Ile trwa sprzedaż mieszkania?

Pierwsze dwa miesiące 2010 r. przyniosły dość dużą liczbę transakcji. Porównując czas sprzedaży w pierwszych miesiącach ubiegłego roku i średni czas ekspozycji ofert na rynku w tym roku, zauważamy duże dysproporcje - z poziomu 176 dni wartość ta obniżyła się do 100 dni. Nie jest to jednak najwłaściwszy punkt odniesienia, ponieważ I kw. 2009 r. należał do najsłabszych okresów dla obrotu nieruchomościami. 100 dni to nadal dość długi czas sprzedaży, ale pocieszeniem dla właścicieli mieszkań w Warszawie niech będzie fakt, że podwarszawskie lokalizacje sprzedają się średnio o ponad miesiąc dłużej.

Ciekawą obserwacją jest kształtowanie się różnicy pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną. Trend spadkowy możliwości negocjacji ceny jest kontynuowany także w tym roku. Warto podkreślić, że w ciągu roku przeciętne możliwości negocjacyjne spadły z 4 proc. do 1,8 proc. ceny ofertowej mieszkania. Szybko nie powtórzą się czasy dwucyfrowych różnic pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną z początku 2009 r. Wtedy już podczas pierwszych oględzin mieszkania potencjalny kupujący dostawał dużą zniżkę. Po raz pierwszy od dawna w kilku transakcjach ostateczna cena okazała się wyższa niż ofertowa. Aż w 23 proc. transakcji negocjacje nie przyniosły żadnych rezultatów.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pani Anna Durakiewicz jest doskonałym specjalistą w zawodzie, z profesjonalnym podejściem do klienta, a także wspaniałą osobą, z którą z przyjemnością się pracuje. W szczególności doceniam elastyczność w umawianiu spotkań (w tym dyspozycyjność w weekendy), profesjonalne porady i pomoc w pozostałych formalnościach). Zdecydowanie będę ją polecać znajomym."

— Halszka X., Warszawa