Ile kosztują mieszkania na wynajem?

Początek września to gorący okres na rynku najmu. Do poszukiwań mieszkania wkracza bodaj najsilniejsza grupa najemców – studenci. Agencja Metrohouse sprawdziła, w którym z akademickich miast żak znajdzie najtańsze mieszkania.


Pod lupę wzięto mieszkania dwupokojowe w 11 lokalizacjach w całej Polsce. Jako, że studenci raczej omijają centralne rejony miast, skupiając się na dzielnicach ościennych, z dobrym dojazdem do kampusów uniwersyteckich, analizowane oferty są typowymi mieszkaniami dla studentów. Nie są to lokale o podwyższonym standardzie, ani mieszkania zlokalizowane w ścisłym centrum miast. Podane ceny są uśrednione dla całego miasta. Należy pamiętać, że w zależności od lokalizacji w poszczególnych dzielnicach średnie ceny wynajmu mogą się różnić od podanych wartości. Na wysokość kwoty wynajmu ma wpływ między innymi standard mieszkania, okoliczna infrastruktura, komunikacja. Różnice pomiędzy mieszkaniami w jednej lokalizacji, położonymi w budynkach zbudowanych w różnych okresach, w różnych technologiach też bywają bardzo znaczące.

Ile kosztują mieszkania  na wynajem?

Spośród analizowanych miast najniższe średnie czynsze mieszkań dwupokojowych znajdujemy w Toruniu (1350 zł). Niewiele drożej jest w Olsztynie (1400 zł). Podobny poziom cenowy prezentują trzy kolejne miasta – Szczecin, Lublin i Łódź, gdzie dwupokojowe mieszkanie wynajmiemy za 1600 zł. Nieco droższe mieszkania na wynajem znajdziemy w Rzeszowie i Katowicach (odpowiednio 1650 i 1700 zł). Poniżej 2000 zł znajdziemy lokale do wynajmu w Gdańsku.


Czołówkę pod względem wysokości czynszów wynajmu stanowią trzy miasta. We Wrocławiu i Krakowie za dwa pokoje należy zapłacić średnio 2200 zł. W tych miastach spotkamy także znacznie tańsze oferty, ale średnia jest zawyżona przez nowe inwestycje, które trafiły na rynek wynajmu. Ich właściciele zdają sobie sprawę, że są w stanie rywalizować o najemcę wyższym standardem lokali. Jak można się było spodziewać najwięcej za wynajem mieszkania zapłacą studenci w stolicy. W Warszawie średnia cena wynajmu mieszkania dwupokojowego to obecnie 2350 zł miesięcznie.

 

 

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałabym podziękować Panu Marcinowi Grodzkiemu, najlepszemu agentowi, z jakim miałam kontakt - za poświęcony czas oraz fachową i rzetelną pomoc przy negocjacjach oraz przy sprawdzeniu nieruchomości. Dzięki panu Marcinowi kupiłam wymarzone mieszkanie."

— Anna M., Kielce