Powolne spadki

W transakcjach na rynku wtórnym przeprowadzonych w trzech ostatnich miesiącach nie widać znaczących wahań cen. W pięciu na siedem analizowanych miast odnotowujemy jedynie niewielkie spadki w stosunku do poprzednio analizowanego okresu. Wynoszą od 11 zł za m kw. (Kraków) do 44 zł za m kw. (Łódź). Łódź jest jedyną z analizowanych lokalizacji, w której obserwujemy tak konsekwentny spadek od początku roku. W porównaniu do stycznia ceny spadły tam o 8 proc. W ślad za spadkami cen obniżeniu uległa średnia cena nabywanego w tym mieście mieszkania (186 tys. zł). W przypadku Gdańska i Gdyni zanotowaliśmy niewielkie wzrosty ceny m kw. Jednak należy przypuszczać, że jest to bardziej związane z kompozycją koszyka badanych transakcji niż jakimikolwiek czynnikami rynkowymi mającymi wpływ na kształtowanie się cen.

Rozbieżności pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi nadal największe są w Gdyni (12,8 proc.). We Wrocławiu dysproporcja ta wynosi 9,5 proc. Ceny ofertowe są najczęściej akceptowane w Poznaniu, gdzie różnica w cenach oczekiwanych przez sprzedających a uzyskiwanych na rynku wynosi 2,4 proc.

Poza Łodzią i Krakowem we wszystkich analizowanych miastach średnia powierzchnia nabywanego mieszkania ma więcej niż 50 m kw. Na tym tle znacząco wyróżnia się stolica, gdzie nabywcy decydują się na zakup coraz większych lokali. Wg ostatnich analiz średnie sprzedawane mieszkanie miało powierzchnię 58 m kw. Jest to zasługa coraz częściej pojawiających się transakcji sprzedaży mieszkań o powierzchniach, które w ostatnich dwóch latach cieszyły się nikłym zainteresowaniem klientów (80 m kw. i więcej).

Średnia cena sprzedawanych mieszkań zamyka się w zakresie od 270 do 305 tys. zł. Wyjątkiem jest wspomniana Łódź, gdzie średnie ceny mieszkań mieszczą się w kwotach poniżej 200 tys. zł, oraz Warszawa, gdzie średnia cena uległa ponownemu zwiększeniu i wyniosła 456 200 zł.

Marcin Jańczuk
mjanczuk@metrohouse.plMasz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Chciałabym podziękować Pani Laurze. Jest to przemiła osoba. Czuliśmy się bardzo zaopiekowani, regularnie się kontaktowała, to była rzeczywista współpraca trwająca dłuższy czas. To jedyny pośrednik, który wytrwale i naprawdę szukał nam nieruchomości. Ze swojej strony mogę zagwarantować,że jak najbardziej polecam Metrohouse".

— Anna P.