Raport mieszkaniowy - sierpień 2011

Raport w skrócie:

KREDYTY HIPOTECZNE
•    Przełom lipca i sierpnia przyniósł bardzo istotny wzrost kursu franka szwajcarskiego, który kosztował już nawet ponad 3,70 zł
•    Banki nie będą mogły już naliczać opłat jeśli kredytobiorca zechce spłacać ratę kredytu walutowego bezpośrednio w walucie.
•    Najprawdopodobniej już w sierpniu wejdą w życie zmiany w programie Rodzina na swoim. Znalezienie mieszkania kwalifikującego się do uzyskania kredytu z dopłatą będzie znacznie trudniejsze.

CENY OFERTOWE
•    W lipcu  rynek nieruchomości skoncentrował się na informacji o definitywnych i nieodległych w czasie zmianach w programie Rodzina na Swoim. Rozpoczęły się gorączkowe poszukiwania i przymiarki do zakupów.  Efektem były wzrosty średnich cen ofertowych przede wszystkim w lokalizacjach, gdzie już za kilka tygodni trudno będzie znaleźć oferty spełniające limity cenowe.
•    Ograniczenie popytu na mieszkania może zwiastować długotrwałą stagnację. Prognoza spadku cen nieruchomości pozostaje aktualna.
•    Dobra wiadomość na dziś, dla studentów poszukujących mieszkań do wynajęcia jest taka, że koszty wynajmu nie są wyższe niż przed rokiem.
•    Prognoza dla rynku wynajmu: powiększająca się będzie grupa osób, która nie uzyskuje kredytu na zakup będzie zmuszona do wynajmowania mieszkań. W rezultacie może przełożyć się to na podniesienie cen przez właścicieli.

CENY TRANSAKCYJNE
•    Informacje o zmianach w programie Rodzina na swoim i towarzyszący temu wzrost cen ofertowych nie miały znaczącego wpływu na kształtowanie się średnich cen transakcyjnych w lipcu.
•    Najwyższe spadki cen transakcyjnych odnotowano w Gdańsku i Gdyni, gdzie przekroczyły 2 proc.
•    Już 17 proc. wynosi różnica pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną w Gdyni. Sprzedający po obecnych cenach ofertowych muszą przygotować się na długą ekspozycję ofert.
•    W ostatnim czasie obserwuje się wzrost liczby transakcji sprzedaży mieszkań powyżej 75 m kw. Największe mieszkania są nabywane w Warszawie – średnia powierzchnia nabywanego lokalu to 55,7 m kw.

Cały raport Polski Rynek Nieruchomości - Sierpień 2011 można pobrać klikając tu

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Drogą mailową chciałabym podziękować oddziałowi Metrohouse w Gdańsku, a w szczególności Pani Beacie Filipek i Panu Rafałowi Strzyż za rzetelną pracę wykonaną przy sprzedaży mojego mieszkania. Oboje pokazali pełen profesjonalizm i dużą dozę zrozumienia dla takiego laika jak ja, wielkie dzięki, będę Państwa polecać."

— Katarzyna C., Gdańsk