Jak negocjowaliśmy w Warszawie?

Wbrew prognozom rynkowym średnie różnice pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną nie były znaczne i nie przekroczyły trzech procent, a czas sprzedaży ustabilizował się na poziomie ok. 100 dni.

Końcówka roku na rynku mieszkań używanych w Warszawie była wyjątkowo pracowita. Z pewnością był to aktywny czas dla wszystkich nabywców, którzy informowani o rychłych zmianach w programie „Rodzina na swoim” pragnęli jeszcze w ostatnich miesiącach roku znaleźć i skredytować mieszkanie. Czas wzmożonych transakcji nie wpłynął jednak istotnie na badane przez naszą agencję parametry tj. czas sprzedaży i negocjacje ceny.

Podwyższenie do 103 dni czasu sprzedaży na rynku wtórnym to tylko potwierdzenie utrzymującej się tendencji. Poza znacznym wydłużeniem czasu ekspozycji oferty na rynku zaobserwowanego w transakcjach realizowanych w marcu i kwietniu, w pozostałych okresach średni czas sprzedaży zamykał się pomiędzy 94 a 105 dni. Dla porównania w kryzysowym I kw. 2009 r. wynosił on prawie pół roku.

Negocjowane wartości cen również cechuje względna stabilizacja. Poza odnotowanym w maju i czerwcu znacznym zwiększeniem marginesu negocjacyjnego do 2,9 proc., w pozostałych analizowanych przedziałach czasowych różnica pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi kształtuje się na podobnym poziomie między 1,8 a 2,1 proc. Niewątpliwie jest to wynikiem urealnienia wystawianych cen ofertowych i mniejszej skłonności do obniżania cen mieszkań przez właścicieli lokali. Negocjacje powyżej 5 proc. ceny ofertowej zdarzały się w minionym roku jedynie w co dziewiątej transakcji i występowały najczęściej w grupie ofert o długiej ekspozycji na rynku.


Mariusz Kania, prezes zarządu Metrohouse & Partnerzy S.A.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Witam Państwa, chciałabym podziękować za bardzo dobrze zorganizowaną transakcję zakupu mieszkania. Szczególnie chciałabym pochwalić pracę Pani Iwony Pszczółkowskiej, która wykazała się ogromnym talentem i wiedzą. Kontakt z Panią Iwoną był dla mnie prawdziwą przyjemnością. Jest ona godnym przedstawicielem Państwa firmy."

— Tamara P., Warszawa