W Warszawie bez zmian w cenach

Choć raporty pokazują nieznaczne wahania cen ofertowych w poszczególnych dzielnicach w granicach +/- 1-2 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, są to niewiele mówiące dane. Na ich podstawie nie można wnioskować, na ile trwała może być obecna stabilizacja. Pojawiające się w niektórych dzielnicach (np. w Wilanowie) minimalne wzrosty cen ofertowych są pochodną obecnej struktury podażowej mieszkań i nie są raczej prognostykiem przełamania obecnego trendu. Podczas, gdy jeszcze do niedawna mieliśmy na rynku przewagę mieszkań w stanie deweloperskim (często pokłosie inwestycji), to obecnie mieszkania na rynku wtórnym charakteryzują się wyższym standardem. W przeciwieństwie do sytuacji sprzed dwóch-trzech lat obecna substancja mieszkaniowa nie jest zdominowana przez mieszkania w standardzie deweloperskim.

W pierwszym kwartale mediana cena m kw. w transakcjach Metrohouse na rynku wtórnym wyniosła 7 700 zł, a II kwartał pokazuje wzrost mediany o 160 zł. Aby zrozumieć dość niespodziewany wzrost mediany ceny m kw. należy przeanalizować dokonane przez pośredników transakcje. Pierwszy kwartał charakteryzował się dość wysokim średnim metrażem  nabywanego mieszkania (60 m kw.), w drugim kwartale wzrosła zaś liczba transakcji mieszkań z popularnego segmentu. Średnie sprzedane mieszkanie miało 52 m kw., co przyniosło wzrost ceny m kw. w obserwowanym okresie. Na zwiększenie ceny miał też udział dość duży udział w transakcjach mieszkań jednopokojowych, które tradycyjnie charakteryzują się proporcjonalnie wyższą ceną za m kw.

Okres wakacyjny nie przynosi istotnych zmian na stołecznym rynku wtórnym mieszkań. Znamienna jest jednak duża aktywność kupujących, co może być związane m.in. z planami wyłączenia mieszkań z rynku wtórnego z dofinansowania w ramach programu Rodzina na swoim.

mj

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Dziękujemy (z Żoną), za sprawne i szybkie załatwienie sprzedaży/kupna przedmiotowej działki.Choć nie obyło się bez nieco nerwowej atmosfery na końcu (z powodu nieoczekiwanej zmiany zdania przez sprzedającą), to jednak szczęśliwie udało się nam (między innymi dzięki rzeczowej i spokojnej Pana argumentacji), sprawę doprowadzić do końca."

— Dariusz Sz., Gdańsk