Studencki wynajem - wyniki ankiety

Internetową ankietę za pośrednictwem stron internetowych partnerów akcji: www.szybko.pl, www.students.pl, www.psrp.pl i www.metrohouse.pl wypełniło 410 osób. W tym roku ankieta przyniosła nam kolejną nową i nieco zaskakująca wiadomość: studenci są bardziej zapobiegliwi niż można było się spodziewać!

Zapobiegliwi studenci

Wyniki ankiety akcji „Wynajmuj bezpiecznie” przyniosły informację, która przeczy stereotypom. Polski student okazuje się być zapobiegliwy. Tylko 12% osób odkłada poszukiwanie zakwaterowania na ostatni moment, czyli wrzesień. 13% rozpoczyna wyszukiwanie już w czerwcu, kiedy pojawia się najwięcej nowych ofert mieszkań do wynajęcia. Nie oznacza to jednak, że wrzesień nie jest najgorętszym momentem w roku, jeśli chodzi o transakcje najmu. Wtedy właśnie dochodzi do finalizowania większości umów.
Bardzo duża grupa, bo aż 43%, kontynuuje wynajem. Nie jest więc regułą, że w celu zaoszczędzenia 1000-1500 złotych, studenci zrywają umowy wynajmu i szukają kolejnego mieszkania od nowego roku akademickiego.Mieszkanie ze znajomymi lub innymi studentami

Największa grupa ankietowanych studentów - 37% - rozpoczyna poszukiwania z grupą znajomych. 27% decyduje się na dokwaterowanie do studentów, którzy mają już wynajęte mieszkanie. Typowa stancja, czyli pokój wynajmowany w lokalu, w którym mieszka również właściciel, nadal traci na popularności. Przed dwoma laty 10% ankietowanych deklarowało, że chcą zamieszkać na stancji. W 2012 jest to już tylko 7%. Jest to efekt zwiększenia liczby mieszkań przeznaczonych pod wynajem w ciągu kilku ostatnich lat i spadku kosztów mieszkania w porównaniu z kosztami stancji. Z drugiej strony jest to również efekt zmian kulturowych: większej niezależności młodych ludzi i ich szybszego startu w dorosłość.


 
Niedrogie dwupokojowe najczęściej poszukiwane

Niemal każdy z ankietowanych jako ważny czynnik wyboru mieszkania wskazał cenę (w ankiecie można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź).  W porównaniu z latami ubiegłymi na znaczeniu zyskała lokalizacja, którą aktualnie uznaje za kluczową 84% ankietowanych studentów, podczas gdy przed dwoma laty było to jedynie 34%. Można wnioskować, że jest to efekt nasilenia się kłopotów komunikacyjnych w dużych polskich miastach. Nawet studenci, dysponujący relatywnie dużą ilością wolnego czasu, nie chcą poświęcać godzin na stanie w korkach. Warto również podkreślić zdecydowany wzrost znaczenia standardu i stanu technicznego mieszkania jako czynnika decydującego o wyborze. Przed dwoma laty 14% studentów przywiązywało do niego wagę, podczas gdy w tym roku ponad połowa (51%). Jest to kolejny wynik świadczący o zmianach preferencji studentów i wzroście ich oczekiwań w stosunku do wynajmowanych nieruchomości. Istniała możliwość wybrania więcej niż 1 odpowiedzi, dlatego wyniki nie sumują się do 100%


Większość ankietowanych studentów ma sprecyzowane oczekiwania w stosunku do wielkości mieszkania. Najpopularniejsze są 2 pokoje, które chciałoby wynająć prawie 40% ankietowanych, kolejne 20% zdecydowałoby się na mieszkanie 3-pokojowe, a 4% rozpatruje wynajem nawet 4 lub 5 pokoi.  Mimo że studenci najchętniej mieszkają w kilkuosobowych grupach, to mieszkania duże 4 i 5 pokojowe nie są dla nich dobrym rozwiązaniem, głównie ze względu na sposób ich aranżacji (część pokoi trudna do wykorzystania), często również zbyt wysoki standard wykończenia, a co za tym idzie zbyt wysokie ceny.
 


Na wynajem co najmniej dwa razy tyle co na rozrywkę

61% ankietowanych na wynajem może przeznaczyć 40% lub więcej swojego budżetu. 29% deklaruje, że jest to wręcz ponad połowa miesięcznych wydatków. W świetle wyników badań naszej ankiety blednie mit rozrywkowego studenta, gdyż ponad 80% badanych wydaje na rozrywki maksymalnie 30% dostępnych środków.
 
Od lat nie zmieniają się zasadniczo źródła finansowania studentów. Ponad 60% ankietowanych jest utrzymywanych przez rodziców lub opiekunów, nieco ponad ¼ pracuje, a pozostali otrzymują stypendia naukowe lub zaciągnęli kredyt studencki.

Zadowoleni studenci i coraz więcej podpisanych umów

Aż 61% ankietowanych opisuje swoje warunki mieszkaniowe jako dobre i bardzo dobre, a kolejne 27% uznaje je za zadowalające. Wskaźniki te nie różnią się znacznie od wyników sprzed dwóch lat. Nieco mniejsza (5 punktów procentowych) jest grupa studentów, którzy są bardzo zadowoleni z mieszkania. Różnica nie jest wielka, ale w połączeniu z pozostałymi wynikami badania można pokusić się o tezę, że oczekiwania studentów, co do  warunków mieszkaniowych wzrosły, a ich wymagania w przyszłości będą coraz większe.

W ramach akcji „Wynajmuj bezpiecznie” staramy się promować zasadę podpisywania umowy najmu i uregulowania wszelkich aspektów współpracy pomiędzy wynajmującym i najemcą. Wyniki naszej ankiety wskazują, że sytuacja w tej materii ulega poprawie. Przed 3 laty umowę najmu podpisywało 56%. W 2012 już 75% ankietowanych deklaruje, że podpisze umowę.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pani Anna Durakiewicz jest doskonałym specjalistą w zawodzie, z profesjonalnym podejściem do klienta, a także wspaniałą osobą, z którą z przyjemnością się pracuje. W szczególności doceniam elastyczność w umawianiu spotkań (w tym dyspozycyjność w weekendy), profesjonalne porady i pomoc w pozostałych formalnościach). Zdecydowanie będę ją polecać znajomym."

— Halszka X., Warszawa