Raport mieszkaniowy - styczeń

Raport w skrócie:

KREDYTY HIPOTECZNE  • Średnia marża kredytów z najniższym dopuszczalnym wkładem własnym (5%) wzrosła. Wynosi obecnie 1,94 proc., jest więc wyższa o 0,07% niż w grudniu 2012.

  • Przeciętna zdolność kredytowa pozostaje stabilna. W ostatnich dwóch miesiącach istotnie (o 66,8 tys. PLN) poprawiła się jednak najlepsza oferta w zakresie dostępnej kwoty kredytu.CENY OFERTOWE  • 2013 był pierwszym od 2008 rokiem, który nie zakończył się spadkiem wartości mieszkań. W skali kraju, średnie ceny są wyższe o 1,4% w porównaniu z grudniem 2012.

  • Ożywienie widoczne jest przede wszystkim w miastach, gdzie ceny w grudniu 2012 nie przekraczały poziomu 4500 złotych za metr kwadratowy, a w szczególności na rynkach, które przeżyły największą zapaść.

  • Cechą charakterystyczną rozpoczynającego się roku będzie uzależnienie sytuacji na rynku mieszkaniowym przede wszystkim od uwarunkowań lokalnych.CENY TRANSAKCYJNE  • W końcówce roku nie odnotowaliśmy zwiększonego ruchu transakcyjnego będącego pochodną zakończenia kredytowania 100 proc. wartości nieruchomości.

  • W porównaniu do analogicznego okresu w 2012 r. dane transakcyjne wskazują na wzrost średnich cen nabywanych mieszkań. Wyjątkiem jest Gdańsk, w którym ceny są niższe prawie o 4 proc.

  • W odniesieniu do poprzedniego notowania największe spadki średniej ceny widoczne są w Poznaniu (-3,2 proc.), natomiast wzrost, w Krakowie (3,5 proc.).Przeczytaj cały raport:


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Szanowny Panie, chciałbym pochwalić profesjonalizm w pracy Pana Patryka Przewodowskiego. Jestem zaskoczony zaangażowaniem, z jakim podchodzi on do pracy. Piszę do Pana, ponieważ nigdy nie spotkałem pośrednika nieruchomości, który z taką pasją zajmował się swoimi klientami."

— Łukasz D., Warszawa