Raport mieszkaniowy - styczeń

Raport w skrócie:

KREDYTY HIPOTECZNE  • Średnia marża kredytów z najniższym dopuszczalnym wkładem własnym (5%) wzrosła. Wynosi obecnie 1,94 proc., jest więc wyższa o 0,07% niż w grudniu 2012.

  • Przeciętna zdolność kredytowa pozostaje stabilna. W ostatnich dwóch miesiącach istotnie (o 66,8 tys. PLN) poprawiła się jednak najlepsza oferta w zakresie dostępnej kwoty kredytu.CENY OFERTOWE  • 2013 był pierwszym od 2008 rokiem, który nie zakończył się spadkiem wartości mieszkań. W skali kraju, średnie ceny są wyższe o 1,4% w porównaniu z grudniem 2012.

  • Ożywienie widoczne jest przede wszystkim w miastach, gdzie ceny w grudniu 2012 nie przekraczały poziomu 4500 złotych za metr kwadratowy, a w szczególności na rynkach, które przeżyły największą zapaść.

  • Cechą charakterystyczną rozpoczynającego się roku będzie uzależnienie sytuacji na rynku mieszkaniowym przede wszystkim od uwarunkowań lokalnych.CENY TRANSAKCYJNE  • W końcówce roku nie odnotowaliśmy zwiększonego ruchu transakcyjnego będącego pochodną zakończenia kredytowania 100 proc. wartości nieruchomości.

  • W porównaniu do analogicznego okresu w 2012 r. dane transakcyjne wskazują na wzrost średnich cen nabywanych mieszkań. Wyjątkiem jest Gdańsk, w którym ceny są niższe prawie o 4 proc.

  • W odniesieniu do poprzedniego notowania największe spadki średniej ceny widoczne są w Poznaniu (-3,2 proc.), natomiast wzrost, w Krakowie (3,5 proc.).Przeczytaj cały raport:


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pragnę podkreślić wysoką jakość usługi z jaką się spotkałam. Na szczególne wyróżnienie zasługuje oferta, jaką przygotował dla mnie Pan Jarosław Machoń. Pracownik nie ograniczył się tylko do zaprezentowania ofert sprzedaży mieszkań, ale przedstawił również opis linii komunikacyjnych z poszczególnych miejsc, czas przejazdu i czas dojścia pieszo do przystanku."

— Marzanna P., Gdańsk