My się płyty nie boimy

Nie boimy się wielkiej płyty i mimo dużego wyboru na rynku chętnie kupujemy takie mieszkania. Tak wynika z opracowania agencji Metrohouse & Partnerzy.

W Łodzi i Wrocławiu wielka płyta górą
W sześciu największych miastach w Polsce oferta rynku wtórnego jest bogata w mieszkania w budynkach z wielkiej płyty. Wg analiz agencji Metrohouse najwyższy odsetek takich mieszkań znajdziemy w Łodzi i we Wrocławiu, gdzie stanowią odpowiednio 44 i 36 proc. oferty rynku wtórnego. W porównaniu do innych miast o wielką płytę najtrudniej jest… w Warszawie, gdzie mieszkania te stanowią 17 proc. wszystkich wystawionych do sprzedaży ofert.

W każdym z analizowanych miast odsetek transakcji przeprowadzanych na mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty jest nie mniejszy niż 30 proc. Rekordzistami są ponownie Wrocław i Łódź, gdzie ponad połowa dokonywanych transakcji na rynku wtórnym dotyczy mieszkań z wielkiej płyty. – W Łodzi wielka płyta sprzedaje się znacznie lepiej niż mieszkania w kamienicach, co jest wyróżnikiem tego miasta na tle innych, mówi Agata Lange, dyrektor Metrohouse w Łodzi. Powody zainteresowania takimi mieszkaniami są prozaiczne: - W blokowiskach można liczyć na pełny dostęp do miejskich mediów, o co w kamienicach bywa czasem trudno, dodaje Agata Lange.  Najrzadziej takie mieszkania są wybierane w Warszawie, gdzie odsetek transakcji wynosi 30 proc.

W Poznaniu opłaca się najbardziej
Mieszkania w budynkach z wielkiej płyty zachęcają także ceną. Porównanie mediany cen transakcyjnych mieszkań w budynkach z wielkiej płyty i nowego budownictwa (po 2000 r.) wskazuje, że największa różnica pomiędzy cenami m kw. tych dwóch segmentów dotyczy Poznania. Tam m kw. mieszkania w budynku z wielkiej płyty wynosi 4888 zł, podczas gdy za mieszkanie wybudowane w ostatnich latach trzeba już zapłacić średnio o 1178 zł za metr więcej.
Po drugiej stronie mamy takie miasta jak Kraków, gdzie wielka płyta trzyma swoją cenę. Nowe budownictwo jest droższe od wielkiej płyty zaledwie o 4,1 proc. Jednak i tam popularność tego segmentu lokali nie słabnie: - Wynika to z faktu że część z nich wyglądem już nie przypomina szarych i smutnych budynków. Zdecydowana większość jest po przeprowadzonej termomodernizacji, wymianie pionów, remoncie klatek schodowych. Całość wykonanych przedsięwzięć powoduje, że mieszkania wciąż znajdują klientów, komentuje Paweł Augustyn, dyrektor biura Metrohouse w Krakowie.   Niewiele większa różnica jest obserwowana w Gdańsku, gdzie przeciętnie m kw. mieszkania w wielkiej płycie jest tańszy od najnowszego budownictwa o 402 zł.

Lepsza infrastruktura
- Mieszkania z wielkiej płyty stanowią dobre rozwiązanie dla osób szukających kompromisu pomiędzy ceną a lokalizacją. Są tańsze niż budynki wykonane w nowej technologii, jednak oferują niejednokrotnie lepszą lokalizację i rozwiniętą infrastrukturę handlowo-usługową, mówi Jacek Pasela, dyrektor biura Metrohouse w Krakowie. Dodatkową zachętą do zakupów mieszkań w budynkach z wielkiej płyty był do niedawna fakt, że zakup większości z nich uprawniał do dopłat w ramach programu Rodzina na swoim. Dziś jedynie w Łodzi można jeszcze liczyć na znalezienie mieszkania w granicy limitów. W innych większych miastach oferty w cenach poniżej wyznaczonych limitów zdarzają się bardzo rzadko.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pragnę podkreślić wysoką jakość usługi z jaką się spotkałam. Na szczególne wyróżnienie zasługuje oferta, jaką przygotował dla mnie Pan Jarosław Machoń. Pracownik nie ograniczył się tylko do zaprezentowania ofert sprzedaży mieszkań, ale przedstawił również opis linii komunikacyjnych z poszczególnych miejsc, czas przejazdu i czas dojścia pieszo do przystanku."

— Marzanna P., Gdańsk