcy Sztokholmu i Helsinek odpowiedzieli pozytywnie na pytanie odpowiednio w 9 i 10 proc. W grupie mieszkańców miast widzących słabo szansę na znalezienie niedrogiego lokum są także respondenci z Amsterdamu, Berlina i Londynu. Tymczasem zupełnie inne nastroje panują w Belfaście, gdzie aż 83 proc. respondentów twierdzi, że w tym mieście można łatwo znaleźć niedrogie mieszkanie. Optymistyczni są też mieszkańcy Aten. Tam 79 proc. osób również nie ma większych problemów ze znalezieniem lokalu w przystępnej cenie.
 

Polskie miasta na tle Europy

W badaniach Eurostatu uwzględniono trzy polskie miasta: Warszawę, Gdańsk oraz Białystok. – Nie jest zaskoczeniem, że najmniej optymistyczni odnośnie znalezienia mieszkania za rozsądne pieniądze są mieszkańcy Warszawy, z których tylko 27 proc. zgadza się z tym stwierdzeniem. To podobny wynik, jak u naszych południowych sąsiadów, ankietowanych w czeskiej Pradze (31 proc.), mówi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse. Znacznie więcej wiary w znalezienie ciekawej inwestycji za rozsądne pieniądze mają mieszkańcy Gdańska. W tym przypadku prawie połowa (47 proc.) ankietowanych wierzy, że jest to możliwe. Jednak prawdziwym czarnym koniem zestawienia stał się Białystok, który znalazł się w czołówce pod względem optymizmu respondentów. 69 proc. ankietowanych z tego miasta jest przekonanych, że w swoim mieście uda im się znaleźć mieszkanie w dobrej cenie.
 

Londyn bije na głowę całą Europę

Jak wyglądają jednak ceny mieszkań w poszczególnych stolicach europejskich? Portal globalpropertyguide.com publikuje zestawienia cen m kw. mieszkań położonych w centralnych rejonach miast. Nie bez przyczyny Francuzi nie wierzą w znalezienie niedrogiej oferty. W Paryżu ceny m kw. przekraczają 10 000 EUR. Tanio nie jest w Sztokholmie, gdzie wskaźnik optymistycznych odpowiedzi jest także niski. W stolicy Szwecji za m kw. płacimy prawie 7 000 EUR. Równie drogo jest w Helsinkach (6609 EUR) i Amsterdamie (6008 EUR). Jednak wszystkie analizowane miasta bije na głowę Londyn, gdzie zakup mieszkania w topowej lokalizacji to wydatek aż 25 575 EUR.
 

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Jeszcze raz bardzo dziękuję za doskonałą i profesjonalną obsługę. Praca Pana Grzędzińskiego i całej jego ekipy jest na najwyższym poziomie i godna polecenia dla innym klientom, których z całego serca życzę."

— Krystyna W., Kanada