Raport: Kawalerki zawsze popularne


Mieszkania jednopokojowe ze względu na cenę zawsze były przedmiotem szczególnego zainteresowania nabywców. Podczas boomu na rynku nieruchomości ustąpiły nieco miejsca mieszkaniom dwu i trzypokojowym, ale sprzedaż takiego mieszkania nie sprawiała w zasadzie większych problemów, tym bardziej, że deweloperzy nastawiając się na budowanie coraz większych mieszkań rzadziej oferowali najmniejsze metraże. Nabywcom pozostawał głównie rynek wtórny, a tam kawalerki stały się towarem deficytowym i przy dobrym, funkcjonalnym rozkładzie (np. jasna kuchnia z oddzielnym wejściem) były poszukiwanym towarem. Analiza ofert i transakcji w wybranych miastach pozwala stwierdzić, że nie inaczej jest i teraz.
 

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera


Udział transakcji sprzedaży mieszkań jednopokojowych w badanym okresie wynosi od 9 proc. wszystkich analizowanych przez nas umów sprzedaży w Poznaniu do 20 proc. Krakowie i Łodzi, gdzie cieszą się największą popularnością wśród nabywców. Oprócz Poznania, w każdym z analizowanych miast odsetek transakcji sprzedaży mieszkań jednopokojowych był wyższy niż procentowy udział takich mieszkań w ofercie rynkowej.

W porównaniu do oferty rynkowej, najwyższe zapotrzebowanie na kawalerki odnotowaliśmy w Gdyni i Łodzi. W Gdyni zaledwie 9 proc. wszystkich ofert na rynku wtórnym stanowiły mieszkania jednopokojowe, a odsetek sprzedaży takich mieszkań osiągnął poziom 15 proc. Natomiast w Łodzi przy 15-proc. udziale kawalerek w ofercie, takie mieszkania pojawiały się w co piątej transakcji.

Najtaniej za m kw. kawalerki mogliśmy zapłacić w Łodzi, gdzie w niektórych transakcjach cena m kw. nie osiągnęła nawet 3000 zł. Poniżej ceny 5000 zł za m kw. transakcje przeprowadzono w Krakowie, Poznaniu i Gdyni. W Warszawie pojawiały się umowy sprzedaży, gdzie cena za m kw. przekraczała 10 tys. zł. Tego typu transakcje należały jednak do rzadkości.
Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i ExpanderaMarcin Jańczuk
mjanczuk@metrohouse.pl


Cały raport Polski Rynek Nieruchomości - Czerwiec 2011 można pobrać klikając tu

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałbym przekazać, że Pan Arkadiusz Żerański jest profesjonalistą w każdym calu. Punktualny, konkretny, dyspozycyjny, merytorycznie przygotowany, aktywny. Zależy mu zarówno na dobrym imieniu firmy, jak i świetnej obsłudze klienta. Serdecznie dziękuję, że mogłem współpracować z profesjonalistą jakim jest Pan Arkadiusz. Zazdroszczę, że posiada Pan takiego pracownika w swoim teamie."

— Patryk S., Warszawa