W Warszawie bez zmian w cenach

Choć raporty pokazują nieznaczne wahania cen ofertowych w poszczególnych dzielnicach w granicach +/- 1-2 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, są to niewiele mówiące dane. Na ich podstawie nie można wnioskować, na ile trwała może być obecna stabilizacja. Pojawiające się w niektórych dzielnicach (np. w Wilanowie) minimalne wzrosty cen ofertowych są pochodną obecnej struktury podażowej mieszkań i nie są raczej prognostykiem przełamania obecnego trendu. Podczas, gdy jeszcze do niedawna mieliśmy na rynku przewagę mieszkań w stanie deweloperskim (często pokłosie inwestycji), to obecnie mieszkania na rynku wtórnym charakteryzują się wyższym standardem. W przeciwieństwie do sytuacji sprzed dwóch-trzech lat obecna substancja mieszkaniowa nie jest zdominowana przez mieszkania w standardzie deweloperskim.

W pierwszym kwartale mediana cena m kw. w transakcjach Metrohouse na rynku wtórnym wyniosła 7 700 zł, a II kwartał pokazuje wzrost mediany o 160 zł. Aby zrozumieć dość niespodziewany wzrost mediany ceny m kw. należy przeanalizować dokonane przez pośredników transakcje. Pierwszy kwartał charakteryzował się dość wysokim średnim metrażem  nabywanego mieszkania (60 m kw.), w drugim kwartale wzrosła zaś liczba transakcji mieszkań z popularnego segmentu. Średnie sprzedane mieszkanie miało 52 m kw., co przyniosło wzrost ceny m kw. w obserwowanym okresie. Na zwiększenie ceny miał też udział dość duży udział w transakcjach mieszkań jednopokojowych, które tradycyjnie charakteryzują się proporcjonalnie wyższą ceną za m kw.

Okres wakacyjny nie przynosi istotnych zmian na stołecznym rynku wtórnym mieszkań. Znamienna jest jednak duża aktywność kupujących, co może być związane m.in. z planami wyłączenia mieszkań z rynku wtórnego z dofinansowania w ramach programu Rodzina na swoim.

mj

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Bardzo dziękujemy Pani Annie Boruckiej za piękny dom i bardzo miłą transakcję. Nasza radość jest podobna do radości naszej córki, która nigdy wcześniej nie była tak ekspresyjna: https://www.youtube.com/watch?v=jzLA-04NAbs"

— Natalia N., Warszawa