2010-07-09

Działka rekreacyjna jako nieruchomość inwestycyjna. Czy to możliwe?

Zakup działki rekreacyjnej, bądź też zwykłego kawałka ziemi rolnej nad jeziorem, czy w otulinie puszczy, albo wśród krajobrazu pól i łąk to zazwyczaj subiektywny wybór odzwierciedlający osobiste gusta, umiłowanie do natury lub danej okolicy. Jednak każdy zakup nieruchomości niesie za sobą także pewien pierwiastek inwestycyjny. O ile w przypadku mieszkania możliwość wyliczenia najbardziej prawdopodobnej stopy zwrotu uwiarygodnia inwestycję i pozwala na skalkulowanie jej rentowności, o tyle nabywając działkę rekreacyjną nie jest łatwo (o ile to w ogóle możliwe) określić potencjalną wartość inwestycyjną. Informacje na temat transakcji sprzedaży działek rekreacyjnych (najczęściej dokonywane bezpośrednio między stronami) są bardzo ograniczone. Nikt, może poza rzeczoznawcami majątkowymi, nie zbiera tego typu danych, nikt ich nie analizuje i nie są prowadzone analizy tego sektora rynku, nie jest znana wielkość podaży i popytu. Bez tych danych trudno profesjonalnie podejść do traktowania działek rekreacyjnych jako produktu inwestycyjnego.

Jednak zaletą zakupu kawałku gruntu rolnego z przeznaczeniem na działkę rekreacyjną może być, obok stabilnego wzrostu cen ziemi, także wzrost wartości działki jako następstwo czynionych na niej inwestycji. Ogrodzenie, nasadzenia, aranżacja przestrzeni działki, media, nieruchomości – to wszystko wpływa na wzrost wartości działki. Poczynione inwestycje po kilku latach spowodują, że niedoceniany wcześniej kawałek gruntu kupiony po atrakcyjnej cenie staje się ciekawym produktem do sprzedaży. To oczywiście teoria. Tylko wyjątkowe sytuacje zmuszają właścicieli działek rekreacyjnych do ich sprzedaży w kilka lat po nabyciu.

Raczej nie są znane przypadki osób, które budują swój portfel inwestycyjny wyłącznie przez nabywanie działek rekreacyjnych. Byłoby to sporą ekstrawagancją, żeby nie powiedzieć lekkomyślnością. Jednak pojawiają się klienci traktujący zakup pojedynczej działki w kategoriach czysto inwestycyjnych. Działki rekreacyjne są pewnie dla nich ciekawym urozmaiceniem portfela nieruchomości.

O ile jednym z podstawowych czynników zachęcającym do inwestowania na rynku mieszkaniowym jest atrakcyjna cena m kw. lokalu, to w przypadku działek przeznaczonych pod rekreację niska cena może być szalenie złudna. Co nam po kupionej po niewielkie pieniądze „działce rekreacyjnej”, której jedyna atrakcyjność polega na lokalizacji na terenach słabo zurbanizowanych. Na części potencjalnych nabywców robią wrażenie określenia z oferty, tj. „świeże powietrze”, czy „cisza i spokój”. Najczęściej oznacza to, że oprócz niewątpliwych wartości krajobrazowych, okolica nie ma do zaoferowania nic więcej. Dlatego inwestując w zakup działki rekreacyjnej z pomysłem na jej sprzedaż w następnych kilku-kilkunastu latach należy brać pod uwagę przede wszystkim atrakcyjność turystyczną okolic, możliwość zróżnicowanych form rekreacji, planowany rozwój infrastruktury i stopień rozpoznawalności okolicy. To konieczne warunki, aby myśleć o stabilnym wzroście jej wartości.


mj








Kliknij i zobacz oferty działek rekreacyjnych:
pomorskie   mazowieckie   warmińsko-mazurskie



Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Współpraca na 5+. Bardzo dobry kontakt. Wszystko wyjaśnianie zwięźle i zrozumiale. Przez labirynt związanych z transakcja kupna formalności poprowadzeni byliśmy ja dzieci za rączkę. Żadnych problemów. Podpowiedzi b.przydatne. Poszło szybko, łatwo i przyjemnie! Polecamy!"

— Dorota A, Toruń