W Poznaniu kupują wielką płytę


Poznań: porównanie oferty rynkowej i dokonanych transakcji


Porównując ostatnie 6 miesięcy pod względem dokonanych transakcji i oferty rynkowej, w Poznaniu, tak jak i w innych miastach prym wiodą mieszkania dwupokojowe. Statystyki serwisu Szybko.pl wskazują, że oferty sprzedaży mieszkań dwupokojowych stanowiły 41 proc. wszystkich mieszkań, natomiast wśród przeprowadzonych transakcji stanowiły 38,5 proc. Znamienne dla Poznania jest dość duże zainteresowanie zakupem mieszkania jednopokojowego – co piąta odnotowana transakcja w agencji Metrohouse & Partnerzy dotyczyła popularnych kawalerek. Na rynku jednak zaledwie co dziesiąta oferta to mieszkanie jednopokojowe. Ciekawą obserwacją jest dość popyt na mieszkania 4-pokojowe i większe (15,3 proc. udziału w transakcjach). Jest to ponad pięciokrotnie więcej niż w stolicy.

Porównanie - podział na liczbę pokoiŹródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Ceny ofertowe na podstawie danych Szybko.pl, ceny transakcyjne na podstawie transakcji dokonanych przez Metrohouse & Partnerzy. Analizowany okres X 2010-III 2011.Jeżeli porównamy podaż i transakcje przez pryzmat roku budowy budynku przede wszystkim zauważalna jest bardzo duża dysproporcja pomiędzy udziałem w rynku lokali wybudowanych po 2000 r. a realizowanymi w tej grupie transakcjami. Podczas, gdy na rynku aż 36,6 proc. ofert wystawionych do sprzedaży to mieszkania w budynkach oddanych po 2000 r., odsetek transakcji w tym segmencie wyniósł jedynie 16 proc. Poznaniacy preferowali mieszkania wybudowane w budynkach z lat 1970-1990 r., gdzie dominuje budownictwo wielkopłytowe (33 proc. transakcji) oraz lokale w budynkach wybudowanych przed 1950 r. Mieszkania w kamienicach wybrał co piąty kupujący.

Porównanie - podział na rok budowy budynkuŹródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Ceny ofertowe na podstawie danych Szybko.pl, ceny transakcyjne na podstawie transakcji dokonanych przez Metrohouse & Partnerzy. Analizowany okres X 2010-III 2011.


Cały raport Polski Rynek Nieruchomości - Kwiecień 2011 można pobrać klikając tu


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Dziękuję Pani Katarzynie Czarneckiej za profesjonalne przygotowanie transakcji. Gdyby nie Pani interwencja w trakcie, to zapewne wyszłabym z tych negocjacji."

— Marta Z., Gdańsk