Rynek wynajmu we Wrocławiu

Rynek wynajmu mieszkań we Wrocławiu jest bardzo zróżnicowany. Klienci poszukujący lokali na wynajem bardzo uogólniają lokalizację, którą definiują jako dzielnicę. To powoduje sytuacje, w których oczekują takiej samej ceny na obrzeżach danej dzielnicy (peryferiach lub skrajnych jej rejonach) jak i w centralnych miejscach. Odnotowujemy duży popyt na mieszkania dwupokojowe, dobrze skomunikowane i znajdujące się blisko wyższych uczelni oraz Rynku, a najemcy najchętniej interesują się mieszkaniami, które pozwalają na w kwotach 1500-1700 zł miesięcznie wraz ze stałymi opłatami uwzględniającymi czynsz. Najchętniej brane pod uwagę rejony to tzw. bliskie Krzyki, bliskie Śródmieście oraz Stare Miasto.
 
Krzyki dla studentów

Dobrym przykładem rejonu we Wrocławiu, który uwzględnia wszystkie rodzaje mieszkań dostępnych na rynku jest dzielnica Krzyki. Jest to świetna lokalizacja dla osób posiadających mieszkania w okolicy Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Akademii Medycznej, czyli w rejonie ulic Powstańców Śląskich, Ślężnej, Kamiennej i Borowskiej oraz na Hubach w stronę Gaju. Powyższe rejony pozwalają uzyskać z wynajęcia mieszkania dwupokojowego od 1600 nawet do 2400 zł. Maksymalizację zysków daje wynajem poszczególnych pokoi w mieszkaniu. Najczęściej stosowane stawki to 500-800 zł od osoby za pokój, a studenci wynajmują mieszkania w 2-4 osób. Powyższa reguła cenowa dotyczy również mieszkań 3-pokojowych w wymienionych rejonach i pozwala na generowanie dla właścicieli stawek od 2400-3200 zł. Natomiast właściciele mieszkań w peryferyjnych lokalizacjach na Krzykach, tj. Brochów czy Tarnogaj z góry powinni założyć podzielenie powyższych stawek przez połowę.
 
Klasyczny najemca

Standardowy profil najemcy to student lub pracująca para stawiająca swoje pierwsze kroki we wspólnym życiu. Dla agencji nieruchomości współpraca z takim klientem jest bardzo efektywna. Po roku lub dwóch klienci decydują się na zakup mieszkania z udziałem kredytu i wówczas wracają do sprawdzonej przy wynajmie agencji pośrednictwa. Oczywiście wśród potencjalnych najemców znajdują się również rodziny z dziećmi, które mają bardzo ściśle sprecyzowane wymagania, np. 3-pokojowe mieszkanie o podwyższonym standardzie z ogródkiem lub balkonem, z miejscem parkingowym lub garażem na przynajmniej jedno auto, w południowej części Krzyków, np. okolice Partynic. Całość wynajmu nie powinna przekraczać 2500 zł miesięcznie wraz z opłatami eksploatacyjnymi.
 
Oferty mniej popularne

Powyższe oczekiwania potencjalnych najemców mocno pokrywają się z ofertami dostępnymi po stronie podaży i w większości przypadków solidny specjalista działający na rynku mieszkaniowym potrafi sprostać oczekiwaniom obu stron. Na rynku największą podaż stanowią mieszkania 3-pokojowe i kawalerki. Na rynku są propozycje cieszące się mniejszym zainteresowaniem z racji położenia, np. w mało popularnych częściach miasta, z dala od Rynku, w większości w nowo powstałych inwestycjach położonych na obrzeżach miast.
 
Zawsze negocjujemy

Klienci z pomocą pośredników często negocjują ofertowe stawki najmu. Nawet symbolicznie "urwane" 100 zł daje dużo satysfakcji i zadowolenia przyszłemu najemcy, a agentowi pozwala na doprowadzenie do udanej transakcji. Najczęściej negocjowaną kwestią przy wynajmie jest kaucja zabezpieczająca, której właściciele oczekują w jak największej kwocie, często dwukrotności stawki najmu, a osoby szukające mieszkania pomimo, że nie płacą często wynagrodzenia agencji i tak chciałyby tego kosztu uniknąć lub możliwie go zminimalizować.
 
Gorący czas na rynku

Prognozy dla rynku mieszkań do wynajęcia w najbliższych miesiącach są bardzo obiecujące. Przyszli studenci już od czerwca rozpoczynają poszukiwania lokum, a im wcześniej zaczynają szukać, tym korzystniejsze warunki cenowe mogą wynegocjować. Mogą też wybierać z większej liczby ofert. Z kolei im bliżej września i października tym większa szansa na uzyskanie wyższej ceny dla właścicieli, ale za to mniejsza możliwość przy wyborze solidnego najemcy. Z punktu widzenia pośredników wzmożony ruch, który już się rozpoczął na rynku najmu wiążę się z koniecznością poszerzenia bazy mieszkań, a co za tym idzie generuje nowe stanowiska pracy w branży obrotu nieruchomościami.

Wojciech Kubiak, Metrohouse
Współpraca Michał Rorbach, Metrohouse

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pan Łukasz Sadowski zasłużył na wiele pozytywnych komentarzy. Dziękujemy za wspaniałą obsługę, będziemy Pana polecać, ponieważ jest Pan bardzo kompetentny, profesjonalny i Firma powinna być z Pana dumna. Odezwiemy się ponownie ze zleceniem sprzedaży innej nieruchomości."

— Karolina G., Łódź