Większy ruch w końcówce roku?

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, sierpień zakończył się nieznacznym wzrostem ofertowych cen nieruchomości o 0,4%. Również ostateczne kwoty transakcyjne utrzymywały się na zbliżonym do poprzedniego miesiąca poziomie. Wyjątek stanowią jedynie Poznań oraz Łódź, gdzie mieszkania nabywano w cenie wyższej o odpowiednio 3,6% i 2,8%. Ważnymi informacjami dla wszystkich kredytobiorców jest fakt, iż marże kredytów hipotecznych przestały rosnąć, a średnie oprocentowanie zobowiązań spada.

Ceny ofertowe nieznacznie rosną
W minionym miesiącu ceny nieruchomości wzrosły średnio o 0,4%. – Nieznaczna podwyżka może być efektem ożywienia popytu. Byłby to świetny prognostyk na kolejne, jesienne miesiące, które zazwyczaj są najlepszym okresem dla rynku nieruchomości – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – W porównaniu z sierpniem 2013 ceny ofertowe są wyższe o 4,3%. Jeśli tendencja taka utrzyma się do końca roku, można prognozować 5,5 - 6% wzrost cen w 2014 – dodaje.

Analizując koszty zakupu nieruchomości w poszczególnych dzielnicach dużych miast można zaobserwować jak duże dysproporcje w poziomie cen spowodowane są lokalizacją. – Dla przykładu: w Warszawie przy średniej cenie 7 650 zł dla całego miasta, w dzielnicy takiej jak Białołęka można kupić mieszkanie nawet ponad 20% taniej. W wartościach nominalnych to ponad 1 500 zł mniej za każdy metr kwadratowy – oblicza Marta Kosińska, Szybko.pl.

Tańsze transakcje tylko w Gdańsku i Gdyni
Do końca roku pozostały niecałe cztery miesiące. – Wszyscy planujący zakup mieszkania doskonale zdają sobie sprawę z upływającego czasu, ponieważ liczą się z faktem, iż od 2015 r. składając wniosek kredytowy będą musieli posiadać 10% wkładu własnego do kredytu – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Tymczasem ostatnie miesiące były wyjątkowo spokojne w kwestii finalnych cen mieszkań. Jedynie w dwóch miastach odnotowaliśmy większe odstępstwa od cen obserwowanych w sierpniowym raporcie – to Poznań i Łódź. Tam nabywcy zdecydowali się na zakup mieszkań droższych odpowiednio o 3,6% i 2,8% – dodaje.

Warto również zauważyć, że statystycznie tańsze lokale nabywali jedynie mieszkańcy Trójmiasta. – W Gdańsku bardzo trudno jest wrócić do poziomu 5 000 zł za mkw. Ostatnio podobne średnie wartości obserwowaliśmy we wrześniu ubiegłego roku. Natomiast w Gdyni chociaż wiosną udało się przekroczyć poziom 5 100 zł, obecnie ponownieprzeciętna cena stabilizuje się na poziomie 4 800 - 4 900 zł – podkreśla Jańczuk.

Spada oprocentowanie kredytów hipotecznych
Po wielu miesiącach podwyżek nadszedł czas pozytywnych zmian dla wszystkich kredytobiorców. – Przede wszystkim nie wzrosły marże kredytowe. Warto podkreślić ten fakt, bowiem w ostatnim czasie to prawdziwa rzadkość – zauważa Jarosław Sadowski, Expander Advisors. – Najistotniejsze jest jednak obniżenie się średniego poziomuoprocentowania. Obecnie spadek jest jednak nieznaczny, bo z 4,49% do 4,44% (dla kredytu z wkładem własnym 25%), jednak już w październiku może osiągnąć nawet najniższy w historii poziom, czyli spaść poniżej 4,29% – dodaje.

Te pozytywne zmiany to efekt oczekiwań, że w przyszłym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe w naszym kraju. W najbliższych miesiącach niewykluczona jest nawet seria 2-3 obniżek. W rezultacie WIBOR 3M już teraz spadł do najniższego w historii poziomu 2,48% (stan z 12 września) i najprawdopodobniej nadal będzie spadał, obniżając jednocześnie oprocentowanie kredytów hipotecznych.

W kolejnych miesiącach zobowiązania mogą być tańsze i łatwiej dostępne. – Obniżki oprocentowania w połączeniu z podwyższeniem od stycznia 2015 r. wymaganego wkładu własnego mogą wywołać znaczący wzrost popytu na kredyty pod koniec roku – ocenia Sadowski.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

Dnia 16.05.2017r sfinalizowałam zakup mieszkania za pośrednictwem Pana Dawida Grodzickiego. Postanowiłam wyrazić swoją opinię na temat otrzymanego przed Pana Dawida wsparcia podczas całego procesu sprzedażowego pisemnie, gdyż postawa jaką zaprezentował ww. doradca zasługuje na szczególne uznanie i wdzięczność. Pragnę serdecznie podziękować Panu Dawidowi za jego rzetelność i fachowość.

— Anna T., Warszawa