Jesień 2013 szczytem sezonu

Dotychczasowe obserwacje pośredników i deweloperów o znacznie lepszej koniunkturze w drugiej połowie 2013 r. zyskały swoje potwierdzenie w danych liczbowych. Agencja Metrohouse, pośrednicząca w kilku tysiącach transakcji rocznie prześledziła ich cykliczność w ciągu całego roku. Największy ruch transakcyjny przypadł tym razem na miesiące wrzesień-październik (po 10 proc. wszystkich transakcji). Więcej transakcji niż w innych miesiącach odnotowano także w lipcu (10 proc.). Łącznie w drugiej połowie roku przeprowadzono 55 proc. wszystkich transakcji. W porównaniu do 2012 r., w którym oprócz marca nie było momentów znacznego ożywienia, miniony rok miał więc kilka okresów zwiększonego ruchu transakcyjnego.


Najmniejszą liczbę transakcji pośrednicy odnotowali na początku roku – w styczniu i w lutym. Każdego roku są to miesiące o najniżej aktywności strony popytowej. Tym razem ta prawidłowość także się potwierdziła – I kwartał był pod względem transakcyjnym najsłabszy. Największy ruch w nieruchomościach miał miejsce w III kwartale, kiedy przeprowadzono 29 proc. transakcji.- Miniony rok był spokojnym okresem przejściowym pomiędzy zakończonym programem Rodzina na Swoim a oczekiwaniem na nowy projekt Mieszkanie dla Młodych. Nie było w nim silnych bodźców przemawiających za podejmowaniem szybkich decyzji zakupowych. Przeważały racjonalne wybory oparte o perspektywy rynkowe dla danego rodzaju nieruchomości, mówi Mariusz Kania, prezes Metrohouse. – Dość nieoczekiwane zwiększenie ruchu transakcyjnego w drugiej połowie roku może być skutkiem zwiększonego popytu inwestycyjnego wobec niskiego oprocentowania depozytów bankowych. Inwestorzy ponownie wracają na rynek. Część nabywców skorzystała z ostatniej możliwości skredytowania całości zakupu nieruchomości. Dla innych nabywców jesień i wysoka podaż ofert przy braku jasnych sygnałów odnośnie kolejnych spadków cen mieszkań była momentem wejścia na rynek i dokonania transakcji, dodaje Mariusz Kania.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałam podziękować za świetną współpracę przy szukaniu mieszkania. Pan Janusz od 27.12 2012 r. był moim agentem i dzięki jego wytrwałości, cierpliwości i zaangażowaniu, dzisiaj podpisałam umowę kupna u notariusza. Pan Janusz przez cały ten czas poszukiwań okazywał pełne zrozumienie i dyskrecję. Życzyłabym sobie w innych instytucjach mieć do czynienia z takimi profesjonalistami."

— Katarzyna S., Kraków