My się płyty nie boimy

Nie boimy się wielkiej płyty i mimo dużego wyboru na rynku chętnie kupujemy takie mieszkania. Tak wynika z opracowania agencji Metrohouse & Partnerzy.

W Łodzi i Wrocławiu wielka płyta górą
W sześciu największych miastach w Polsce oferta rynku wtórnego jest bogata w mieszkania w budynkach z wielkiej płyty. Wg analiz agencji Metrohouse najwyższy odsetek takich mieszkań znajdziemy w Łodzi i we Wrocławiu, gdzie stanowią odpowiednio 44 i 36 proc. oferty rynku wtórnego. W porównaniu do innych miast o wielką płytę najtrudniej jest… w Warszawie, gdzie mieszkania te stanowią 17 proc. wszystkich wystawionych do sprzedaży ofert.

W każdym z analizowanych miast odsetek transakcji przeprowadzanych na mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty jest nie mniejszy niż 30 proc. Rekordzistami są ponownie Wrocław i Łódź, gdzie ponad połowa dokonywanych transakcji na rynku wtórnym dotyczy mieszkań z wielkiej płyty. – W Łodzi wielka płyta sprzedaje się znacznie lepiej niż mieszkania w kamienicach, co jest wyróżnikiem tego miasta na tle innych, mówi Agata Lange, dyrektor Metrohouse w Łodzi. Powody zainteresowania takimi mieszkaniami są prozaiczne: - W blokowiskach można liczyć na pełny dostęp do miejskich mediów, o co w kamienicach bywa czasem trudno, dodaje Agata Lange.  Najrzadziej takie mieszkania są wybierane w Warszawie, gdzie odsetek transakcji wynosi 30 proc.

W Poznaniu opłaca się najbardziej
Mieszkania w budynkach z wielkiej płyty zachęcają także ceną. Porównanie mediany cen transakcyjnych mieszkań w budynkach z wielkiej płyty i nowego budownictwa (po 2000 r.) wskazuje, że największa różnica pomiędzy cenami m kw. tych dwóch segmentów dotyczy Poznania. Tam m kw. mieszkania w budynku z wielkiej płyty wynosi 4888 zł, podczas gdy za mieszkanie wybudowane w ostatnich latach trzeba już zapłacić średnio o 1178 zł za metr więcej.
Po drugiej stronie mamy takie miasta jak Kraków, gdzie wielka płyta trzyma swoją cenę. Nowe budownictwo jest droższe od wielkiej płyty zaledwie o 4,1 proc. Jednak i tam popularność tego segmentu lokali nie słabnie: - Wynika to z faktu że część z nich wyglądem już nie przypomina szarych i smutnych budynków. Zdecydowana większość jest po przeprowadzonej termomodernizacji, wymianie pionów, remoncie klatek schodowych. Całość wykonanych przedsięwzięć powoduje, że mieszkania wciąż znajdują klientów, komentuje Paweł Augustyn, dyrektor biura Metrohouse w Krakowie.   Niewiele większa różnica jest obserwowana w Gdańsku, gdzie przeciętnie m kw. mieszkania w wielkiej płycie jest tańszy od najnowszego budownictwa o 402 zł.

Lepsza infrastruktura
- Mieszkania z wielkiej płyty stanowią dobre rozwiązanie dla osób szukających kompromisu pomiędzy ceną a lokalizacją. Są tańsze niż budynki wykonane w nowej technologii, jednak oferują niejednokrotnie lepszą lokalizację i rozwiniętą infrastrukturę handlowo-usługową, mówi Jacek Pasela, dyrektor biura Metrohouse w Krakowie. Dodatkową zachętą do zakupów mieszkań w budynkach z wielkiej płyty był do niedawna fakt, że zakup większości z nich uprawniał do dopłat w ramach programu Rodzina na swoim. Dziś jedynie w Łodzi można jeszcze liczyć na znalezienie mieszkania w granicy limitów. W innych większych miastach oferty w cenach poniżej wyznaczonych limitów zdarzają się bardzo rzadko.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

Serdecznie Państwu dziękuję za profesjonalną i merytoryczną pomoc, wielkie zaangażowanie i życzliwość. Z całą pewnością polecę Państwa usługi innym potencjalnym klientom.Szczególne podziękowania składam na ręce Pani Justyny Buczek, która jest osobą niezwykle życzliwą, pomocną i kompetentną, bardzo operatywną, o wysokiej kulturze osobistej oraz niezwykle ujmującej osobowości.

— Violetta D., Gdańsk