Gdzie kupić mieszkanie na wynajem

W którym mieście osiągniemy najwyższą rentowność z wynajmu mieszkania? Wcale nie będzie to stolica. W poszukiwaniu największych zysków warto przyjrzeć się bliżej Katowicom.

Agencja nieruchomości Metrohouse wraz z serwisem Szybko.pl sprawdziła, w którym z 17-stu największych polskich miast zakup mieszkania na wynajem jest szczególnie opłacalny. Przyjęto, że przedmiotem inwestycji jest mieszkanie o powierzchni 50 m kw., kupione na rynku wtórnym. Zazwyczaj nie udaje się zachować ciągłości wynajmu przez cały rok, dlatego w obliczeniach przyjęto 11 pełnych miesięcy wynajmu. Ponadto został już uwzględniony czynsz odprowadzany dla wspólnoty/spółdzielni mieszkaniowej i podatek ryczałtowy (8,5 proc.). Z uwagi na bardzo rozbieżne kwoty ew. prac remontowych przeprowadzanych w trakcie użytkowania mieszkania nakłady te nie zostały ujęte w obliczeniach.

Spośród analizowanych miast największą średnią rentowność uzyskamy kupując mieszkanie w Katowicach: 5,37 proc. w skali roku. Rentowność wyższą niż 5 proc. otrzymamy jeszcze w Sosnowcu (5,16 proc.). W obydwu miastach jest to wynikiem atrakcyjnych w skali całego kraju cen mieszkań. W Katowicach cena m kw. nie przekracza 3500 zł, natomiast w Sosnowcu bez problemu kupimy mieszkanie w cenie poniżej 3000 zł za m kw. W miastach tych najsilniejszą grupę najemców stanowią studenci miejscowych uczelni. W Sosnowcu dwupokojowe mieszkanie można wynająć już za 1100 zł, co stawia to miasto w gronie miast o najniższych cenach w Polsce. Spośród największych miast podobne mieszkanie taniej wynajmiemy tylko w Radomiu (1000 zł).We Wrocławiu, Częstochowie i Szczecinie rentowność z wynajmu mieszkań jest nieznacznie niższa i wynosi 4,9 proc. Poniżej progu 4 proc. znalazły się dwa duże miasta – Poznań i Gdańsk, gdzie rentowność wynosi odpowiednio 3,94 i 3,72 proc. Jednak zwłaszcza w Trójmieście poza tradycyjnym wynajmem właściciele mieszkań mogą liczyć na wynajem sezonowy, który pozwala na intensyfikację zysków. Wiele mieszkań nabywanych w centralnych dzielnicach oraz w bliskiej odległości do linii brzegowej jest następnie wystawianych do wynajmu krótkoterminowego dla turystów, którzy odwiedzają Trójmiasto nie tylko w czasie wakacji.

Mieszkanie zamiast lokaty?
Średnia rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem dla koszyka 17-stu największych miast w Polsce wynosi 4,47 proc. – Analiza obecnej sytuacji wskazuje, że inwestycja w nieruchomość w tym momencie może okazać się szczególnie korzystna. Dzięki spadkom cen zakupu i nadal dużym popycie na nieruchomości mieszkaniowe, w tym na te do wynajęcia we wszystkich dużych polskich miastach wskaźniki rentowności wynajmu znacznie przewyższają poziom oprocentowania lokat bankowych, mówi Marta Kosińska z serwisku Szybko.pl.

Inwestowanie w mieszkania na wynajem wymaga jednak pewnej wiedzy i umiejętności znalezienia najlepszego na rynku produktu gwarantującego satysfakcjonujące zyski. – Przy poszukiwaniu mieszkania w celach inwestycyjnych należy dokładnie przeanalizować lokalny rynek nieruchomości pod kątem zapotrzebowania na dany rodzaj nieruchomości, możliwych do uzyskania cen i konkurencji w danym segmencie rynku, mówi Mariusz Kania, prezes zarządu Metrohouse. – W miastach o tradycjach akademickich świetnie sprawdzą się mieszkania o przeciętnym standardzie, które po remoncie są wynajmowane przez studentów. W największych miastach wzrastają szanse na wynajem lokali o podwyższonym standardzie lub apartamentów. Jednak w przypadku tych ostatnich krąg zainteresowanych wynajmem jest bardzo ograniczony. Niezależnie od miasta przeważa jednak model, w którym inwestor nabywa lokal o niskim standardzie, w przystępnej cenie, po czym po przeprowadzeniu niezbędnych remontów wystawia lokal na rynek.

Przy inwestowaniu w nieruchomości jednym z ważniejszych, a często ignorowanych czynników jest czas. – Co prawda najnowsza historia naszego rynku nieruchomości wskazuje, że można w ciągu kilkunastu miesięcy zrealizować kilkudziesięcioprocentowe zyski. Ta sama historia pokazuje również, że pewna grupa kupujących na fali dynamicznych wzrostów cen, posiada aktualnie mieszkania o wartości niższej niż cena zakupu. Niemniej jednak w długiej, kilkunastoletniej perspektywie nawet oni mają szansę na zyski, mówi Marta Kosińska.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

„Serdeczne podziękowania dla Pana Pawła Filipińskiego za perfekcyjną obsługę pośredniczenia w sprzedaży mojego mieszkania w Tomaszowie Mazowieckim. Profesjonalne podejście do rozmowy na poziomie, wyczuwalne zaangażowanie - wszystko to sprawiło, że czułam całym sercem, że w dobre ręce trafiła moja oferta sprzedaży. Wszystkiego dobrego i samych sukcesów życzy zadowolona klientka"

— Ewa W., Tomaszów Mazowieck