Raport mieszkaniowy - marzec

Ceny mieszkań najniższe od 2006

Luty minął pod znakiem korzystnych zmian na rynku nieruchomości używanych. Pomimo utrzymania się poziomu marży kredytów hipotecznych po raz kolejny spadło ich oprocentowanie. Aktualny obraz rynku wtórnego to także wyjątkowo duża liczba mieszkań na sprzedaż, jednak spadające ceny ofertowe i bogaty wybór nadal nie są wystarczającym impulsem do zakupów. Zachęcają ceny transakcyjne – ich poziom wrócił do poziomu z 2006 roku. Warto więc targować się o mieszkanie, bo na metrze kwadratowym można zaoszczędzić nawet 1 236 zł.

Korzystne zmiany w kredytach hipotecznych
W minionym miesiącu przeciętna marża kredytów w złotych nie uległa zmianie i utrzymała się na poziomie 1,49%. Wbrew pozorom banki w tym czasie dokonywały jednak wielu zmian korzystnych dla kredytobiorców. - Zaobserwowaliśmy aż 5 podwyżek i 4 obniżki marż – twierdzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander Advisors. – Największe zmiany wprowadził BOŚ (+0,3 pkt. proc.) i Alior Bank (+0,25 pkt. proc.). Choć przeciętna marża się nie zmieniła, to po raz kolejny spadło oprocentowanie kredytów hipotecznych, obecnie wynosi już tylko 5,3% i zapewne jeszcze spadnie poniżej 5%. W ciągu minionych 6 miesięcy dostępna kwota kredytu w złotych wzrosła o 42 tys. zł.

Dobry czas na budowę domu i kupno mieszkania

Wiosna to jeden z najlepszych momentów na zakup działki budowlanej, szczególnie że po zimowej stagnacji. Ceny gruntów budowlanych są bowiem nieco niższe, od 2008 roku potaniały w niewielkim stopniu w porównaniu z cenami mieszkań. – Aktualny obraz wtórnego rynku nieruchomości to wyjątkowo duża liczba mieszkań na sprzedaż – o 30% a nawet 50% większa niż przed rokiem i ceny o 9% niższe niż w lutym 2012 – twierdzi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. - Spadające ceny i ich bogaty wybór nadal nie są jednak wystarczającym impulsem do zakupów. Zastój na rynku nieruchomości dotyczy wszystkich jego segmentów. Należy zatem pamiętać
o możliwości negocjacji cen, która przy zakupie gruntów może być nie mniejsza niż w przypadku mieszkań czy domów.

Ceny transakcyjne na poziomie obserwowanym w 2006 roku
Uwzględniając inflację obecne ceny mieszkań znajdują się na poziomie sprzed szczytu cenowego szaleństwa. – W pięciu na siedem analizowanych miast ceny transakcyjne są wyższe od notowania sprzed miesiąca – twierdzi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse & Partnerzy S.A. – Najwyższe różnice, bo aż o 6,4 proc. odnotowujemy w Poznaniu. Następnymi dwoma miastami, w których ceny używanych mieszkań drgnęły w górę są Warszawa i Gdańsk (kolejno 1,9 i 1,5 proc.). Najmniejsze metraże w transakcjach tym razem nie pojawiają się w Gdyni (49,4 m kw.). We wszystkich miastach popyt skupia się na grupie mieszkań o metrażach do 65 m kw. Większe mieszkania, choć pojawiają się w tym roku częściej na listach transakcyjnych, nadal bardzo długo czekają na nowego właściciela.

Raport w skrócie:

KREDYTY HIPOTECZNE


  • Przeciętne oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych wynosi już tylko 5,3% i zapewne jeszcze spadnie poniżej 5%.

  • W ciągu minionych 6 miesięcy dostępna kwota kredytu w złotych wzrosła o 42 tys. zł.CENY OFERTOWE


  • Aktualny obraz wtórnego rynku nieruchomości to wyjątkowo duża liczba mieszkań na sprzedaż – średnio o 30% a nawet do 50% większa niż przed rokiem i ceny o 9% niższe niż w lutym 2012.

  • Spadające ceny mieszkań i ich bogaty wybór nadal nie są wystarczającym impulsem do zakupów.

  • Wiosna to jeden z najlepszych momentów na zakup działki budowlanej, szczególnie że po zimowej stagnacji, ceny gruntów budowlanych są nieco niższe.CENY TRANSAKCYJNE


  • Ceny transakcyjne mieszkań po uwzględnieniu inflacji prezentują poziomy obserwowane w 2006 r.

  • pięciu na siedem analizowanych miast ceny transakcyjne są wyższe od notowania sprzed miesiąca.

  • W Poznaniu nabywane w ostatnich trzech miesiącach mieszkania mają średnią cenę 4823 zł za m kw. podczas gdy jeszcze w listopadzie 2012 r. średnia cena była niższa od poziomu 4300 zł za m kw.

  • Największe mieszkania nabywane są w Krakowie. Średnia transakcja przekracza już 57 m kw.Czytaj cały raport: kliknij tu

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałam podziękować za świetną współpracę przy szukaniu mieszkania. Pan Janusz od 27.12 2012 r. był moim agentem i dzięki jego wytrwałości, cierpliwości i zaangażowaniu, dzisiaj podpisałam umowę kupna u notariusza. Pan Janusz przez cały ten czas poszukiwań okazywał pełne zrozumienie i dyskrecję. Życzyłabym sobie w innych instytucjach mieć do czynienia z takimi profesjonalistami."

— Katarzyna S., Kraków