Warszawa: Krótszy czas sprzedaży mieszkań

Po raz pierwszy od trzech lat średnia spadła poniżej 100 dni i wyniosła 96 dni. Warto przypomnieć, że w końcówce 2013 r. sprzedający czekali na nabywcę dwa razy dłużej. Przyczyn takiego przyspieszenia jest kilka. Z baz Metrohouse znikały mieszkania w cenie niższej niż 300 tys. zł (40 proc. udziału w transakcjach). Można spodziewać się, że część tych mieszkań zasili wkrótce rynek mieszkań na wynajem w stolicy. Jest to następstwo zakupów inwestycyjnych, które nasiliły się zwłaszcza w zeszłym roku. Swój udział mają zmiany w dostępie do kredytowania nieruchomości. Wszyscy, którym zależało na zaciągnięciu kredytu z niższym wkładem własnym decydowali się na transakcję jeszcze w starym roku. Tym razem dość szybko swoich nabywców znajdowały niewielkie mieszkania w nowym budownictwie. Najdłuższy czas sprzedaży był charakterystyczny dla lokali największych, powyżej 100 m kw. oraz lokali w kamienicach w dobrych punktach komunikacyjnych, które zyskały nowego nabywcę po kolejnej obniżce ceny ofertowej. Mediana transakcji z dwóch ostatnich miesięcy 2014 r. wyniosła 7200 zł za m kw., lecz nie brakowało również transakcji w cenie do 6000 zł za m kw. Większość z nich dotyczyła mieszkań położonych na Targówku, Białołęce i Bemowie.
Nadal średni poziom negocjacyjny cen ofertowych nie jest duży. Różnica pomiędzy ostatnią notowaną ceną ofertową a końcową ceną sprzedaży wynosi 2,5%. W zaledwie kilku przypadkach kupujący wynegocjowali kwoty wyższe niż 10 proc. ceny ofertowej. W prawie co trzeciej transakcji negocjacje okazały się bezskuteczne. Wprawdzie w wielu przypadkach cena została obniżona przez właścicieli podczas procesu sprzedaży, ale przy ostatecznych negocjacjach byli nieugięci.

W końcówce roku największym wzięciem cieszyły się mieszkania na Białołęce, Pradze Południe, Woli i Śródmieściu.Photo credit: Jarosław Pocztarski / Foter / CC BY

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Gratuluję tak wspaniałego, energicznego i zaangażowanego pracownika jak Pani Anna Chmielecka. Kupowałam zwykłą kawalerkę, a byłam obsłużona jakbym kupowała apartament za milion dolarów. To miłe, że są jeszcze firmy i ludzie, w których wyznacznikiem standardów świadczenia usług nie jest tylko zasobność portfela klienta, ale po prostu chęć pomocy i profesjonalne, indywidualne podejście."

— Aneta K., Legionowo