W Warszawie wynegocjujesz 2,1 proc. ceny


Choć w analizowanych miesiącach marzec-kwiecień średni czas sprzedaży mieszkania w Warszawie wzrósł o trzy dni, to nadal jest niższy niż graniczny okres trzech miesięcy.
Jednocześnie jest to drugi z kolei najkrótszy czas sprzedaży od początku 2009 r. Okazuje się zatem, że dobry dla sprzedających początek roku nadal znajduje swoją kontynuację w postaci krótszego czasu oczekiwania na transakcję.

Przeciętne mieszkanie, które znalazło nabywcę zaledwie w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia do pośredników Metrohouse to lokal dwupokojowy o powierzchni 42 m kw. przy średniej cenie metra kwadratowego 7800 zł. Takie parametry, przynajmniej teoretycznie pozwalają na w miarę szybką transakcję.

Po wzroście możliwości negocjacyjnych wiosenne miesiące przynoszą nieznaczne osłabienie pozycji kupujących. W odnotowanych transakcjach udało im się „utargować” 2,1 proc. ceny ofertowej mieszkania. Jeżeli średnia kwota transakcji przeprowadzonej w marcu i kwietniu w Warszawie to 393 tys. zł., to wynegocjowana kwota 8253 zł nie jest szczytem marzeń negocjacyjnych kupujących. Dla pocieszenia osób zainteresowanych nabyciem mieszkania warto odnotować, że w 27 proc. transakcji sprzedający nie obniżyli ceny mieszkania nawet o złotówkę. Największe negocjacje – powyżej 10 proc. ceny ofertowej pojawiły się zaledwie w 2 proc. transakcji. Identycznie jak w styczniu i lutym w 18 proc. transakcji wynegocjowana kwota była wyższa niż 5 proc. ceny wywoławczej.

Aż 93 proc. mieszkań sprzedanych w marcu i kwietniu spełniało parametry pozwalające na dopłaty w programie Rodzina na swoim. Niesamowicie wywindowany limit cenowy dla Warszawy (od 1 kwietnia: 9816,10 zł za m kw.) powoduje, że znalezienie mieszkań spełniających kryteria RnS nie sprawia żadnych trudności.

Mariusz Kania
Prezes Zarządu Metrohouse & Partnerzy S.A.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pan Łukasz Sadowski zasłużył na wiele pozytywnych komentarzy. Dziękujemy za wspaniałą obsługę, będziemy Pana polecać, ponieważ jest Pan bardzo kompetentny, profesjonalny i Firma powinna być z Pana dumna. Odezwiemy się ponownie ze zleceniem sprzedaży innej nieruchomości."

— Karolina G., Łódź