Jakie metraże satysfakcjonują Polaków?

Jakich mieszkań poszukują osoby odwiedzające biura nieruchomości? Okazuje się, że pomiędzy miastami są dość znaczące różnice.

 

Warszawa, Kraków i Wrocław preferują duże mieszkania

Według badań sieciowej agencji nieruchomości Metrohouse mieszkańcy Warszawy są najbardziej nastawieni na zakup mieszkań o metrażu powyżej 60 m kw. Aż 27 procent klientów jest zainteresowana takim metrażem. Niewiele, bo o 1 pkt proc. mniej osób, poszukuje mieszkań 50-59 metrowych. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Większe mieszkania mogą być także idealną inwestycją. Mieszkanie trzypokojowe (60-65 mkw.), przeznaczone na wynajem na pokoje to średnio dla warszawskiego inwestora miesięczny czynsz przekraczający ok. 3000 zł. Dodatkowo, z analiz Metrohouse wynika, że wraz z bogaceniem się społeczeństwa, coraz częściej zamieniamy mieszkania na większe. Taki powód zakupu mieszkania deklaruje 22 proc. wszystkich klientów firmy. Osoby chcące kupić mieszkanie o metrażu ponad 60 m kw. gotowi są przeznaczyć na wydatek średnio 600 000 zł. Co ciekawe, najrzadziej poszukiwanym lokum w Warszawie jest kawalerka, tylko 6 proc. stanowią osoby zainteresowane zakupem mieszkania do 29 m kw. Średnio chcą zapłacić za taki metraż maksymalnie 300 000 zł. Nabywcy wyraźnie wolą kupić nieco większe mieszkanie dwupokojowe, które daje możliwość wydzielenia salonu i sypialni. Nie bez przyczyny jest fakt, że m kw. najmniejszych metrażem mieszkań jest zwykle najwyższy, co powoduje, że różnica pomiędzy mieszkania jedno i dwupokojowymi nie jest wcale bardzo istotna.
 

W Krakowie, podobnie jak w Warszawie, największym zainteresowaniem cieszą się duże mieszkania (60 m kw. i więcej). Popyt na tego typu lokale stanowi aż 43 proc. wszystkich zapytań. Jak wylicza GUS średnia wieku osób zamieszkających Kraków to 42,5 lat. W dużej mierze mamy więc  do czynienia z zamianą mieszkań na większe, tym bardziej, że boom na rynku budowlanym powoduje, że na rynku dostępna jest szeroka oferta deweloperów, którzy, korzystając z niższych cen gruntu, tego rodzaju mieszkania lokują na obrzeżach miasta. Natomiast we Wrocławiu również w poszukiwaniach dominują większe mieszkania. Minimalny metraż 50 m kw. deklaruje łącznie 59 proc. klientów Metrohouse, a zakup niewielkich kawalerek do 29 m kw. zaledwie co dziesiąty poszukujący.
 

W Łodzi prym wiodą małe mieszkania

W Łodzi profil zainteresowania mieszkaniami jest zupełnie odmienny niż w stolicy. Najwięcej osób nastawionych jest na zakup lokalu małego metrażu. Aż 61 proc. klientów deklaruje zakup mieszkania do 39 m kw. Należy pamiętać, że Łódź z racji cen, jest intensywnie penetrowana przez inwestorów z innych miast. Na przykład w porównaniu z Warszawą, ceny mieszkań na rynku wtórnym w Łodzi są nadal prawie dwa razy niższe. Nie może więc dziwić, że ten rynek cieszy się istotnym zainteresowaniem inwestorów, którzy zamiast lokować kapitał w drożejące lokale w stolicy wybierają nieraz zakup kilku mieszkań w Łodzi. Osoby zainteresowane tego rodzaju nieruchomościami średnio chcą wydać na mieszkanie 180 000 zł, a niewielki odsetek deklarował zakup w cenie ok. 500 000 zł.
 

W Poznaniu i Gdańsku nie ma faworyta


W odróżnieniu od innych miast mieszkańcy Poznania i Gdańska mają dość zróżnicowane podejście do zakupu mieszkań. W Poznaniu zainteresowanie skierowane jest raczej w kierunku niewielkich metrażowo mieszkań dwupokojowych, ale popularnością cieszą się także lokale powyżej 60 m kw. W Gdańsku też deklaracje klientów nie ułatwiają znalezienia lokalu, który byłby szczególnie pożądany na rynku. Duża popularność dotyczy mniejszych metraży, najczęściej pożądanych przez inwestorów. Lokali do 29 m kw. poszukuje 28 proc. potencjalnych nabywców. Podobny odsetek zainteresowany jest lokalami 40-49 m kw.

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Dziękujemy za bardzo dobrą uzyskaną cenę, sprawną organizację w tej dość trudnej międzynarodowej polsko-austriackiej kombinacji, za profesjonalność w tym znajomość angielskiego, szybkość w korespondencji, za znakomity język polski, co nie jest w obecnych czasach oczywistym, za kulturę osobistą jak bardzo ważną w wykonywanym przez Pana zawodzie i za po prostu ludzką życzliwość."

— Wolfgang H., Wiedeń