Zakochaj się i kup 2 pokoje!

W przypadku zakupu kawalerki w większości miast muszą być przygotowani na wyższą cenę metra kwadratowego. Pośrednicy Metrohouse radzą: Zakochaj się i kup lepiej dwa pokoje!

Na wtórnym rynku mieszkaniowym obowiązuje niezmienna zasada. Im mniejsze mieszkania, cena metra kwadratowego ulega wzrostowi. Choć nawet w stolicy można znaleźć oferty mieszkań w cenie 150 tys. zł to niejednokrotnie cena m kw. oscyluje w granicach 10 tys. zł za m kw. Dobra lokalizacja takich mieszkań powoduje, że nie brakuje chętnych do zakupu – Oczywiście podstawowym atutem najmniejszych mieszkań jest ich cena całkowita. Takie oferty są poszukiwane przez osoby, które posiadają pewne zasoby gotówki i chcą kupić mieszkanie bez wsparcia kredytem. Muszą pogodzić się jednak z faktem, że zwykle jednostkowa cena  m kw. takiego mieszkania będzie wyższa niż w przypadku większych mieszkań w podobnej lokalizacji, mówi Zdzisław Grzędziński, dyrektor warszawskiego oddziału Metrohouse.

Wyższa cena m kw. wynika po części z dużego zainteresowania najmniejszymi mieszkaniami, także w zakresie inwestowania w nieruchomości. W nowszym budownictwie wyższa cena za m kw. kawalerki jest pochodną faktu, że przy najmniejszych metrażach zwiększa się faktyczny udział w powierzchni najbardziej kosztownych w wykonaniu pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka, co ma bezpośrednie przełożenie w końcowej cenie takiego lokalu nabywanego od dewelopera.

Prawie we wszystkich największych miastach bardziej opłacalny jest zakup mieszkań dwupokojowych. Klienci nabywający takie mieszkania płacą taniej od 5 do 13 proc. za m kw. niż w przypadku zakupu kawalerki.

Największa różnica w cenie mieszkań jedno i dwupokojowych ma miejsce we Wrocławiu. W 2012 r. średnia cena m kw. sprzedawanych tam mieszkań jednopokojowych była o 13 proc. (850 zł) wyższa niż w przypadku lokali dwupokojowych. Różnice dochodzące do prawie 10 proc. mają miejsce w Poznaniu i Warszawie, natomiast w Gdańsku i Gdyni 1 m kw. kawalerki jest droższy odpowiednio o 6,5 i 6,3 proc. za m kw. W Krakowie różnice są mniejsze i wynoszą 5,1 proc. (319 zł).

Jedynym miastem, gdzie nie ma potwierdzenia zasada droższego m kw. w kawalerkach jest Łódź. W tym mieście m kw. lokali dwupokojowych jest o 98 zł droższy niż w przypadku kawalerek.Klienci dokonujący transakcji na rynku wtórnym zdecydowanie bardziej preferują mieszkania dwupokojowe. W 2012 r. dwupokojowe mieszkania występowały w 46 proc. transakcji podczas gdy kawalerki tylko w 16 proc.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Drogą mailową chciałabym podziękować oddziałowi Metrohouse w Gdańsku, a w szczególności Pani Beacie Filipek i Panu Rafałowi Strzyż za rzetelną pracę wykonaną przy sprzedaży mojego mieszkania. Oboje pokazali pełen profesjonalizm i dużą dozę zrozumienia dla takiego laika jak ja, wielkie dzięki, będę Państwa polecać."

— Katarzyna C., Gdańsk