Najbardziej sprzedażowy okres w roku

Zbadaliśmy cykliczność sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. W tym celu przeanalizowano kilka tysięcy transakcji przeprowadzonych przez klientów Metrohouse w ponad 100 miastach w Polsce. Tym razem największą aktywność nabywców zaobserwowano w kwietniu, kiedy to przeprowadzono co 10-tą transakcję. Nie potwierdziła się prawidłowość, która była obserwowana w kilku poprzednich latach. To pierwsza połowa roku obfitowała w większą liczbę transakcji. Sporo w tym zasługi całkiem dobrego stycznia, który z reguły należy do okresu gorszej sprzedaży.

Na wynik drugiej połowy roku duży wpływ miała słabsza niż zwykle aktywność kupujących w końcówce roku. – Nie sprawdziły się zatem scenariusze o zwiększonym zainteresowaniu zakupem wśród osób, które liczyły na skorzystanie z niższego wkładu własnego do kredytu, mówi Mariusz Kania, prezes Metrohouse S.A. Wprawdzie zwiększony ruch odnotowaliśmy w okresie około świątecznym, ale zainteresowanie zamknięciem transakcji w tym czasie nie było dla większości klientów priorytetem. Obserwujemy, że do zakupów mieszkaniowych przystępujemy coraz częściej zaopatrzeni we własne oszczędności, dlatego kolejna odsłona Rekomendacji S nie działała mobilizująco na większość nabywców. Prezes Metrohouse powodów rynkowego spokoju upatruje także w dużej konkurencyjności rynku. – Młode osoby nabywające swoje pierwsze mieszkanie mają nadal do dyspozycji dobrodziejstwa płynące z dostępu do programu Mieszkanie dla Młodych. Dlatego obawy o zwiększony próg wejścia na rynek wskutek podniesienia poziomu obligatoryjnego wkładu własnego do 10 proc. nie spowodowały przyspieszenia decyzji o zakupie.

W 2014 r. pośrednicy nie zanotowali zwiększonego ruchu w okresie wakacyjnym. W lipcu i sierpniu miało miejsce 16 proc. transakcji podczas, kiedy zdarzały się lata gdy odsetek ten dochodził do 20 proc. Co ciekawe, w przypadku sprzedaży domów okres wakacyjny był czasem najmniejszej liczby transakcji. Najwięcej domów zmieniło właściciela w kwietniu i październiku.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałbym serdecznie podziękować za pomoc i wsparcie Panom: Arturowi Zieziuli i Rafałowi Kowalskiemu - od znalezienia oferty do zamknięcia sprawy kredytem. P.S. Kontakty do Panów mam, będę polecał."

— Paweł P., Warszawa