Kobiety negocjują równie twardo jak mężczyźniKobiety negocjują równie twardo jak mężczyźni

Kto lepiej negocjuje cenę mieszkania? Kobieta czy mężczyzna? Analizując dane transakcyjne z bieżącego roku okazuje się, że płeć kupującego nie ma znaczenia przy negocjowaniu warunków umowy.

Agencja Metrohouse & Partnerzy przyjrzała się tegorocznym transakcjom na wtórnym rynku mieszkaniowym pod kątem wielkości stosowanych upustów. Z danych, jakimi dysponuje Metrohouse wynika, że niezależnie od tego, czy kupującym jest mężczyzna czy kobieta wielkość negocjacji utrzymuje się na takim samym poziomie i wynosi średnio 3,1 proc. ceny ofertowej mieszkania.

Jeżeli jednak przyjrzymy się bliżej grupie transakcji o najwyższych upustach cenowych (wyższe niż 10 proc. ceny ofertowej) okazuje się, że nabywcami mieszkań z najbardziej pokaźnymi rabatami są częściej kobiety (54 proc.) niż mężczyźni.

 
Mężczyźni kupują nieco większe i droższe lokale

Niewielkie dysproporcje widoczne są w cenach nabywanych mieszkań. Średnia tegoroczna cena nabywanego przez kobiety mieszkania wynosi 262 000 zł i jest o 8 000 zł niższa niż przeciętne zakupy mężczyzn. Panowie statystycznie kupują większe mieszkania niż panie. Średni metraż mieszkań nabywanych przez klientów Metrohouse wynosi 50,4 m kw. podczas gdy klientki nabywają lokale o średnim metrażu 49,4 m kw.


Odsetek kobiet kupujących mieszkania

Wyraźnie widać, że w większości przypadków kobiety pozostawiają decyzję o zakupie mieszkania mężczyznom i rzadziej zwracają się o pośrednictwo agenta. Ze statystyk Metrohouse wynika, że najmniejszy odsetek kobiet nabywających mieszkania odnotowujemy we Wrocławiu – jedynie w 25 proc. tegorocznych transakcji stroną kupującą była kobieta. Natomiast w Łodzi proporcje rozkładają się po równo.mj


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Witam Państwa, chciałabym podziękować za bardzo dobrze zorganizowaną transakcję zakupu mieszkania. Szczególnie chciałabym pochwalić pracę Pani Iwony Pszczółkowskiej, która wykazała się ogromnym talentem i wiedzą. Kontakt z Panią Iwoną był dla mnie prawdziwą przyjemnością. Jest ona godnym przedstawicielem Państwa firmy."

— Tamara P., Warszawa