Nowy rynek wtórny

W Warszawie nowe pilnie poszukiwane

Analiza transakcji z ostatnich 12-stu miesięcy przeprowadzona za pośrednictwem doradców agencji Metrohouse wskazuje, że do zakupu chętnie wybieramy mieszkania wybudowane po 2000 r. W zestawieniu prym wiedzie Warszawa, gdzie co trzecia transakcja dotyczy lokali w budynkach z ostatnich kilkunastu lat. Podaż takich mieszkań przekracza tu 40 proc. ogólnej oferty.


Znaczne zainteresowanie mieszkaniami z segmentu postdeweloperskiego widoczne jest w Poznaniu (31 proc.). W Gdańsku i Krakowie popyt na mieszkania tego typu jest niższy i wynosi odpowiednio 22 i 24 proc. We Wrocławiu przy podobnej podaży takich lokali jak w Gdańsku, nabywców takich mieszkań jest nieco mniej (18 proc.). Najmniejszy wskaźnik transakcji w najnowszym budownictwie notujemy w Łodzi, gdzie tylko nieliczni decydują się na nowsze mieszkania z rynku wtórnego (7 proc.).
Źródło: Metrohouse


Ceny nie zachęcają
Odpowiedzi na temat mniejszego zainteresowania najnowszymi mieszkaniami w Łodzi nie należy upatrywać jedynie w słabszej aktywności miejscowych deweloperów, ale przed wszystkim w dużych dysproporcjach pomiędzy cenami mieszkań w budynkach oddanych do użytku po 2000 r. a starszym budownictwem. Transakcje przeprowadzone w ostatnich 12-stu miesiącach w Metrohouse wskazują, że najnowsze mieszkania z rynku wtórnego w Łodzi są droższe o 30 proc. w stosunku do pozostałych segmentów lokali. To największa dysproporcja w kraju.

W Poznaniu najnowsze mieszkania są droższe od pozostałych o 20,1 proc., a we Wrocławiu o 10,3 proc. W Gdańsku i Warszawie ceny najnowszych mieszkań z rynku wtórnego są droższe odpowiednio o 8,9 i 7,2 proc. Jedynie w Krakowie transakcje w starszych budynkach miały ceny identyczne jak na osiedlach oddanych do użytku po 2000 r. W tym przypadku jest to wynikiem wysokich cen mieszkań w kamienicach na Starym Mieście, chętnie nabywanych w celach inwestycyjnych. Transakcje sprzedaży takich lokali w znaczny sposób podwyższają średnią dla mieszkań z rynku wtórnego.
Źródło: Metrohouse


Klienci wskazują zalety

W opinii klientów podstawową zaletą mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów są nowocześniejsze, bardziej zróżnicowane projekty (rozkład mieszkania), ciekawsze aranżacje wnętrz oraz zwiększone możliwości adaptacji powierzchni lokalu.

Mieszkania wybudowane w ostatnich latach trafiają do sprzedaży w stanie umożliwiającym natychmiastowe wprowadzenie się bez dodatkowych kosztów remontowych. 44 proc. ofert mieszkań z bazy Metrohouse w budynkach wybudowanych po 2000 r. to lokale nie wymagające żadnych inwestycji. W takich przypadkach jedyną większą pracą remontową jest odmalowanie ścian. Jednak zdarza się, że już sami właściciele mieszkań ponoszą koszty remontowe, aby odpowiednio przygotować mieszkanie do sprzedaży.

Mieszkania wybudowane w ostatnich latach są postrzegane jako bardziej bezpieczne. Ogrodzone osiedla, monitoring, ochrona fizyczna – to wszystko zwykle stanowi podstawowy element w większości nowych osiedli. Klienci poszukujący takich lokali cenią możliwość parkowania na podziemnych miejscach postojowych. Nie bez znaczenia jest wyposażenie pozostawiane w cenie przez sprzedających. Zabudowa kuchenna, nowoczesne szafy wnękowe, w pełni wyposażona łazienka – to wszystko znajduje się zwykle w ramach płaconej ceny, co jest istotne zwłaszcza dla osób, które chcą uniknąć długotrwałego remontu.

Kupujący zwracają też uwagę na względy estetyki osiedli. W nowszych budynkach klatki schodowe i windy znajdują się zwykle w znacznie lepszym stanie niż w starszym budownictwie. Niższe też są nakłady remontowe, co znajduje swoje odzwierciedlenie w wysokości czynszu. Wszystko to jednak pod warunkiem, że deweloper budujący budynek dochował wszelkiej staranności przy realizacji inwestycji. Fuszerki, jak wszędzie, zdarzają się dość powszechnie.

MJ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chcielibyśmy podziękować za pośrednictwo w kupnie mieszkania. Od pierwszego kontaktu współpraca z firmą układała się bez zarzutu. Szczególnie dziękujemy niezwykle sympatycznemu Panu Marcinowi Mrozowi za jego aktywność i gotowość do współpracy, świetne rozeznanie w ofercie oraz znakomitą umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktu z klientem."

— Dorota i Andrzej K., Lublin