2020-10-06

Bezpieczny najem – na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji


Najem na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo prostą sprawą. Szukasz mieszkania online, znajdujesz parę ogłoszeń, umawiasz spotkanie, podpisujesz umowę i wprowadzasz się! Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, właściciel jest uczciwą osobą, a w najmowanym mieszkaniu czujesz się jak w domu - znalazłeś się w gronie szczęśliwców! Jednak zdarzają się i mniej przyjemne doświadczenia najmu, których po prostu dobrze jest uniknąć. Chyba, że lubisz częste przeprowadzki.

 


Przede wszystkim gdzie szukać mieszkania do najmu?


Najlepiej zorientuj się w gronie własnych znajomych, czy nikt spośród nich nie opuszcza właśnie swojego dotychczasowego lokum. Upewnij się jednak, że nie wyprowadza się ponieważ właściciel zaskakuje częstymi wizytami lub łazienka wymaga generalnego remontu.

Poza tym, szukaj na tematycznych portalach i grupach na Facebooku. Niewiele osób pamięta o minusach takich poszukiwań, które czasem kończą się nieporozumieniami lub rozczarowaniem. Jest to brak wiedzy na temat właściciela i wad mieszkania, no i rządzi tam znana wszystkim zasada: „Kto pierwszy, ten lepszy”, a jak wiemy, pośpiech często nie jest dobry doradcą.


Jeśli więc chcesz zwiększyć szanse na to, że właściciel oddający swoje mieszkanie na wynajem należy do uczciwych, a mieszkanie nie kryje w sobie niespodzianek – sprawdź stronę Metrohouse – nasi agenci dokładnie weryfikują ofertę i przeprowadzają szeroki wywiad zanim zaczną promocję danej nieruchomości. Naprawdę nic nie tracisz, robiąc research również na naszej stronie, a przecież może okazać się, że tylko u nas będzie oferowane mieszkanie, w którym zechcesz zamieszkać. 
Jeśli tak będzie, nasz agent z pewnością ułatwi Ci zadanie najmu przeprowadzając Cię przez całą transakcję, dzięki czemu o nic nie będziesz musiał się martwić.

Jeśli jednak transakcja, na którą się zdecydujesz odbędzie się bez udziału pośrednika, polecam Ci skonstruować Umowę Najmu, która zabezpieczy również ciebie. 


Co taka umowa powinna zawierać?

 

  • Datę oraz miejsce zawarcia umowy
  • Dane obu stron kontraktu
  • Dokładny opis i stan nieruchomości w dniu podpisywania umowy (w tym akceptowalny przez wynajmującego zakres zamian/aranżacji mieszkania)
  • Czas na jaki jest zawierana umowa oraz warunki wypowiedzenia przez obie strony
  • Warunki, termin i forma płatności, wysokość czynszu i określenie osoby, która uiszcza opłatę za media, wysokość kaucji oraz warunek jej zwrotu 
  • Informację o przeznaczeniu lokalu, czyli: przez kogo lokal będzie zamieszkiwany, czy może być w nim prowadzona działalność gospodarcza lub czy może służyć do celu podnajmu
  • Informację o zakresie napraw realizowanych przez właściciela
  • Informację kiedy i z jakim wyprzedzeniem właściciel nieruchomości będzie mógł kontrolnie odwiedzić nieruchomość ( zgodnie z Art.222 i 690 Kodeksu Cywilnego ma do tego prawo, nie może jednak przeszukiwać prywatnych rzeczy oraz zaskakiwać niespodziewaną wizytą)
  • Podpisy obu stron
  • Załącznik w postaci protokołu zdawczo-odbiorczego (uwzględniając nie tylko spisanie liczników ale też pełne wyposażenie w lokalu). Polecam dołączyć jeszcze zdjęcia wykonane w nieruchomości w dniu przekazania kluczy.

O co jeszcze warto zadbać?


Dowiedz się, czy mieszkanie jest ubezpieczone. Jeśli nie, warto zaproponować właścicielowi wykupienie polisy. Zdarzają się przecież różne przypadki zniszczenia nieruchomości niezależnie od użytkowania lokatorów, np. zalania przez sąsiadów. W takich przypadkach to polisa pokrywa koszty ewentualnych napraw.


Zaproponuj też wymianę zamków, choć najlepiej zrobić to na własną rękę – będziesz mieć pewność, że jesteś jedyną osobą posiadającą klucze do mieszkania. Nigdy nie wiesz ilu lokatorów w rzeczywistości miało do niego klucze.


I najważniejsza rzecz, specjalnie dla osób, które dotrwały do końca artykułu:


Zawsze zanim podpiszesz umowę i wpłacisz jakiekolwiek pieniądze – poproś o dowód osobisty osoby, z którą rozmawiasz i Akt Własności mieszkania, które chcesz nająć. Jeśli dla tego lokalu prowadzona jest Księga Wieczysta, masz prawo poprosić o jej numer. Księgi Wieczyste są jawne i możesz przejrzeć ją on-line. To bardzo ważne, by upewnić się, że osoba, z którą rozmawiasz jest rzeczywiście właścicielem mieszkania! Jeśli jest współwłaścicielem, poproś o pełnomocnictwa od reszty współwłaścicieli i ich zgodę na wynajęcie tego lokalu. 


Jeśli tego nie sprawdzisz, może okazać się, że człowiek, któremu wpłaciłeś kaucję, zniknie bez śladu, lub w trakcie zamieszkiwania przez ciebie lokalu pojawi się realny właściciel mieszkania i z dnia na dzień stracisz dach nad głową. To bardzo ważne, by o tym pamiętać, choć 90% bezpośrednich najmów odbywa się bez okazania tego podstawowego dokumentu.


Jak widzisz, jest co najmniej parę rzeczy, które warto zrobić, by uniknąć problemów. Nie zapomnij o nich, by spać spokojnie.


Powodzenia!
 

 

Autor: Karolina Wasilewska-Buraczyk


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałbym jeszcze raz wyrazić swoją wdzięczność Pani Izabeli Janik za bardzo profesjonalne podejście, zadbanie o wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły. Wysoki profesjonalizm nie tylko przyczynił się do szybkiego i jak najbardziej skutecznego przebiegu podpisania umowy, lecz od początku wywołał we mnie wielkie zaufanie, co jest moim zdaniem szczególnie ważne w takiej sytuacji."

— Damian T., Gdynia