Zeszły rok minął pod znakiem korekty


Rok 2011 r. zapisze się jako okres korekty na rynku wtórnym mieszkań. O ile jednak spadki cen ofertowych nie podlegają dyskusji, to już analizując wyłącznie ceny transakcyjne widoczne są o wiele słabsze obniżki.

Bez wątpienia w najszybszym tempie spadały ceny w Łodzi. Od przełomu 2010/2011 r. średnia cena transakcyjna metra kw. obniżyła się o 9,5 proc. Spadki cen w pozostałych analizowanych miastach nie są wcale tak wysokie, jak można byłoby oczekiwać. W Krakowie w ciągu tego roku ceny spadły o 2,9 proc., w Poznaniu o 2,6 proc., a we Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku spadki nie przekroczyły 1 proc. Na lekkim plusie zakończy rok rynek mieszkaniowy w Gdyni, gdzie średnia cena transakcyjna była o 12 zł wyższa niż na początku 2011 r. Mieszkania taniały nierównomiernie, w zależności od rodzaju i wielkości lokalu.

Dlaczego zatem wyraźnym obniżkom cen ofertowych nie towarzyszą takie same korekty cen transakcyjnych? Odpowiedź na to pytanie tkwi w kompozycji koszyka transakcji. Średnia cena ofertowa jest obliczana na podstawie wszystkich aktualnych w danym okresie czasu ofert mieszkań do sprzedaży, a w przypadku danych transakcyjnych wpływ na ostateczny wynik ma rozkład transakcji w poszczególnych segmentach rynku.

Niewątpliwie 2011 r. był okresem wzmożonego ruchu transakcyjnego mieszkań z tzw. segmentu popularnego, który w najmniejszym stopniu jest podatny na obniżki. Średni metraż nabywanego mieszkania kształtował się w granicach 47-52 m kw. Zainteresowanie kupujących skupiało się nadal na grupie mieszkań dwupokojowych i niewielkich mieszkaniach trzypokojowych (tzw. mieszkania kompaktowe). Sprzedający takie mieszkania są w o wiele lepszej sytuacji niż osoby wystawiające na rynek lokale powyżej 80 m kw., które są rzadko poszukiwane na rynku. W przypadku takich mieszkań, aby dokonać transakcji sprzedający są zmuszeni niejednokrotnie do korekt ceny nawet powyżej 10 proc. ceny ofertowej.Cały raport Polski Rynek Nieruchomości - Podsumowanie 2011 można pobrać klikając tu

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chcielibyśmy podziękować za pośrednictwo w kupnie mieszkania. Od pierwszego kontaktu współpraca z firmą układała się bez zarzutu. Szczególnie dziękujemy niezwykle sympatycznemu Panu Marcinowi Mrozowi za jego aktywność i gotowość do współpracy, świetne rozeznanie w ofercie oraz znakomitą umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktu z klientem."

— Dorota i Andrzej K., Lublin