Obcokrajowcy kupują mieszkania

Zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym jest generowane nie tylko przez rodzimych nabywców. Zapytania dotyczące bieżącej oferty spływają z całego świata. Jak wygląda w praktyce czołówka najczęstszych przedstawicieli krajów zainteresowanych zakupami mieszkaniowymi w Polsce?

 

Według statystyk sieciowej agencji nieruchomości Metrohouse najczęstszymi zagranicznymi gośćmi na stronie internetowej firmy są reprezentanci Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. – Czołówka nie zmienia się od lat. Najbardziej zainteresowani oglądaniem ofert z Polski są mieszkańcy USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Licznie reprezentowani są także mieszkańcy Norwegii i Holandii, mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

 

Wejścia na stronę w dużej mierze odzwierciedlają kierunki emigracji zarobkowej Polaków. W zestawieniu 10-ciu krajów, które najczęściej poszukują nieruchomości w Polsce próżno szukać reprezentantów pozaeuropejskich państw. – Poza USA, gdzie wejścia są generowane głównie z największych ośrodków polonijnych, m.in. Chicago, Denver, Los Angeles czy Nowy Jork, nie znajdziemy dużej reprezentacji innych dalekich krajów, mówi Marcin Jańczuk. To pokazuje, że choć istnieje spora grupa potencjalnych inwestorów z zagranicy, kierunki aktywności wskazują na duże zainteresowanie ze strony osób, które wyjechały z Polski do innych krajów europejskich w poszukiwaniu pracy. Zresztą takie osoby bardzo często inwestują w Polsce w nieruchomości, które w porównaniu do innych zachodnioeuropejskich cen, są mimo wszystko nadal niedrogie.

 

 

Lokata w pierwszej 10-tce

Kraj

2020

2019

2018

USA

1

2

3

Wielka Brytania

2

1

1

Niemcy

3

3

2

Norwegia

4

5

5

Holandia

5

4

4

Irlandia

6

6

6

Francja

7

7

poza 10-tką

Włochy

8

9

8

Szwecja

9

10

7

Belgia

10

poza 10-tką

9

Ukraina

poza 10-tką

8

10


Co ciekawe, najczęściej wizyty na stronie www z poszczególnych części świata nie przekładają się na realne zainteresowanie, którego odzwierciedleniem jest współpraca z agentem nieruchomości. Doskonały przykład to statystyki dotyczące zarejestrowanych zagranicznych klientów, którzy współpracują z pośrednikami Metrohouse. – Najczęstszymi zagranicznymi klientami byli Ukraińcy, którzy w Polsce nie tylko poszukują nieruchomości do wynajmu, ale też coraz częściej do zakupu, mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. Liczba obsługiwanych Ukraińców jest kilkukrotnie większa niż drugiej w zestawieniu nacji – Chińczyków, którzy coraz częściej poszukują w Polsce domów i mieszkań do zakupu.

 

 

Wśród najczęściej obsługiwanych zagranicznych klientów znajdziemy także Białorusinów oraz Niemców. W zestawieniu na wysokiej pozycji znajdują się obywatele Indii, którzy w Polsce są coraz częściej zatrudniani na budowach, w branży kurierskiej, ale także na wyspecjalizowanych pozycjach w branży IT. W pierwszej dziesiątce klientów pojawiają się także obywatele Rosji, Włoch, Turcji, Wielkiej Brytanii, czy Wietnamu.

 

W większości obywatele innych państw poszukują do zakupu mieszkań (78 proc. wszystkich klientów). 17 proc. obcokrajowców składa zapytania dotyczące domów. Niewielu z nich interesuje się rynkiem działek.

 


 

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Jeszcze raz bardzo dziękuję za doskonałą i profesjonalną obsługę. Praca Pana Grzędzińskiego i całej jego ekipy jest na najwyższym poziomie i godna polecenia dla innym klientom, których z całego serca życzę."

— Krystyna W., Kanada