Nowy rynek wtórny

W Warszawie nowe pilnie poszukiwane

Analiza transakcji z ostatnich 12-stu miesięcy przeprowadzona za pośrednictwem doradców agencji Metrohouse wskazuje, że do zakupu chętnie wybieramy mieszkania wybudowane po 2000 r. W zestawieniu prym wiedzie Warszawa, gdzie co trzecia transakcja dotyczy lokali w budynkach z ostatnich kilkunastu lat. Podaż takich mieszkań przekracza tu 40 proc. ogólnej oferty.


Znaczne zainteresowanie mieszkaniami z segmentu postdeweloperskiego widoczne jest w Poznaniu (31 proc.). W Gdańsku i Krakowie popyt na mieszkania tego typu jest niższy i wynosi odpowiednio 22 i 24 proc. We Wrocławiu przy podobnej podaży takich lokali jak w Gdańsku, nabywców takich mieszkań jest nieco mniej (18 proc.). Najmniejszy wskaźnik transakcji w najnowszym budownictwie notujemy w Łodzi, gdzie tylko nieliczni decydują się na nowsze mieszkania z rynku wtórnego (7 proc.).
Źródło: Metrohouse


Ceny nie zachęcają
Odpowiedzi na temat mniejszego zainteresowania najnowszymi mieszkaniami w Łodzi nie należy upatrywać jedynie w słabszej aktywności miejscowych deweloperów, ale przed wszystkim w dużych dysproporcjach pomiędzy cenami mieszkań w budynkach oddanych do użytku po 2000 r. a starszym budownictwem. Transakcje przeprowadzone w ostatnich 12-stu miesiącach w Metrohouse wskazują, że najnowsze mieszkania z rynku wtórnego w Łodzi są droższe o 30 proc. w stosunku do pozostałych segmentów lokali. To największa dysproporcja w kraju.

W Poznaniu najnowsze mieszkania są droższe od pozostałych o 20,1 proc., a we Wrocławiu o 10,3 proc. W Gdańsku i Warszawie ceny najnowszych mieszkań z rynku wtórnego są droższe odpowiednio o 8,9 i 7,2 proc. Jedynie w Krakowie transakcje w starszych budynkach miały ceny identyczne jak na osiedlach oddanych do użytku po 2000 r. W tym przypadku jest to wynikiem wysokich cen mieszkań w kamienicach na Starym Mieście, chętnie nabywanych w celach inwestycyjnych. Transakcje sprzedaży takich lokali w znaczny sposób podwyższają średnią dla mieszkań z rynku wtórnego.
Źródło: Metrohouse


Klienci wskazują zalety

W opinii klientów podstawową zaletą mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów są nowocześniejsze, bardziej zróżnicowane projekty (rozkład mieszkania), ciekawsze aranżacje wnętrz oraz zwiększone możliwości adaptacji powierzchni lokalu.

Mieszkania wybudowane w ostatnich latach trafiają do sprzedaży w stanie umożliwiającym natychmiastowe wprowadzenie się bez dodatkowych kosztów remontowych. 44 proc. ofert mieszkań z bazy Metrohouse w budynkach wybudowanych po 2000 r. to lokale nie wymagające żadnych inwestycji. W takich przypadkach jedyną większą pracą remontową jest odmalowanie ścian. Jednak zdarza się, że już sami właściciele mieszkań ponoszą koszty remontowe, aby odpowiednio przygotować mieszkanie do sprzedaży.

Mieszkania wybudowane w ostatnich latach są postrzegane jako bardziej bezpieczne. Ogrodzone osiedla, monitoring, ochrona fizyczna – to wszystko zwykle stanowi podstawowy element w większości nowych osiedli. Klienci poszukujący takich lokali cenią możliwość parkowania na podziemnych miejscach postojowych. Nie bez znaczenia jest wyposażenie pozostawiane w cenie przez sprzedających. Zabudowa kuchenna, nowoczesne szafy wnękowe, w pełni wyposażona łazienka – to wszystko znajduje się zwykle w ramach płaconej ceny, co jest istotne zwłaszcza dla osób, które chcą uniknąć długotrwałego remontu.

Kupujący zwracają też uwagę na względy estetyki osiedli. W nowszych budynkach klatki schodowe i windy znajdują się zwykle w znacznie lepszym stanie niż w starszym budownictwie. Niższe też są nakłady remontowe, co znajduje swoje odzwierciedlenie w wysokości czynszu. Wszystko to jednak pod warunkiem, że deweloper budujący budynek dochował wszelkiej staranności przy realizacji inwestycji. Fuszerki, jak wszędzie, zdarzają się dość powszechnie.

MJ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałam podziękować za świetną współpracę przy szukaniu mieszkania. Pan Janusz od 27.12 2012 r. był moim agentem i dzięki jego wytrwałości, cierpliwości i zaangażowaniu, dzisiaj podpisałam umowę kupna u notariusza. Pan Janusz przez cały ten czas poszukiwań okazywał pełne zrozumienie i dyskrecję. Życzyłabym sobie w innych instytucjach mieć do czynienia z takimi profesjonalistami."

— Katarzyna S., Kraków