Powolne spadki

W transakcjach na rynku wtórnym przeprowadzonych w trzech ostatnich miesiącach nie widać znaczących wahań cen. W pięciu na siedem analizowanych miast odnotowujemy jedynie niewielkie spadki w stosunku do poprzednio analizowanego okresu. Wynoszą od 11 zł za m kw. (Kraków) do 44 zł za m kw. (Łódź). Łódź jest jedyną z analizowanych lokalizacji, w której obserwujemy tak konsekwentny spadek od początku roku. W porównaniu do stycznia ceny spadły tam o 8 proc. W ślad za spadkami cen obniżeniu uległa średnia cena nabywanego w tym mieście mieszkania (186 tys. zł). W przypadku Gdańska i Gdyni zanotowaliśmy niewielkie wzrosty ceny m kw. Jednak należy przypuszczać, że jest to bardziej związane z kompozycją koszyka badanych transakcji niż jakimikolwiek czynnikami rynkowymi mającymi wpływ na kształtowanie się cen.

Rozbieżności pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi nadal największe są w Gdyni (12,8 proc.). We Wrocławiu dysproporcja ta wynosi 9,5 proc. Ceny ofertowe są najczęściej akceptowane w Poznaniu, gdzie różnica w cenach oczekiwanych przez sprzedających a uzyskiwanych na rynku wynosi 2,4 proc.

Poza Łodzią i Krakowem we wszystkich analizowanych miastach średnia powierzchnia nabywanego mieszkania ma więcej niż 50 m kw. Na tym tle znacząco wyróżnia się stolica, gdzie nabywcy decydują się na zakup coraz większych lokali. Wg ostatnich analiz średnie sprzedawane mieszkanie miało powierzchnię 58 m kw. Jest to zasługa coraz częściej pojawiających się transakcji sprzedaży mieszkań o powierzchniach, które w ostatnich dwóch latach cieszyły się nikłym zainteresowaniem klientów (80 m kw. i więcej).

Średnia cena sprzedawanych mieszkań zamyka się w zakresie od 270 do 305 tys. zł. Wyjątkiem jest wspomniana Łódź, gdzie średnie ceny mieszkań mieszczą się w kwotach poniżej 200 tys. zł, oraz Warszawa, gdzie średnia cena uległa ponownemu zwiększeniu i wyniosła 456 200 zł.

Marcin Jańczuk
mjanczuk@metrohouse.plMasz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałbym serdecznie podziękować za pomoc i wsparcie Panom: Arturowi Zieziuli i Rafałowi Kowalskiemu - od znalezienia oferty do zamknięcia sprawy kredytem. P.S. Kontakty do Panów mam, będę polecał."

— Paweł P., Warszawa