Kobiece oblicze nieruchomości

Kobiety pośredniczą
Spośród agentów nieruchomości współpracujących z Metrohouse w 2013 r. 47 proc. stanowiły kobiety. Jednak gdy spojrzymy na strukturę przychodów, to właśnie kobiety, mimo iż statystycznie jest ich w oddziałach mniej, wygenerowały większe obroty. Wyższa skuteczność agentek nieruchomości nie dziwi Prezesa Metrohouse, Mariusza Kanię: - To zawód stworzony dla kobiet. Na najbardziej rozwiniętym rynku obrotu nieruchomościami, w Stanach Zjednoczonych, większość pracowników stanowią kobiety. Kobiety mają to coś, czego brakuje panom pracującym w branży – to intuicja i empatia, które doskonale sprawdzają się w kontaktach handlowych.

Cechy te są szczególnie pożądane przy pracy z klientami, którzy decydują się na zakup lub sprzedaż nieruchomości z różnych ważnych powodów życiowych. Agent jest niejednokrotnie świadkiem przełomowych momentów w życiu klientów – transakcje na rynku nieruchomości są nieraz pochodną śmierci bliskiej osoby, rozwodu, narodzin dziecka, sporów w rodzinie. Klient nie oczekuje tylko standardowej obsługi, ale także zrozumienia jego potrzeb, a nieraz i słów wsparcia. – Kobiety zwykle potrafią to wyczuć lepiej niż mężczyźni i bardziej osobiście podejść do obsługi różnych grup klientów, mówi Mariusz Kania.

Innymi cechami, które powodują, że kobiety odnoszą sukcesy w pośrednictwie jest dobra organizacja pracy i umiejętność pogodzenia obowiązków służbowych z życiem prywatnym. - Wśród naszych agentek wiele jest kobiet wychowujących dzieci i to właśnie one odnoszą największe sukcesy, ponieważ potrafią doskonale się zorganizować. Są rzeczowe, obowiązkowe, zmotywowane do osiągania coraz lepszych wyników i potrafią docenić elastyczny czas pracy, który znamienny jest dla profesji agenta nieruchomości, mówi Emilia Jackowska, HR manager z Metrohouse.

Jak twierdzą agentki pracujące w zawodzie, profesja łączy w sobie wiele zawodów, stąd pożądana jest umiejętność radzenia sobie z wieloma zadaniami jednocześnie. - Wielozadaniowość to bezapelacyjnie umiejętność skutecznego agenta. Radzenie sobie z wieloma obowiązkami jednocześnie sprawdza się również w życiu prywatnym. Osobiście tak poukładałam swoje obowiązki w pracy i w domu, że znajduję czas na spacery z psem, wyjście z rodziną do kina, teatru, mówi Magdalena Milewska z Warszawy, jedna z pośredniczek odznaczonych tytułem Doradca Roku Metrohouse 2013.

Kobiety zarządzają
Czy także inne profesje nieruchomościowe są stworzone dla kobiet? W przypadku zarządzania nieruchomościami wiele zależy od indywidualnego podejścia pracownika. - Z doświadczenia wiem, iż nie zależy to od płci lecz osobowości i umiejętności danej osoby – mówi Monika Zuchowicz, dyrektor oddziału Zespołu Zarządców Nieruchomości w Lublinie. - Ale faktem jest, że mężczyźni bardziej skupiają się na rywalizacji i na samym wykonaniu jakiegoś zadania czy planu, zaś kobiety także na tworzeniu czegoś kreatywnego. Są też lepszymi organizatorkami, a w pracy zarządcy jest to niezwykle ważna umiejętność. Podobnie jak podzielność uwagi i samodyscyplina.

W sytuacjach kryzysowych w zarządzanych wspólnotach kobiety wykazują się większą odpornością psychiczną oraz umiejętnością działania pod presją. Są także bardziej skrupulatne od mężczyzn i dużą wagę przywiązują do szczegółów. - Ponadto, tak jak w przypadku agentów nieruchomości, większe zdolności empatyczne, intuicja i nawiązywanie relacji to cechy, które pozwalają kobietom lepiej rozwiązywać różne problemy, a tym samym lepiej zarządzać nieruchomościami – reasumuje Monika Zuchowicz.

Kobiety szacują nieruchomości
Z kolei w przypadku rzeczoznawców majątkowych udział aktywnych kobiet w zawodzie oceniany jest na równi z mężczyznami. – Mogłoby się wydawać, że rzeczoznawca majątkowy to profesja o niskim wskaźniku feminizacji. Praca w terenie, w różnych warunkach, nieraz w ramach projektów daleko od miejsca zamieszkania może odstraszać płeć piękną. Nic bardziej mylnego. Trudna droga do zdobycia uprawnień zawodowych sprawia, że finał starań osiągają osoby najbardziej systematyczne, pracowite i obowiązkowe, a wśród nich wiele kobiet, mówi Adam Polanowski, prorektor Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami. W jego opinii kobiety mają duże szanse na dość konkurencyjnym rynku rzeczoznawstwa majątkowego. – W dzisiejszych warunkach wygrywają rzeczoznawcy potrafiący w szybki sposób dotrzeć do źródeł informacji. Kobiety pracujące w zawodzie rzeczoznawcy dzięki dobrej organizacji czasu i lepszej umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach są skuteczniejsze w gromadzeniu danych projektowych. Konkurują w ten sposób skutecznie z działającymi od wielu lat rzeczoznawcami, którzy czasem popadają w rutynę.

mj

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pan Maciej Kończak stanął na wysokości zadania wykazując się najwyższą kulturą w podejściu do klienta, ogromnym doświadczeniem i dużą wiedzą merytoryczną. Pan Maciej jest osobą bardzo cierpliwą i sumienną, która wnikliwie wsłuchuje się w potrzeby i oczekiwania klienta. Jednocześnie bardzo twórczo podchodzi do tematu, dzięki czemu w krótkim czasie pomógł nam znaleźć idealne mieszkanie."

— Michał C., Warszawa